Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
7 lutego 2019

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej
fot. JastrzebieOnline.pl

Urząd Miasta opublikował dane, z których można dowiedzieć się, gdzie było najbardziej zanieczyszczone powietrze w mieście, a także, jakie rejony mogły cieszyć się jego dobrą jakością.

Jak poinformował jastrzębski magistrat, analizy wyników pomiarów powietrza przeprowadzone od września 2017 do października 2018 wykazały, że najmniej zanieczyszczone powietrze w mieście występowało w rejonie ul. Katowickiej oraz Ruchu Oporu, natomiast najwięcej przekroczeń dopuszczalnych stężeń dobowych pyłu PM10 zarejestrowano na urządzeniach zlokalizowanych przy ul. Komuny Paryskiej w sołectwie Moszczenica oraz Pszczyńskiej - osiedle Jastrzębie Górne i Dolne.

Niska emisja związana z sektorem bytowo-komunalnym nasila się z nastaniem sezonu grzewczego. Zależność tę można zauważyć również na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, jastrzębianie ograniczyli korzystanie z domowych pieców na paliwo stałe, co przełożyło się na poprawę jakości powietrza.

Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju - oprócz działań edukacyjno-informacyjnych, dopłat do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne – postanowił również kontynuować dotychczasowe badania jakości powietrza i uruchomił projekt pn. „Miejski model jakości powietrza dla miasta Jastrzębie-Zdrój wraz z prognozą jakości powietrza”Mapa dostarcza aktualizowanej co godzinę, bieżącej i prognostycznej informacji o jakości powietrza w każdym dowolnie wybranym miejscu miasta. Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza jest dostępna pod adresem internetowym.

Przy zastosowaniu Dynamicznej Mapy Jakości Powietrza walka ze smogiem może być łatwiejsza, bo oparta o skuteczne narzędzie do diagnozy jakości powietrza, ze wskazaniem źródeł najbardziej odpowiedzialnych za jego zły stan. Znajomość wpływu źródeł emisji na stężenia zanieczyszczeń oraz wiedza na temat aktualnych warunków meteorologicznych pozwalają na skuteczne zarządzanie i planowanie działań naprawczych, a tym samym poprawę komfortu życia mieszkańców.

Unikalne połączenie technik modelowania dyspersji zanieczyszczeń wraz z integracją danych z detektorów i funkcjonalności mapy, wsparte narzędziami GIS, tworzą kompleksowy innowacyjny system zarządzania powietrzem dla miasta.

Od 30 września 2017 r. do 31 października 2018 r. Urząd Miasta realizował innowacyjny projekt badania jakości powietrza za pomocą niskokosztowych urządzeń pomiarowych – detektorów.

Celem projektu pn. „Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Jastrzębie-Zdrój” było zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5. Zastosowanie tej nowoczesnej metody – Lokalnego Uzupełniającego Modelowania Atmosfery (LUMA) z użyciem detektorów – pozwoliło na wskazanie rejonów miasta o lepszej lub gorszej jakości powietrza. Mieszkańcy w każdej chwili mogli sprawdzić w wybranych 20 lokalizacjach jaki jest stan jakości powietrza i zdecydować, czy chcą wyjść na spacer właśnie teraz, czy odłożyć aktywność na zewnątrz do czasu poprawy jakości powietrza.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie Sprawdzą czym palisz w piecu. Sąsiad im powie

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
gość z katowickiej09.02.2019 19:56

Jak może być na Katowickiej dobra jakość powietrza, skoro mamy nad sobą cały smog z Pszczyńskiej i sąsiadujących z nią domków?! Wielokrotnie o godz 20 na oś.Morcinka było największe w J-u stężenie pyłów.już na Turystycznej lepiej się oddychało.

Do And09.02.2019 18:14

Niema na to pozwolenia. Ale co mamy robić. Włamywać się domów i obijać mordy mieszkańcom?
Można kupić maski przeciw smogowe, ale są ogromnie drogie. Może miasto zacznie rozdawać takie maski i filtry, które trzeba bardzo często wymieniać, żeby skutecznie zatrzymywały to co truje? Może właściciele domów powinni kupować takie maseczki za swoje pieniądze i przekazywać UM, który zajmie się dystrybucją?
Proponujemy rozwiązania.

Magda09.02.2019 7:46

Prosze dac zyc ludzia na ul Czecha nieda sie dychac masakra nikt nic nie robi aby ukarac tych palacych leci z komina czarny smrod prosze panowie przejdzcie ta ulica wieczorem dziekuje

And08.02.2019 8:32

Może zamiast prowadzić badania , wprowadzić w końcu kontrole.
Nie którzy bez skrupułów w biały dzień kopcą bez żadnego wstydu.
Może w Jastrzębiu to jest ogólne przyzwolenie?!!!!!!!!!

Radio Teheran07.02.2019 21:24

@do Radio Teheran

Nic nie jest wykastrowane.
Stal na wystawie w salonie, diesel w najwyzszej wersji wyposazenia, 4wd, nikt go nie chcial, bo nagonka sie zaczela.
Dostalem 30% znizki i wzialem.

Gość07.02.2019 20:06

Pszczyńska jest w dolinie, szczególnie na dolnym,gdzie po dwóch stronach są domy, można wymieniać piece, palić tylko węglem, a i tak powietrze będzie tam gorsze niż na terenach położonych wyżej.

do Radio Teheran07.02.2019 18:48

Co z tego że norma EURO6 jak DPF wykastrowany w drodze z salonu do garażu.

Pokaż wszystkie opinie (34)