Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
TEB
21 stycznia 2019

Górnicy nie pojadą do Warszawy

Górnicy nie pojadą do Warszawy
fot. archiwum

Manifestacja górniczych związków zawodowych przed Ministerstwem Energii zapowiadana na 21 stycznia nie odbędzie się. Zaplanowane na ten dzień posiedzenie Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej zostało odwołane.

Jednocześnie na piątek 25 stycznia zwołane zostało posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Tematem rozmów ma być m.in. napięta sytuacja w JSW. 

- Odwołanie posiedzenia Rady Nadzorczej oraz zwołanie zespołu trójstronnego odbieramy jako gest dobrej woli ze strony ministerstwa, dlatego też podjęliśmy decyzję o odwołaniu planowanej na poniedziałek manifestacji. Jeżeli jednak rozmowy w ramach zespołu trójstronnego nie przybliżą nas do rozwiązania najbardziej palących problemów branży, akcji protestacyjnych nie da się uniknąć - mówi Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Bezpośrednim powodem manifestacji, która miała się odbyć przed siedzibą resortu energii, była informacja o zwołaniu w tym samym dniu posiedzenia Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej w wynajętej sali konferencyjnej w Warszawie. Przedstawiciele górniczych central związkowych obawiali się, że Rada podejmie kolejne decyzje, które w ocenie strony społecznej będą szkodliwe dla spółki. 10 stycznia RN odwołała dwoje wiceprezesów JSW mimo zdecydowanego sprzeciwu związków zawodowych. 

Jednak jak podkreśla Bogusław Hutek, sytuacja w JSW nie była jedynym powodem decyzji o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej przed siedzibą resortu energii. Wśród kwestii spornych między górniczymi centralami związkowymi a ministerstwem szef górniczej Solidarności wymienia m.in. brak realizacji rządowego programu dla górnictwa, czy też drastyczne ograniczenie udziału węgla w polskim miksie energetycznym zapisane w przygotowanym przez resort  projekcie  strategii energetycznej do 2040 roku.

 - Te kwestie również mają znaleźć się w porządku obrad zespołu trójstronnego i mamy nadzieje, że w końcu zaczniemy o nich poważnie rozmawiać - dodaje przewodniczący KSGWK NSZZ Solidarność. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Związkowcy z JSW: "Nie jesteśmy pępkiem świata" Związkowcy z JSW: "Nie jesteśmy pępkiem świata"

Związkowcy dają trzydniowe ultimatum zarządowi JSW Związkowcy dają trzydniowe ultimatum zarządowi JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
menel22.01.2019 8:36

nie było chętnych na wycieczkę ,to nie pojechali

bioly helm21.01.2019 13:06

Kiedy bedzie jakis hajs? 13 i 14+ premie za zle warunki na dole.

Gość21.01.2019 11:52

A jednak padło na Zakopane tez tak myślałem Warszawa juz cała zwiedzona

Heniek 21.01.2019 8:48

Kto napisze kiedy 14placa