Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
28 lutego 2019

Łazienki III zostaną zmodernizowane za prawie 10 mln zł

Łazienki III zostaną zmodernizowane za prawie 10 mln zł

Umowa z wykonawcą podpisana. Za dwa tygodnie rozpoczyna się remont budynku Łazienki III w jastrzębskim Parku Zdrojowym.

W tym roku mija 25 lat odkąd budynek Łazienek III stał niezagospodarowany i niszczał. Na szczęście ten stan rzeczy już wkrótce się zmieni. Prezydent miasta Anna Hetman oficjalnie podpisała umowę z wykonawcą – firmą Mostostal Zabrze, która w ciągu najbliższych 10 miesięcy ma zmodernizować i rozbudować budynek Łazienki III. Tym samym niechlubna historia zabytkowego obiektu doczeka się szczęśliwego finału.

- Naszemu historycznemu obiektowi Łazienki III wreszcie przywracamy funkcjonalność. Liczę na to, że remont przebiegać będzie sprawnie. W tym samym czasie modernizowana jest północna część Parku Zdrojowego. Cieszę się, że pracownikom urzędu udało się zgrać to w tym samym czasie. Dzięki temu z początkiem nowego roku mieszkańcy i wielu przyjezdnych będzie mogło korzystać z tego urokliwego, historycznego zakątka Jastrzębia-Zdroju - mówi prezydent Anna Hetman 

Plan, rozpoczynającej się w połowie marca inwestycji, zakłada dostosowanie, rozbudowę i rewitalizację istniejącego budynku. Unikatowym miejscem w Łazienkach III będzie umieszczony na tarasie punkt do obserwacji nieba oraz przyrody w jej wyższych partiach. Obserwatorium wyposażone będzie w specjalistyczny sprzęt. W zmodernizowanym zabytkowym obiekcie planuje się także organizację wystaw, których tematem przewodnim będzie sztuka współczesna, a także warsztatów artystycznych. Dzięki pracowni fotograficznej z ciemnią artyści fotograficy zapoznają młodych adeptów sztuki z fotografią analogową. Obiekt zostanie dostosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.

Co ważne, miasto pozyskało na tą inwestycję prawie 6,6 mln złotych dofinansowania. Całkowity koszt inwestycji wynosi 9 mln 992 tysiące złotych. Roboty mają zakończyć się z końcem roku.

Przypomnijmy, że wybudowany około 1920 roku budynek Łazienki III, w czasach funkcjonowania uzdrowiska był miejscem terapii w postaci „biczów wodnych”, a także solarium (kąpiele słoneczne). W roku 1947 Łazienki III wraz z 80% uzdrowiska zostały przejęte pod zarząd Ministerstwa Zdrowia. Zniszczone podczas działań wojennych zostały odbudowane, a 1 czerwca 1949 roku wyremontowany budynek oddano do użytku jako Zakład Przyrodoleczniczy. Zabiegi były prowadzone do roku 1994, wtedy to budynek stał się własnością miasta. 30 kwietnia 1993 roku został wpisany do rejestru zabytków.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na co JSW wyda 2 mld zł? Na co JSW wyda 2 mld zł?

Ponad 9,5 mln zł na modernizację szkoły w Szerokiej. Prace ruszyły  Ponad 9,5 mln zł na modernizację szkoły w Szerokiej. Prace ruszyły

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
do Observer03.03.2019 19:04

Drzewostan kolidujący z frontem budynku, a także bocznymi ścianami zostanie wycięty bądź poddany cięciom pielęgnacyjnym tak aby widok był nadany obserwacji nieba a nie koronom drzew ;)

do radio Teheran02.03.2019 12:18

Widać, że masz bogata wiedzę o przeszłości Jastrzębia he he

Observer01.03.2019 15:29

Ciekawy jestem tego punktu do obserwacji nieba. Drzewa które otaczają budynek są wyższe od niego. Czy to nie przeszkadza? Coś się wytnie?

Radio Teheran01.03.2019 15:19

@do radio Teheran
Nie pograzaj sie.

do radio Teheran01.03.2019 14:10

Co takiego? Sol i solar to nie to samo. Kapiele byly solne.

Przestań pisać głupoty. Na dachu było miejsce do tzw. kąpieli słonecznych, czyli po prostu można było się poopalać.

do Radio Teheran01.03.2019 11:54

PS Jakbym był kimś z UM to wziąłby radnych na wycieczkę do Kameralnej Ligotki (Lhotki Kameralnej), to niedaleko, to było sanatorium z wielkim hotelem, domem zdrojowymi skwerem wypasionym przed tym, wszystko się spaliło po wojnie, został drewniany dom, w którym nadal są kąpiele. Nie solankowe, bo tego tam nie mają, ale robią jakieś różne ziołowe, w mleku i tak żyją, i dają radę. Mają też saunę w innym budynku, ze dwa hoteliki, ze dwie-trzy knajpy i jeden większy sklep. Wioska po prostu, a duzo ludzi z polskimi rejestracjami widziałem na parkingu.
I działają te kąpiele, chociaż po sanatorium śladu nie ma. Możecie poklikać w necie, co tam oferują.
Tak można też na zgliszczach sanatorium jakoś działać.

Gość01.03.2019 11:21

Renowacji wymaga społeczeństwo jastrzębskie

Pokaż wszystkie opinie (13)