Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
1 lutego 2019

"Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona"

"Budowa kolei w Jastrzębiu nie jest zagrożona"
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

Przedstawiciele Urzędu Miasta spotkali się w styczniu z firmą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A w sprawie odtworzenia linii kolejowej w Jastrzębiu. Realizacja tego projektu nie jest zagrożona.

Zastępca prezydenta miasta Roman Foksowicz poinformował, że nie jest zagrożona w żaden sposób realizacja trasy w kierunku do Pawłowic i dalej do Orzesza i Jaśkowic oraz Tych do Katowic. Jest to przyjęte w strategii PKP. Natomiast alternatywnym kierunkiem jest budowa szlaku kolejowego w kierunku Wodzisławia.

Miasto Jastrzębie-Zdrój będzie musiało partycypować w kosztach studium wykonalności. Urzędnicy wojewódzcy określili już wcześniej, że jest to kwota ok. 3 mln 200 tys. zł. Marszałek Województwa Śląskiego oczekuje, że Miasto Jastrzębie-Zdrój pokryje ze swojego budżetu ok. 15 proc. tej kwoty, co daje ok. 500 tys. zł.

- Takie dofinansowanie to jest poziom, który zakładaliśmy. Wszelkie płatności związane z powstaniem studium będą w przyszłym roku. Czas powstania studium to około trzech lat – wyjaśniał Roman Foksowicz.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kolej przejedzie przez dom? [video] Kolej przejedzie przez dom? [video]

Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei? Czy w Bziu wyburzą kilkadziesiąt domów z powodu kolei?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
Gość07.02.2019 10:30

Mzk pada a oni kolej robią śmiech na sali !!!Niech zaczną od prostych rzeczy takich jak odśnieżane ulic i chodników kiedy jest snieg i naprawę nawierzchni asfaltowej jak są dziury!!!!! Wystarczy ze w zebrzydowicach jest kolej na chu,,, w jastrzebiu. Zastanów się Anka nad sobą! !!!

Rolnik szuka męża06.02.2019 9:07

Myślę, że najpierw należy powołać jakieś stowarzyszenie z zarządem i prezesami d/s rozpatrzenia tego tematu. Następnie instytut, konfederację oraz unię. Rzecz jasna każdy z tych szacownych organów z wyżej wymienionymi władzami i pod auspicjami najbardziej kometentnej w naszym mieście instytucji z całą rzeszą fachowców, czyli UM. W dalszej kolejności należy przeprowadzić studium wykonalności, sprawozdawczości oraz planu zagospodarowania przestrzennego. Potem przeprowadzić przetarg, utarg i zatarg. Wyłonić wykonawcę, sprawozdawcę i raportującego. Kiedy to wszystko doprowadzi się do końca, pociągi wyginą jak dinozaury ;-)

Dżola z Opola05.02.2019 10:02

Dziwne u was jakieś to wszystko. Przecież kolej macie. Nie? To czym węgiel się od was wywozi, na taczkach? Poza tym egzystuje i się świetnie trzyma Jastrzębska Spółka Kolejowa. Jeśli jej kompetencje ma odzwierciedlać siedziba i wysokość uposażenia prezesów, no to zazdroszczę. Nawet w Opolu w połowie aż tak dobrze nie jest.

Radio Teheran03.02.2019 13:58

@do Tania
"Na szczęście zlikwidowano to"

Dosc naiwnym byloby sadzic, ze na tym poprzestali.
1. Miasto z JSW miaslo spolke na terenach kopalni Moszczenica. JSW przekazala teren. Nic nie moznabylo zrobic z nim przez kilka lat, bo tkwila na nim hipoteka przymusowa ZUS. Wiec byli prezesi, rada nadzorcza (nazwiska znane i popularne). W koncu postanowili zatrudnic sprzataczki, ktore sprzataly biura JSW.

2. Klastra nikt juz nie pamieta, bo powstal i na tym koniec. Ale fotki PP zostaly.

3. Teraz dziala Glowna Specjalistka.

4. Gadka jest o centrum startupow za ciezkie miliony, czyli historia zamyka sie w cykl: bo to ta sama idea co inkubator. Nazwa tylko modniejsza i wszystko znacznie drozsze.

Heniek03.02.2019 12:16

Njpierw niech zrobią most

do "godz. 19.35"02.02.2019 12:25

Czyli z kim? Pieniędzmi dysponuje państwo a ściślej rząd. A skąd ma UM pieniądze na wszystkie prace związane z uruchomieniem połączenia kolejowego? Od posła Grzegorza Matusiaka, który chwali się co jakiś czas, że to on załatwił? Przecież on nie może niczego załatwić, bo jakim prawem i na jakiej podstawie. To mógł to załatwił. Ciepłą posadkę synkowi, który nic nie umie. Ale dobrze zarabia.

do godz. 19.3502.02.2019 9:47

Foksowwicz siedzi długo w tym urzedzie ale nadal nic nie kuma. On - oni io kolej to dwie sprzeczności! Jaki pan taki kram!!! Dlaczego nie rzomawiają z tymi co dysponują kasą na ten cel?

do Tania02.02.2019 1:49

Nie żartuj z tą Izbą Przedsiębiorczości. Kiedyś była w Jastrzębiu taka placówka, która się nazywała "Inkubator Przedsiębiorczości". Wiesz na czym to polegało? Kierownikiem była pani, która pracowała też w PUP i "pracowało" kilku młodych przed komputerami.
Rzadko ktokolwiek tam przychodził, najczęściej PUP kierował tam bezrobotnych nie wiadomo po co.
Jeśli się ktoś pofatygował zapytać o jakieś przepisy prawne dot. tej czy owej działalności, to otrzymywał odpowiedź: "nie wiem". I na koniec propozycję wzięcia bzdurnych ulotek i jakiejś książki typu "Jak zostać przedsiębiorcą", oczywiście bynajmniej nie wydanej przez tę placówkę, UM, albo PUP, tylko zakupioną w księgarni w celu rozdawania. Na szczęście zlikwidowano to.

Tania02.02.2019 0:12

Proszę ekonomistów i przedsębiorców utwórzcie izbę przedsiębiorczowców dla potrzeb miasta. RADIO TEHERAN twoje wykształcenie jest nam potrzebne. Proszę

Tania01.02.2019 22:34

Dlatego, że w naszym mieście wszystko jest nienormalne, trzeba powołać izbę przedsięboirczocści, aby załatwiać sprawy dla dobra mieszkańców w sferach gdzie Urząd Miasta nie może zadziałać, bo przepisy na to nie pozwalają. Mam tu na myśli rozmowy z przewoźnikami, bo inaczej Jastrzębiezębie będzie na poziomie trzeciego świata.
Nie ma innego wyjścia.

Pokaż wszystkie opinie (36)