Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°
31 stycznia 2019

JSW: Nowocześnie zaplanować wydobycie

JSW: Nowocześnie zaplanować wydobycie
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Model złoża 3D jest już gotowy w kopalni Budryk należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W innych kopalniach spółki również trwają prace nad stworzeniem podobnych trójwymiarowych modeli.

11 pokładów znajdujących się w kopalni Budryk ma być eksploatowana do 2043 roku. Podstawą stworzenia ich modelu 3D była baza danych. W jej skład weszły dane obrazujące strukturę złoża, pozyskane z 285 otworów wiertniczych, ponad 500 profilowań geologicznych wyrobisk górniczych oraz z 1200 prób węgla.

- Tutaj należą się słowa uznania dla służb geologiczno-mierniczych. Opracowanie i  wprowadzenie tak dużej ilości danych naprawdę wymagało ogromnego zaangażowania - podkreśla Dariusz Kluczniok, kierownik działu mierniczo-geologicznego kopalni Budryk w „Jastrzębskim Węglu” wydawanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową. 

Po co stworzono model złoża 3D? Specjaliści od wydobycia podkreślają, że najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie eksploatacji poszczególnych pokładów o wymaganych parametrach jakościowych i ilościowych węgla. Dzięki temu można też przewidzieć problemy, z jakimi górnicy mogą się spotkać podczas wydobycia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

CBA zatrzymało kadrę "Pniówka" CBA zatrzymało kadrę "Pniówka"

Odejść od węgla czy nie? Jak ratować klimat w Jastrzębiu? Odejść od węgla czy nie? Jak ratować klimat w Jastrzębiu?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
BiurowyTłuk31.01.2019 17:40

Teraz już wiem dlaczego zz tak zaciekle bronią prezesa... Takiego kumoterstwa i nepotyzmu nie było nawet za zagora. Ludzie z nikąd awansują jak z procy. Mogę sypać nazwiska i stanowiska, ale co to zmieni? W jsw rządzi PiS i... SLD. Robią co chcą, a związki to bufor, który to osłania.

Gość31.01.2019 14:11

Kiedyś takie coś w małym palcu a raczej w notesie miał geolog z wykształcenia i zamiłowania do zawodu. Teraz pociotek po szkołach nie wiadomo jakich ale z plecami robiący na stołku niby geologa. Potrzebuje wizualizacji i planowania przestrzennego. A przyjdzie co do czego to i tak nie trafi w pokład. Znamy już to z doświadczenia.

Dżola z Opola31.01.2019 12:29

Dlaczego nie wyśle się tam drona? Ozon ma dron. Mówił tak. Wiem, bo sama widziałam tego gorola z Opola.

inzynier BOLEK31.01.2019 10:31

i znów to samo :) wcisniem tam swoich z rodziny i bedzie super:)

3D31.01.2019 9:11

Bajdurzenie

Radio Teheran31.01.2019 8:41

Gadaja juz o tym od lat.