Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
25 lutego 2019

Policja kontroluje czy nie zanieczyszczacie środowiska

Policja kontroluje czy nie zanieczyszczacie środowiska
fot. KMP Jastrzębie

Policja sprawdza czy nie są nielegalnie składowane i przewożone szkodliwe odpady. W najbliższym czasie można spodziewać się kontroli.

Odpady niebezpieczne stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Ze względu na swoje cechy, skład, źródło powstawania oraz właściwości zostały one sklasyfikowane w Ustawie o odpadach. Biorąc pod uwagę właściwości, mogą one być łatwopalne, drażniące, rakotwórcze, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne czy szkodliwie oddziałujące na rozrodczość. Również istotny jest podział ze względu na źródło powstania - są to m.in. odpady medyczne, środki do impregnacji drewna, oleje, emulsje oraz środki pirotechniczne. W swoich gospodarstwach domowych również jesteśmy "producentami" takich odpadów. Są to m.in. zużyte baterie, akumulatory, rozpuszczalniki, zużyte lampy halogenowe, zużyte urządzenia elektryczne czy oleje i tłuszcze niejadalne.

Jak informują mundurowi, jastrzębscy policjanci w ramach codziennej służby stale monitorują i kontrolują miejsca zagrożone. Sprawdzają opuszczone fabryki, hale produkcyjne, pustostany oraz posesje zagrożone składowaniem odpadów. Z kolei stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego koncentrują się na kontrolach pojazdów przewożących lub mogących przewozić materiały niebezpieczne. Dokładnie sprawdzają legalność przewożonego ładunku oraz zgodność dokumentów ze stanem faktycznym.

- Każdy, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów powinien zawiadomić odpowiednie służby. Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych, oraz obcych osób. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także przez Internet wirtualnie nanosząc na Krajowej Mapie Zagrożeń punkt, w którym może dochodzić do nielegalnego pozbywania się śmieci i odpadów. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uważajcie na złodziei w okresie świątecznym Uważajcie na złodziei w okresie świątecznym

Kierowcy nie przepuszczają pieszych Kierowcy nie przepuszczają pieszych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Mieszkaniec ul. Polnej25.02.2019 13:11

No piękna akcja była i nasz wszędobylski wywiadowca w okularach jak zwykle pierwszy tam siedział.
Jest lepszy jak monitoring całodobowy a domu nie potrafi skończyć remontować.

mieszkanka25.02.2019 11:01

A worki ze śmieciami przy sklepie na Bogoczowcu dalej sobie leżą zaczyna się trzeci tydzień . Worki lekko już się ruszają .Nie było wizyty ani policji ani SM !!!!

Gość25.02.2019 7:32

Policja kontroluje ............... tak ale na komendzie przy ul. Śląskiej.

mieszkanka25.02.2019 6:26

Sprawdzają opuszczone fabryki, hale produkcyjne, no tak tego w tej osadzie nie brakuje po wielkim upadku przemysłu , zapraszam na Bogoczowiec śmiecie przy sklepie dajej leżą a worków przybywa .