Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°16°
5 lutego 2019

Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł

Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł

Główny Urząd Statystyczny wziął pod lupę dochody Polaków. Według obliczeń tej instytucji najwyższy wzrost płac odnotowano w górnictwie, bo o 10,16 proc.

Przy okazji ubiegłorocznej Barbórki GUS przedstawił zestawienie górniczych zarobków w latach 2007-2017. Przed ponad dziesięciu laty przeciętna pensja górnictwa wynosiła 4749,02 zł brutto i od tego czasu właściwie przez cały czas rosła (z drobnymi odstępstwami w 2012 i 2016 r.). W trzech ostatnich latach wynagrodzenia wyniosły kolejno 6837,41, 6830,55 i 7179,86 zł brutto. Samo narzędzie średniej statystycznej jest oczywiście zawyżane przez wysokie płace zarządu i dozoru.

- Bardziej rzetelnym narzędziem wydaje się być tzw. mediana, czyli wartość środkowa, która dzieli zbiór wynagrodzeń na dwie części. Takie zestawienie w zeszłym roku opracowała firma Sedlak & Sedlak. Mediana górniczej pensji wyniosła 4554 zł brutto, co w praktyce oznacza, że jedna połowa górników zarabia poniżej tej kwoty, a druga powyżej - informuje portal netttg.pl

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Ograniczyć emisję paliw kopalnych" "Ograniczyć emisję paliw kopalnych"

Śmiertelny wypadek w kopalni Pniówek Śmiertelny wypadek w kopalni Pniówek

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
RYL17.02.2019 20:56

piszecie bzdury potem macie problem że górnicy są negatywnie odbierani

jsw08.02.2019 8:41

Średnia płaca 7 tyś śmiech na sali
to tak jak płaca w biedronce średnia wynosi 4 tyś
Bo panie w warszawie zarabiają po 5tyś a w jastrzębiu 1500zł
powiedzcie ile w JSW ludzi pracuje za 2tyś.... a ilu za 20tyś

Z ostatniej chwili...07.02.2019 6:24

Lada moment pojawi się w Jastrzębiu-Zdroju nowy inwestor i zacznie dyktować warunki płacowe. Ma przejąć kopalnię Jas-Mos, która będzie nadal funkcjonowała na podobnych zasadach jak kopalnia Silesia w Czechowicach. Czeski inwestor i jego zasady. Prywatna firma przynosząca zyski, zero ZZ i przywilejów. Brawo!

hahah07.02.2019 0:13

Spoko ja elektryk i mam 11tys 5 week pozdro wydobycie!

Do eLEKTRYK06.02.2019 13:36

To zmień odział. Za leżenie na komorze czy rozdzielni tyle masz i tak za dużo. Na wydobyciu sporo więcej . A o tych weekendach co piszesz to i tak największe lebry z komór i rozdzielni się biją. Jedne i te same niezadowolone gęby. Tylko jak w planach jakaś robota ważniejsza i wymagająca pomyślunku a nie zaspania albo urząd się szykuje to lebra nie ma w robocie. To samo tyczy się poniedziałków wolnych po popijawie jedne i te same osobniki. Oraz piątki wolne bo jak by go posłali gdzie na inna robotę. I przypadkiem mu nie karz coś zrobić albo zanieść bo szanowny elektryk ma akurat przerwę w pracy i mu przeszkadzasz.

wzruszony06.02.2019 10:53

Po wojsku przez rok pracowałem na dole.
Tam potrzebne są uszy, oczy, ręce i nogi... reszta jest zbędna. No chyba że sztygar, to jeszcze głowa.
Uszy, żeby słyszeć opie...dol
Oczy, żeby widzieć palec wskazujący kierunek.
Ręce, żeby podnieść.
Nogi żeby zanieść.
Reszta to problem dla dyrekcji.

Rolnik szuka męża06.02.2019 9:14

Od roku pracuję w Czechach na produkcji i miałem w przeciągu tego czasu już trzy podwyżki. Przy podpisaniu aneksu do umowy poinformowano mnie, że w razie zażaleń mam się zwrócić do związku zawodowego. Jest jeden, obsługuje kilka firm a mieści się poza zakładem pracy i utzymywany jest ze składek członków. Rozejrzałem się niepewnie, czy aby na pewno nie jestem w ukrytej kamerze. Kiedy podzielilem sie informacją, jak to ma się w naszej JSW, omal nie zabili mnie śmiechem. Co kraj, to obyczaj, tylko skoro jeśli u nas jest tak podobno dobrze, to dlaczego jest tak źle? Pomimo niskiego bezrobocia, galipującego PKB i rażąco niskiej inflacji.

Pokaż wszystkie opinie (32)