Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
23 stycznia 2019

Stały monitoring obciążeń statycznych na dachach gwarancją bezpieczeństwa

Stały monitoring obciążeń statycznych na dachach gwarancją bezpieczeństwa

Chwilowo pogoda dała odetchnąć nie tylko służbom drogowym, ale także firmą zajmującym się usuwaniem śniegu z dachu. Przypominamy, że jeszcze kilka dni temu występowały intensywne opady śniegu na terenie naszego województwa dlatego też podczas opadów wojewodowie poszczególnych województw zlecili służbom podległym w tym nadzorowi budowlanemu oraz policji i straży pożarnej kontrolę czy zarządcy oraz właściciele obiektów wielkopowierzchniowych wykonują właściwie swoje obowiązki wynikające z Ustawy – Prawo budowlane.

Piotr Możwiło, ekspert ds. monitoringu obciążeń statycznych w firmie Prospect GROUP Sp. z o.o. zajmującej się odśnieżaniem dachów oraz pracami alpinistycznymi, radzi w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo budynków podczas zimy.

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachów i z jakiego przepisu to wynika?

Kwestię obowiązku usuwania nadmiaru śniegu z dachu, a także obowiązku utrzymania obiektu w należytym stanie technicznym określa Dziennik Ustaw 1994 Nr 89 poz. 414 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a dokładniej Art. 91a. Właściciel lub zarządca obiektu jest zobowiązany zapewnić jego bezpieczne użytkowanie, między innymi w razie wystąpienia silnego wiatru czy intensywnych opadów śniegu.

Jak ustalić kiedy śnieg zalegający na dachu nadaje się już do usunięcia?

Nowopowstałe obiekty już na etapie projektu i budowy w większości mają opracowany plan zarówno samego odśnieżania jak i stałego monitoringu obciążeń statycznych stworzony na podstawie dopuszczalnej wytrzymałości konstrukcji budynku. W ramach tych założeń określa się maksymalną dopuszczalną wagę śniegu, jaka może znajdować się na każdym metrze kwadratowym dachu. Problem pojawia się przy obiektach powstałych kilka, kilkanaście lat temu. Prawdą jest, że przed katastrofą budowlaną w 2006 roku, która miała miejsce podczas Międzynarodowych Targów Katowickich mało kto myślał o odśnieżaniu dachów, a już na pewno o opracowaniu procedur i norm zabezpieczających budynek przed ciężarem śniegu. W takich sytuacjach gdy procedury i normy nie są opracowane, a zarządca nie posiada informacji potwierdzonej przez projektanta o dopuszczalnych obciążeniach dachu z pomocą przychodzi nam Polska Norma Obciążenia w obliczeniach statycznych PN-80/B-02010, która określa maksymalny dopuszczalny ciężar mogący przypadać na 1m2 powierzchni dachu. Norma przyjęła 5 różnych wartości dla 5 różnych stref, które zobrazowane są na rysunku poniżej.

Co po przeliczeniu daje nam dopuszczalne wartości:

Dla strefy 1: 70kg na m2,
Dla strefy 2: 90 kg na m2,
Dla strefy 3: 120 kg na m2,

W przypadku stref, na szerokości do 5km od granic stref śniegowych można przyjmować obciążenia z dowolnej graniczącej strefy.

Pomimo określenia dopuszczalnych grubości i obciążeń jakie mogą znajdować się na dachach w poszczególnych strefach śniegowych, należy brać je wyłącznie jako informację poglądową, a decyzję podejmować przede wszystkim w oparciu o wytrzymałość konstrukcji konkretnego obiektu.

W związku z opadami jakie miały miejsce jeszcze kilka dni temu czy mieli Państwo dużo pracy?

Usługi związane z odśnieżaniem dachów, świadczymy już od ponad 15 lat zatem i liczba stałych klientów jest na tyle duża, że pracy przez ostatnie dni było naprawdę sporo zarówno na terenie województwa śląskiego jak i na terenie pozostałych województw, gdzie opady śniegu były intensywne.

W takim razie jak kształtuje się to w liczbach?

W kulminacyjnym momencie gdy opady były najintensywniejsze i prognozy zapowiadały dalsze opady na dachach pracowało łącznie 187 osób odśnieżając jednocześnie 75 obiektów o powierzchni łącznej 137 tys m2, pracując 24 godziny na dobę.

Pamiętajmy bezpieczeństwo obiektu, to bezpieczeństwo osób w nim przebywających dlatego powierzmy, kwestię zarówno odśnieżania dachów jak i stałego monitoringu obciążeń statycznych specjalistycznej firmie jak np. PROSPECT GROUP Sp. z o.o. świadczącą usługi związane z odśnieżaniem dachów na terenie Całej Polski z czasem reakcji nie przekraczającym 3 godzin od chwili zlecenia. Dla bezpieczeństwa wykonywanych prac firma posiada polisę od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 5.000.000 zł

Zapraszamy do pobrania darmowej broszury informacyjnej dla zarządców i/lub właścicieli nieruchomości. Broszura dostępna pod adresem: https://renowacje.net.pl (na dole strony po prawej stronie).

 

Artykuł partnera

Polub i udostępnij
Czytaj też

I stopień utrzymania zimowego w Jastrzębiu I stopień utrzymania zimowego w Jastrzębiu

Miasto wyda 3,5 mln zł na walkę z zimą Miasto wyda 3,5 mln zł na walkę z zimą

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!