Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
9 stycznia 2019

JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla

JSW: Dowiercono się do nowych pokładów węgla
fot. JSW

Są pierwsze efekty odwiertów otworów badawczych prowadzonych w obszarze górniczym „Bzie-Dębina 2-Zachód”.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, wwa z pięciu otworów badawczych wykonywanych w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód” dotarły już do węglonośnych warstw karbonu. Nawiercono już pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m, a więc spełniający kryteria przemysłowej opłacalności wydobycia. Rdzeń z pokładów węgla uzyskany podczas wiercenia  przekazywany jest systematycznie do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego JSW, gdzie prowadzone są badania parametrów jakościowych uzyskanego węgla, ze szczególnym naciskiem na jego parametry koksownicze. Badania będą prowadzone  - w zależności od tempa wiercenia i udostępnienia kolejnych pokładów węgla w otworach – przez kolejne trzy, cztery miesiące.

Odwierty badawcze w obszarze górniczym „Bzie-Dębina-2 Zachód” zaczęto wykonywać w połowie października 2018 roku. Każdy z pięciu otworów ma osiągnąć głębokość 1300 metrów. Obecnie dwa z nich sięgają około 70 proc. zakładanej głębokości, a trzy pozostałe od 30 do 55 procent głębokości.

Odwiert mają potwierdzić prognozowaną jakość węgli zalegających w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód” przed dotarciem do parceli eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi.  Tak uzyskane wyniki pomogą lepiej sprawdzić budowę geologiczną złoża, sposób jego  zalegania i co najważniejsze zweryfikować tektonikę występującą w złożu. Systematyczna rozbudowa bazy zasobowej JSW pozwala na realizację wytyczonych w strategii JSW kierunków zwiększenia udziału węgla w typie 35 w projektowanych ścianach. Złoże „Bzie-Dębina 2-Zachód” zostało ujęte w strategii rozwoju JSW.

- Pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie. Nasza strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego - wyjaśnia Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wiceminister energii pożegna się z resortem? Wiceminister energii pożegna się z resortem?

Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie? Za mało węgla. Zamykać czy nie kopalnie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
j10411.01.2019 8:36

do anty gornik ,idz do szkoły tumanie

RYL Borynia do do menel09.01.2019 21:48

Buraku każdy szyb jest wentylacyjny w JSW

Anty górnik09.01.2019 21:41

I znów ryle po podstawówkach będą mieli zapewnioną pracę.

Do menel09.01.2019 21:37

Na szczęście takie cepy jak ty nie są odpowiedzialne za to co w jakiej kolejności robić bo dla twojej informacji ten szyb jest szybem wentylacyjnym

...09.01.2019 20:14

no to co? Kasa z tego pojdzie na ośmiorniczki w warszawie

menel09.01.2019 18:40

myślenie w JSW to porażka ,najpierw wydrążyli szyb teraz szukają koło niego węgla he he he
w PRL-u takich numerów nie było :)

Jędruś09.01.2019 18:06

Szok, szał i niedowierzanie..wungiel - nasze czorne złoto! Brnijmy dalej w to g..no

Pokaż wszystkie opinie (9)