Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°16°
5 lutego 2019

Nastąpi likwidacja PKM. Co dalej z komunikacją?

Nastąpi likwidacja PKM. Co dalej z komunikacją?
fot. MZK

Zapadła decyzja o likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Zarząd MZK zapewnia, że obsługa pasażerów będzie prowadzona na dotychczasowym poziomie a pracownicy firmy otrzymają przysługujące im odprawy i inne świadczenia.

W poniedziałek 4 lutego Zarząd MZK zdecydował o rozpoczęciu procesu likwidacji PKM Jastrzębie. Co najważniejsze, pracownicy PKM otrzymają przysługujące im odprawy i inne świadczenia. Kierowcy mogą też skorzystać z oferty firmy Warbus, która jest gotowa ich zatrudnić.

Sama likwidacja nie oznacza natychmiastowego zniknięcia firmy z rynku. O długości procesu likwidacji zdecydują władze MZK. Zgromadzenie Związku (delegaci dziesięciu gmin członkowskich) już teraz przekazało 600 tys. zł, aby procedura mogła się odbyć w sposób kontrolowany i możliwie łagodny. 

Brak kontraktu w Jastrzębiu. Problemy PKM rozpoczęły się w 2015 roku, kiedy to komunikację miejską na terenie Jastrzębia-Zdroju przejęła firma Warbus. Najpierw przez rok PKM, w ramach porozumienia, realizował cały kontrakt warszawskiej firmy jako podwykonawca, a w kolejnych latach niespełna połowę zadań. Sytuację pogorszyła spadająca kwota dotacji do zrealizowanego wozokilometra, która wynikała z zapisów umowy. 

Wsparcie gmin nie wystarczyło. Decyzja o likwidacji PKM jest pokłosiem uchwały intencyjnej Zgromadzenia MZK podjętej już w 2017 roku. Wówczas przewidywano likwidację z nadzieją na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Za tym poszło wsparcie finansowe ze strony gmin przekraczające 3 mln zł. To wystarczyło do końca ubiegłego roku.

Aby PKM mogło nadal funkcjonować gminy musiałyby dopłacać do przedsiębiorstwa ok. 300 tys. zł miesięcznie. Bez dopłat PKM nie przetrwałby aż do 2025 roku, kiedy to wygasa umowa MZK z firmą Warbus. Dopiero wówczas pojawiłaby się szansa na przejęcie przez PKM komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju.

Dodatkowe koszty związane są z potencjalnymi podwyżkami dla pracowników (trwa spór zbiorowy), a także z utrzymaniem budynków i całej infrastruktury PKM, która jest w złym stanie technicznym.

Co dalej? Obecnie PKM realizuje komunikację autobusową na terenie Czerwionki-Leszczyn i Żor oraz Jastrzębia-Zdroju i okolic. W pierwszym przypadku kontrakt wygasa z końcem marca tego roku. Ogłoszono już nowy przetarg.  W drugim przypadku komunikację w całości przejmie główny wykonawca kontraktu, czyli firma Warbus.

Likwidacja PKM-u nie wpłynie na organizację bezpłatnej komunikacji dla dzieci, młodzieży i studentów w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Są problemy z dojazdem na kopalnię Pniówek Są problemy z dojazdem na kopalnię Pniówek

Uwaga! Od 1 maja - zmieniony rozkład jazdy Uwaga! Od 1 maja - zmieniony rozkład jazdy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (57)
Jaś07.02.2019 23:58

Od stycznia 2019r. Na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic nastąpi wzrost z 4,86 zł za wozokilometr na 5,04 zł, powiat wodzisławski - z 5,01 na 5,20, natomiast Żory, Czerwionka-Leszczyny, Pawłowice i Suszec to wzrost z 4,53 zł na 4,70 zł - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK.

Jak wyjaśniają w MZK, w przypadku bezpłatnej komunikacji lokalnej w Żorach oprócz inflacji i cen paliwa znaczenie mają koszty pracy. Tutaj wzrost będzie wyglądał następująco: z 5,02 zł na 5,28 zł w przypadku standardowych autobusów, natomiast w przypadku busów z 3,28 zł na 3,45 zł za wozokilometr.

WIADOMOŚĆ BYŁA PODANA 6 WRZEŚNIA PRZEZ JASTRZĘBIE ON LINE. Pytanie czy za takie stawki dziś można uskuteczniać komunikację.

Gość07.02.2019 19:08

MZK W JASTRZĘBIU 5.08 pln za wozokilometr OD STYCZNIA A W 2018 BYŁO 4.80 ŚMIECH NA sali i jak firmy maja istniec

Jaś07.02.2019 18:22

Właśnie w "Teleexpresie " podali ile płaci Sosnowiec za 1 wozokilometr to 13 zł. Ciekawe ile płaci MZK swoim kontrahentom? Jest to ok 9-10 zł, czy mniej ? Czy ktoś wie?

Tylko Roman Foksowicz nas ocali07.02.2019 6:11

Wybierzmy się wszyscy z Panią Prezydent oraz Romanem Foksowiczem na tą zdrową rywalizację himalajską, jaką jest wypad na deski! To piękna idea! Jesteśmy pełnym sercem wraz z naszą Panią Prezydent i nowym szefem MZK i wszyscy mieszkańcy miasta dajmy tego poparcie! Stawmy się wszyscy na stoku. Wszak nie zastapi to nam placu parkingowego przy kinie Centrum, ulubionym miejscu spotkań z mieszkańcami naszej Pani Prezydent, ale zadowolimy się tą namiastką. To najwydajniejsza prezydentura wszechczasów! Nikt nigdy przedtem nie dokonał tak wiele dla tak niewielu. Przepraszam, że łkam, ale wzruszenie odbiera mi mowę. To znaczy pisanie, bo piszę przecież. Ręce mi drżą, a łzy zalewają oczy i pole widzenia, ale zniosę to dzielnie. Anna i Roman!

maziizam06.02.2019 20:50

Dobrze, że kolej chociaż będzie od Wodzisławia według projektu ministerstwa i programu kolej +, bo tak na szkodach miedzy Pawłowicami, a ul Graniczną nawet dwa metry upadku na rok to jest skazana na porażkę do czego dążą władni Jastrzębia. Całość jest na Towarzystwie Entuzjastów Kolei można poczytać zobaczyć zasadność itd

były do AleDom06.02.2019 19:47

Doskonale to ująłeś "patologia" absolutna. Ten toksyczny związek z MZK zakończony. Czy się cieszyć? I tak, i nie. Ludzi szkoda. Pozdrawiam PKM.

Mieszko06.02.2019 18:36

Pkm był biedny ale uczciwy i rzetelny Nieudolny konkurent w miesiąc więcej zawalił kursów niż pkm przez kilkadziesiąt lat

Pokaż wszystkie opinie (57)