Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
13 lutego 2019

Górnicy będą musieli się przekwalifikować?

Górnicy będą musieli się przekwalifikować?
fot. UM Jastrzębie

Duże poruszenie, zwłaszcza na Śląsku wywołała deklaracja Roberta Biedronia, lidera partii Wiosna, o potrzebie zamknięcia kopalń do 2035 roku. Co to oznacza dla górników?

Liderzy Wiosny uspokajają, że nie należy spodziewać się zamknięcia z dnia na dzień wszystkich kopalń. Ma to się odbywać etapowo. Do tego czasu większość górników ma wypracować emerytury i odejść z górnictwa. Chodzi o to, aby nie przyjmować nowych pracowników.  Wiosna zapowiada stworzenie do 2035 roku nowych miejsc pracy w dziedzinie obsługi, nadzoru i dystrybucji nowych, odnawialnych źródeł energii. Ma to zapewnić ok. 200 tys. miejsc pracy w całej Polsce.  Dla tych górników, którzy nie uzyskają jeszcze uprawnień emerytalnych oznacza to konieczność przekwalifikowania. Są to obecnie najmłodsi pracownicy spółek węglowych.

- Do 2035 roku większość górników pracujących pod ziemią przejdzie na emerytury. A z tymi kilkunastoma tysiącami, którzy nie będą mieli jeszcze uprawnień emerytalnych, już dziś trzeba zacząć rozmawiać, by mieli zapewnione godne warunki życia. Każdemu człowiekowi należy się szacunek i państwo nie może pozostawiać w tyle tych, których zaprosiło do jego budowania, tak jak to miało miejsce w przypadku pracowników dawnych PGR-ów - mówiła Beata Maciejewska, jedna liderek Wiosny, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, z dnia 11 lutego br.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Związkowcy z JSW  będą bronić prezesa w Warszawie Związkowcy z JSW będą bronić prezesa w Warszawie

Majówka w sportowym wydaniu - czy jesteś spakowany na wyjazd? Majówka w sportowym wydaniu - czy jesteś spakowany na wyjazd?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (68)
Górnik15.02.2019 13:48

Spoko ,spoko...ale oni nic w zamian nie zbudują....

jestemza15.02.2019 7:40

hanys nie strasz dołem głąbie za drewniane trzymac i brać ten maras.dla ciebie to skomplikowane? i jeszcze nie zapomnij ze tak jak wszedzie trzeba pracowac a nie o sztyl sie opierac i patrzec na zegarek. zegarek -wiesz co to jest??

No sorry15.02.2019 1:20

" Nie mówię, że górnictwo jest wszystkim, ale bez górnictwa wszystko jest niczym'' - Max Planck.

Wiadomości o końcu węgla są mocno przesadzone : )

Gość14.02.2019 22:20

Kiedyś gadano że wdowa po górniku ma wyrąbany przodek a teraz nastanie określenia że górnik będzie miał wyrąbany zadek.

Hanys14.02.2019 21:02

Do jestemza

Zjedz na dół i się przekonaj czy czyszczenie ścieku to taka prosta robota .

Gość14.02.2019 17:29

Ewelina jedyna społeczna zamienila gołębia na biedronia. Każda droga do koryta jest dobra. Przepraszsm golab odszedł na kierowniczy stołek.

jestemza14.02.2019 16:53

widac że ci ze zdjecia nie będą mieli problemów z przekwalifikowaniem przewóz- czyszczą ścieki, potrzeba zaniedbanej melioracji w kraju na nich czeka. I jaki problem?reszta to też roboty proste na dole .

Pokaż wszystkie opinie (68)