Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
23 stycznia 2019

Smog. Czy da się przed nim ochronić?

Smog. Czy da się przed nim ochronić?

Smog ostatnio daje się nam we znaki. Także Jastrzębie zalicza się do miast, gdzie stężenie tego pyłu wielokrotnie przekracza dozwolone normy, które w Polsce i tak są łagodne. Czy da się skutecznie bronić przed smogiem?

Wiadomo, że przybywanie na powietrzu, wypełnionym smogiem naraża ludzi na rozwój astmy, infekcje w układzie oddechowym, objawy alergii, a w skrajnym przypadku nawet nowotwór. Jak można bronić się przed tymi zagrożeniami?

Zaleca się używania, będąc na zewnątrz, masek antysmogowych. Mają one wyłapywać szkodliwe cząsteczki Pm 10 i PM 2,5, ale również tlenku azotu i tlenku siarki. Warto wybierać produkty znaczone N95. Ich użytkownik wdycha powietrze o 95 proc. mniej zanieczyszczone. Przy wyborze maski należy zwrócić uwagę, aby szczelnie przywierała do twarzy.

Zniszczy?‚ samoch??d na parkingu

Do domu można kupić oczyszczacz powietrza. Zasysa on powietrze i filtruje, niweluje wirusy, drobnoustroje chorobotwórcze i pyły alergizujące.

- Przy wyborze oczyszczacza powietrza najistotniejsza jest dobra ocena jego wydajności. Aby posiadanie takiego urządzenia miało sens, musi ono przefiltrować całe powietrze 4 razy w ciągu jednej godziny w danym pomieszczeniu. Na przykład: mamy pokój 30m2 o wysokości 2,5m czyli ma on ma kubaturę 75m3. Oczyszczacz, który przefiltruje czterokrotnie w nim powietrze musi mieć zatem parametr 300m/h, czyli kierujmy się przelicznikiem 4m/h pomnożone przez liczbę metrów sześciennych danego pokoju - mówi Rafał Kalinowski, Business Unit Manager z Komputronik

Poza tym należy zwrócić uwagę na to, czy sprzęt posiada funkcje nawilżania powietrza oraz jak głośno pracuje. Jest to ważne w kontekście tego, czy oczyszczacz będzie stał w pokoju dziennym, w sypialni, czy może w pokoju dziecka. Zainteresowani powinni wziąć pod uwagę także dodatkowe funkcjonalności: możliwość generowania jonów czy posiadanie wbudowanych czujników jakości powietrza. Niektóre urządzenia wyposażone są też w udogodnienia jak np. możliwość inteligentnego sterowania oczyszczaczem za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie. W naszym sklepie internetowym stworzyliśmy dedykowany pasaż, gdzie klienci mogą przejrzeć wszystkie urządzenia i zapoznać się szczegółowo z opisem ich funkcji.

Zniszczy?‚ samoch??d na parkingu

Zaleca się również, aby w domu hodować rośliny, ponieważ neutralizują one stężenie negatywnych pyłków. Kluczowy jest proces fotosyntezy. Dobrze również ograniczyć wietrzenie mieszkania, szczególnie w godzinach, kiedy można spodziewać się wzmożonej emisji smogu. Nie każdy może uniknąć wychodzenia na zewnątrz, ale jeśli to możliwe należy ograniczyć swoją aktywność na „świeżym powietrzu”.

Także odpowiednia dieta i picie dużej ilości wody ma swoje znaczenie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty posiadające w swoim składzie kwasy omega-3, są to: orzechy, migdały, masło. Także witaminy B6 oraz B12, które można znaleźć w kurczaku, kaszy gryczanej, papryce czerwonej, ziemniakach, mięsie, rybie, mleku, jajkach, mają swoje pozytywne działanie. Jeśli chodzi o płyny, to pełnią funkcje oczyszczające. Dzięki nim szkodliwe toksyny są wypłukiwane z organizmu.

Artykuł powstał na podstawie tekstu nadesłanego przez firmę komputronik

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Dzisiaj policja kontroluje samochody Uwaga! Dzisiaj policja kontroluje samochody

Ciało 64-latka znalezione na Kusocińskiego Ciało 64-latka znalezione na Kusocińskiego

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
do Radio Teheran24.01.2019 22:28

Może masz troszkę racji z ta metropolią.
Ale zerknij na mapy pyłków zawieszonych i zobaczysz w których dzielnicach największe stężenie- podpowiem ci. Dzielnice najbliżej granicy z czechami i ich elektrownia. I im się nie dziwię że śmierdziela postawili przy granicy żeby kopcił innym. to samo mają z elektrownią atomową stoi zaraz przy granicy z austrią.

Radio Teheran24.01.2019 14:37

@GośćDziś o 14:15
"pewni jesteście też święcie przekonani że winę za smog ponoszą gospodarstwa domowe"

Tak. Slowo klucz: niska emisja.

"Japonia również boryka się z problemem smogu"

Slowo klucz: metropolia. Kazde duze miasto ma problem. Jastrzebie duzym miastem nie jest.

Gość24.01.2019 14:15

Oczywiście pewni jesteście też święcie przekonani że winę za smog ponoszą gospodarstwa domowe. Ciekawe tylko że Japonia również boryka się z problemem smogu a węglem i śmieciami nie palą. Ekologia to biznes a ciemny lud wszystko kupi

do Jozek24.01.2019 12:27

Przecież na Młyńskiej sama elita mieszka i ich nie stać na dobry opał?
Wiesz wszystko zależy koło kogo mieszkasz bo mój sąsiad kopci dalej jak kopcił. Bo ja jestem zwykłym pracownikiem tylko tam wybudowanym
Ale kilka domów dalej mieszka Pan prezes *** i sąsiad mu lekko tylko kopcił z podajnika. Ale w ramach sąsiedzkiej inicjatywy "napiją się razem" dał mu do zrozumienia żer on jest kimś i chce mieć czysto w powietrzu. No to pan byle kto podłączył gaz do domu i założył CO na gaz. A teraz mądry nad mądrymi i wymaga tego od innych. Tak to jest jak jesteś bucem z zadajesz się z wronami to karzesz reszcie też być wroną.

Jozek24.01.2019 9:45

Zezwolenia na budowę domu dawać tylko z zastrzeżeniem że budynek będzie ogrzewany gazem, od 4 lat Młyńska tak kopci że na Arki Bożka jest najbardziej zakopcona, aż strach pomyśleć jak tam będzie więcej domków

Gość24.01.2019 7:57

Mandaty, kary, kontrolę dla palących węglem i innym syfem

Gość23.01.2019 19:00

W pierwszej kolejności zabrać się za kopcące diesle z wyciętymi filtrami.

moszczenica-zdrój23.01.2019 16:49

Dziś rano, na skrzyżowaniu a.krajowej-ranoszka, widoczność była niemal zerowa, a smród nieziemski. Widać było, który komin tak kopci. Ciekawe czy mieli kontrolę..?

Alek 23.01.2019 11:25

Powinni dawać horrendalnie wysokie mandaty. Jak kogoś nie stać na zdrowy opał to niech marznie albo przeniesie się do bloku. Za trucie innych to nie tylko mandaty ale kryminal powinien być lub praca w kamieniołomach.

Radio Teheran23.01.2019 10:56

@Lucyna
"smugami lotniczymi latem"

To sa smugi kondensacyjne, para wodna.
Szkodliwych dla srodowiska dwutlenku wegla i zwiazkow azotu emitowanych przez samoloty nie widac.

Pokaż wszystkie opinie (17)