Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
4 lutego 2019

JSW: Posiłek na stołówce zamiast flapsów?

JSW: Posiłek na stołówce zamiast flapsów?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Pojawiły się opinie, że bony żywnościowe, które otrzymują pracownicy JSW mogą być potraktowane jako dochód i zostać opodatkowane. Co to oznacza dla górników?

- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wartość kart żywieniowych stanowi dla pracownika przychód, który nie jest objęty zwolnieniem z PIT. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. JSW wydaje rocznie na bony żywnościowe 75 mln zł, PGG 160 mln zł, SRK 12 mln zł, Tauron Wydobycie 15 mln zł, Węglokoks Kraj 11 mln zł, co w sumie daje 273 mln złotych. Z samych 18 proc. podatku w skali rocznej daje 49 mln zł z górnictwa. Nie licząc składek zdrowotnych, społecznych i ubezpieczeniowych, co w sumie daje koło 22 proc. Wyobraźmy sobie przeciętnego pracownika JSW S.A. Przeciętnie, przy nominale bonu w wysokości 19 zł i 22 dni roboczych daje nam kwotę 418 zł. Po potrąceniu składek zostaje 323,23 zł.  Co dalej z bonami i kartami płatniczymi, których wprowadzenie chcą pracownicy? Będzie ich zamiana na michę i flaszkę, wydawaną na kopalni? -Informuje Związek Zawodowy „Kadra” KWK „Pniówek”.

Związek Zawodowy „Jedność” z KWK Pniówek uznał, informacje o bonach za nieprawdziwe, które są celowo rozpowszechniane, aby wprowadzać w błąd pracowników.

- Od dwóch lat są niezagospodarowane pomieszczenia byłej stołówki kopalnianej przy KWK „Pniówek”, i prawdopodobnie urodził się w główkach betonu pomysł na reaktywację tej stołówki, jednak, aby zapewnić jej wysokie obroty i pewny zysk należałoby zamienić bony za posiłki profilaktyczne (flapsy) na posiłki wydawane w stołówce. Obecnie jest prowadzona procedura przetargowa na dostawcę bonów, gdzie strona społeczna wniosła o uzupełnienie specyfikacji o tzw. karty wzorem PGG, jeśliby zostały faktycznie wprowadzone karty, to uderzy to w część sklepów powiązanych ze związkowcami.

Tak więc beton związkowy KWK „Pniówek” rozpoczął w dniu dzisiejszym, a zarazem kolejną w ostatnim czasie, akcję dezinformacji, sugerując pracownikom, że bony czy też karty zostaną opodatkowane (…) Powołują się przy tym na jakąś interpretację dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, jednocześnie sugerują, że w tej sytuacji najlepszym będzie wydawanie posiłków zamiast bonów - informuje „Jedność”.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Karty zamiast bloczków na posiłki profilaktyczne JSW: Karty zamiast bloczków na posiłki profilaktyczne

Karty płatnicze zamiast bonów w JSW? Karty płatnicze zamiast bonów w JSW?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (78)
@ oszukany08.02.2019 15:17

Jesteś emerytem albo urlopowiczem bo nie masz węgla i zazdrościsz reszcie. A pisze że jesteś emerytem bo nie wiesz o co chodzi. Ryby już dawno nie ma w szeregach JSW. A ta zadyma to nie z Jedności Ryby tylko ta druga jedność co buczy o wszystko bo ich do koryta nie dopuszczają.

oszukany08.02.2019 11:14

ryba po co jedność powstała żeby kartki były co ty na to sprzedawczyku

byk07.02.2019 18:52

do obeznany. Koniec karmienia obcego kapitału dodatkowo bonami. Powrócić do stołówek, to bedzie uczciwe wobec innych ludzi w Polsce! Skoro jest to posiłek regeneracyjny, to wyjeżdża z pracy i idzie na posiłek. Tak powinno byc. A nie jakies przekrety. Zamiast posiłków kupowane są rózne rzeczy nie związane z jedzeniem.!!!!,

Do dżidżi06.02.2019 22:35

A zgadnij kto z okręgu rybnickiego jest w sejmie z PiS? Podpowiem nasz mieszkaniec jeden jedyny grzesiek matusiak. Ale jako 2 na liście.

Do liberala06.02.2019 20:38

Co cię dęb..lub czyjąś dupa interesuje kobieta była w potrzebie to kupiła proste ty jesteś taki sprawiedliwy odczep się daj ludziom spokoj

Do obeznany06.02.2019 20:09

Tyś tak obeznany jak małpa nad wzorem kwadratowym.....

dżidżi 06.02.2019 18:38

Kto ustawił przetarg pod firmę z Rybnika? Kto jest posłem z Rybnika z PiS?

Pokaż wszystkie opinie (78)