Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
8 marca 2019

"Warbus" wypowiada umowę. Będą utrudnienia

"Warbus" wypowiada umowę. Będą utrudnienia

Firma „Warbus”, która świadczy usługi komunikacyjne dla Międzygminnego Związku Komunikacyjnego zdecydowała się wypowiedzieć umowę na świadczenie przewozów. Czy to oznacza, że w poniedziałek jastrzębianie znowu nie dojadą do pracy?

Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju potwierdził, że firma „Warbus”, skierowała pismo do MZK, w którym wypowiedziała wykonywanie przewozów na terenie działania związku, głównie Jastrzębia z dniem 10 marca o godz. 24:00.

Czyżby oznaczało to kolejny paraliż komunikacyjny na terenie naszego miasta, jaki miał miejsce w połowie lutego br.? Czy pracownicy nie dojadą do pracy, a uczniowie do szkół?

Międzygminny Związek Komunikacyjny wydał oświadczenie w tej sprawie.

-  W czwartek 7 marca przed godz. 15.00 do biura MZK dotarło pismo firmy Warbus dotyczące zakończenia współpracy z Międzygminnym Związkiem Komunikacyjnym. Z dokumentu wynika, że autobusy warszawskiego przewoźnika nie wyjadą na drogi już w najbliższy poniedziałek 11 marca.

Władze MZK uznały takie działanie za bezprawne. Zgodnie z obowiązującą umową wykonawca kontraktu nie ma prawa do wypowiedzenia jego warunków, jeśli nie doszło do naruszenia umowy ze strony zamawiającego, czyli MZK. Umowa została zawarta po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego.

Jako powód wypowiedzenia umowy firma Warbus podaje jakoby zmuszona była płacić kary umowne, które „wygenerowało” Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będące podwykonawcą jastrzębskiego kontraktu. Chodzi o problemy komunikacyjne spowodowane „chorobą” niemal wszystkich kierowców PKM w okresie od 11 do 17 lutego. Idąc dalej czytamy, jakoby PKM w roli podwykonawcy zostało Warbusowi narzucone.

Odnosząc się do pierwszej kwestii należy podkreślić, że kary nie zostały formalnie nałożone, a spółka PKM jest samodzielnym podmiotem mającym osobowość prawną i odpowiadającą samodzielnie za swoje działania. Warto dodać, że problemy komunikacyjne we wspomnianym okresie związane są również z działaniem firmy Warbus, ponieważ i ona nie wykonywała w całości swoich zadań.   

Zaprzeczamy również jakoby PKM w roli podwykonawcy zostało narzucone firmie Warbus, która wygrała przetarg i samodzielnie decydowała o tym, czy całość komunikacji będzie wykonywana za pomocą zasobów własnych, czy też z udziałem podwykonawców. Warto dodać, że w momencie podpisania umowy firma Warbus samodzielnie nie dysponowała wystarczającym zapleczem technicznym, które gwarantowało wykonanie umowy, a tym samym sprawną realizację komunikacji.

Obecnie firma Warbus obsługuje 19 linii autobusowych głównie w Jastrzębiu-Zdroju, w tym połączenie ekspresowe E-3 do Rybnika przez Wodzisław. Nie oznacza to, że od poniedziałku linie te nie będą obsługiwane. Obowiązywać będzie komunikacja zastępcza organizowana przez kilka firm przewozowych. Rozkład jazdy dostępny będzie od niedzieli 10 marca na stronie internetowej MZK oraz w aplikacji mobilnej MyBus. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

W Biurze MZK uruchomiony zostanie dyżur specjalny. Informacje udzielane są telefonicznie, a także za pośrednictwem komunikatora Messenger widocznego na stronie internetowej MZK.

W sprawie utrudnień na liniach można dzwonić pod numery telefonów: 32 476 35 77, 32 476 34 74, 32 475 14 02.- poinformował Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Od 1 maja PKM będzie obsługiwało komunikacje w mieście Od 1 maja PKM będzie obsługiwało komunikacje w mieście

Będzie darmowa komunikacja Będzie darmowa komunikacja

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (98)
KOLA24.03.2019 14:22

Tylko pkm bez mzk!!

Lowerboj12.03.2019 14:25

Czyżby kolejne zarzewie jastrzębskiego piekiełka kulturowego? Gdzie dwóch komentujących, tam trzy opinie ;-)

Jaś11.03.2019 23:29

Do pracownika. Myślę ,że stawki za wozokilmetr płacone przez MKZ były takie,źe kontrakt PKMu I Warbusa się nie opłacał.Proszę porównać stawki komunikacyjne w pobliskich miastach. Nie zdaje mi sie,że PKM był rentownym przedsiębiorstwem,a jego istnienie przedłużył Warbus. Można mieć inne zdanie?

Mzk11.03.2019 12:07

Tak narzekaliscie na warbus, ze brudne, ze niesprawne.. a dzisiaj jezdzicie autobusami, ktore nie powinne byc dopuszczone w ogole do komunikacji miejskiej. Nie wiadomo czy wsiadac do autobusu bo jezdza raz bialo czerwone, raz niebieskie albo turystyczne lub przewozowe. Paranoja! Gdzie jest p.Prezydent? A tak, zapomnialem... zdjecia sobie cyka.

Pracownik11.03.2019 7:13

Przypominam że MZK to ten twór gdzie zarabia się bardzo dobrze, ma się wszystkie świadczenia, premie, trzynastki itp, itd Który słynie z przerost zatrudnienia i z tego że oszukują pasażerów Warbus to firma która zostawiła pracowników z dnia na dzień bez pracy Firma która zalega ludziom z wynagrodzenia i, składka mi ZUS dlatego ta upadłość To ta firma co nie wykonywała kursów, która miała brudne autobusy PKM to ta firma która miała blisko 100 procentowy poziom wykonania zadań przewozowych, czyste autobusy Firma która wywiazywala się ze zobowiązań względem pracowników Firma która ma swoje zaplecze techniczne
Mam nadzieję że teraz już nikt nie pomyli

Jorguś11.03.2019 6:30

Proponuję przypomnieć sobie wszystkim zainteresowanym, która partia i które konkretne osoby głosowały 5 lat temu, za pozostaniem naszego PKM w MZK.... I co teraz robi rada miasta z super przewodniczącym?
Dla wytrwałych proponuję zagłębić się jeszcze bardziej w historię i wgooglować nazwisko baradziej i PKM/MZK...... same ciekawe rzeczy można wyczytać. A dla mniej zorientowanych proponuję najpierw zapoznać się z zakresem obowiązków spoczywających na RADZIE MIASTA. A jak kto chce pieścić się własną mądrością to i tak żadne argumenty do niego nie dotrą.....Pozdrawiam zdrowo myślących.

194710.03.2019 22:43

Do Do 1947 z godz.19.25
Bardzo krótko. Ja z komuchem vzy komuną mam tyle samo wspólnego,
co ty z rozumem.
A że nienachalnie mądryś, resztę sobie dopisz sam.
Poza tym-nie o mnie toczy się tu dyskusja.
Nie masz nic w temacie do powiedzenia, nie wyłaź z nory. Amen!

Pokaż wszystkie opinie (98)