Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°14°
25 lutego 2019

Policja kontroluje czy nie zanieczyszczacie środowiska

Policja kontroluje czy nie zanieczyszczacie środowiska
fot. KMP Jastrzębie

Policja sprawdza czy nie są nielegalnie składowane i przewożone szkodliwe odpady. W najbliższym czasie można spodziewać się kontroli.

Odpady niebezpieczne stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Ze względu na swoje cechy, skład, źródło powstawania oraz właściwości zostały one sklasyfikowane w Ustawie o odpadach. Biorąc pod uwagę właściwości, mogą one być łatwopalne, drażniące, rakotwórcze, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne czy szkodliwie oddziałujące na rozrodczość. Również istotny jest podział ze względu na źródło powstania - są to m.in. odpady medyczne, środki do impregnacji drewna, oleje, emulsje oraz środki pirotechniczne. W swoich gospodarstwach domowych również jesteśmy "producentami" takich odpadów. Są to m.in. zużyte baterie, akumulatory, rozpuszczalniki, zużyte lampy halogenowe, zużyte urządzenia elektryczne czy oleje i tłuszcze niejadalne.

Jak informują mundurowi, jastrzębscy policjanci w ramach codziennej służby stale monitorują i kontrolują miejsca zagrożone. Sprawdzają opuszczone fabryki, hale produkcyjne, pustostany oraz posesje zagrożone składowaniem odpadów. Z kolei stróże prawa z Wydziału Ruchu Drogowego koncentrują się na kontrolach pojazdów przewożących lub mogących przewozić materiały niebezpieczne. Dokładnie sprawdzają legalność przewożonego ładunku oraz zgodność dokumentów ze stanem faktycznym.

- Każdy, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów powinien zawiadomić odpowiednie służby. Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych, oraz obcych osób. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także przez Internet wirtualnie nanosząc na Krajowej Mapie Zagrożeń punkt, w którym może dochodzić do nielegalnego pozbywania się śmieci i odpadów. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oszuści atakują! Podstępem wyłudzają BLIK Oszuści atakują! Podstępem wyłudzają BLIK

Chciał podpalić samochód byłej dziewczynie, następnie siebie Chciał podpalić samochód byłej dziewczynie, następnie siebie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Mieszkaniec ul. Polnej25.02.2019 13:11

No piękna akcja była i nasz wszędobylski wywiadowca w okularach jak zwykle pierwszy tam siedział.
Jest lepszy jak monitoring całodobowy a domu nie potrafi skończyć remontować.

mieszkanka25.02.2019 11:01

A worki ze śmieciami przy sklepie na Bogoczowcu dalej sobie leżą zaczyna się trzeci tydzień . Worki lekko już się ruszają .Nie było wizyty ani policji ani SM !!!!

Gość25.02.2019 7:32

Policja kontroluje ............... tak ale na komendzie przy ul. Śląskiej.

mieszkanka25.02.2019 6:26

Sprawdzają opuszczone fabryki, hale produkcyjne, no tak tego w tej osadzie nie brakuje po wielkim upadku przemysłu , zapraszam na Bogoczowiec śmiecie przy sklepie dajej leżą a worków przybywa .