Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°14°
22 lutego 2019

Smog to nie tylko kominy. Również samochody

Smog to nie tylko kominy. Również samochody
fot. Stop Smog

Smog to w dużej mierze efekt tak zwanej niskiej emisji, czyli przydomowych kotłowni. Ale nie tylko. Także samochody mają swój „wkład” w zanieczyszczenie środowiska.

W jastrzębiu-Zdroju wzrasta liczba samochodów. Tylko w roku 2018 pojazdów zarejestrowanych było 62 783, w stosunku do 2017 - 61 3131. Można zakładać, że dane za 2018 rok, również wskażą wzrastająca liczbę pojazdów.

- Samochody przyczyniają się do smogu w ok. 10 procentach. Tyle że to dane w skali kraju. Tymczasem w dużych miastach proporcje się odwracają. Według raportu NIK w Warszawie ruch samochodowy odpowiadał w 2011 r. za 63 proc. stężenia PM 10. A samochodów z każdym rokiem przybywa - takie zdanie padło podczas konferencji Najwyższej Izby Kontroli w dniu 29 stycznia br.

NIK zwraca uwagę, że duże nasilenie smogu samochodowego ma miejsce w godzinach porannych i są narażone na nie dzieci. Szczyt takiego smogu przypada na godziny zawożenia uczniów do szkoły oraz przedszkoli przez troskliwych rodziców. Paradoksalnie więc szkodzą, swoim pociechom.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zastawiają dojazd do śmietników Zastawiają dojazd do śmietników

"Mamy tego dość! Trują nas codziennie!" "Mamy tego dość! Trują nas codziennie!"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
JaPierreDole23.02.2019 20:08

60 tys. auta na 80 tys. mieszkańców a Wy dalej domagacie się kolei. Kto tym będzie jeździł????

Świetnie23.02.2019 16:57

Chyba nie tylko ja uważam, że gdyby komunikacja miejsca była na poziomie to spokojnie można by zrezygnować z dojazdu do pracy swoim samochodem...

Gaweł23.02.2019 7:51

Z przerażeniem obserwuję z okna matki z maleństwami z wózkach, spacerujące tam i z powrotem chodnikiem wzdłuż Al. Piłsudskiego na odcinku od Ronda Centralnego do UM. Bywa że natężenie ruchu jest tam 2-3 samochody/sek. Bezmyślność i brak wyobraźni poraża. Szkoda mi tych maleństw.

dysydent22.02.2019 22:37

@Radio Teheran
Ale co mnie to ? Po co udzielasz mi jakiś wykładów niezwiązanych w ogóle z moim wpisem?

Radio Teheran22.02.2019 18:55

@dysydent
W Europie ludzie do pracy jada pociagiem i innymi srodkami transportu publicznego,
bo to jest tansze i szybsze.
Samochod jest elementem luksusu, weekendowym lub urlopowym srodkiem lokomocji.
Nic nie jest zakazywane, poza starymi dieslami w centrach miast, euro 5 to naprawde stary samochod lub nowszy sprzedany w Europie Wschodniej.

dysydent22.02.2019 17:09

Niech NIK nie przedstawia takich raportów publicznie bo Biedroń w swoich kampaniach wyborczych będzie bredził że ''pozamyka wszystkie samochody do 2035 roku i będziemy mieli czyste powietrze''.

byk22.02.2019 16:18

Niech zrobi prezydent darmową komunikacje jak obiecała to ludzie bedą jeździć autobusem i trochę się zmnieszją spaliny.

Pokaż wszystkie opinie (15)