Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°14°
19 marca 2019

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Potrzeba 3 mln zł na początek, aby odbudować kolej

Zanim ruszą roboty związane z budową linii kolejowej Jastrzębie – Katowice potrzebne jest opracowanie studium wykonalności. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jego koszt to ponad 3 mln zł.

Prezydent Anna Hetman przedstawiła radnym propozycję przeznaczenia prawie pół mln zł na dofinansowanie dla marszałka województwa śląskiego, by ten zlecił opracowanie studium wykonalności dla odbudowy linii kolejowej do Jastrzębia-Zdroju.

Decyzja o współfinansowaniu studium wykonalności jest efektem wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez władze miasta z marszałkiem województwa śląskiego oraz ministerstwem infrastruktury oraz zarządem PKP Polskie Linie Kolejowe. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że ma ono kosztować 3 mln 200 tys. zł.

- Dokument ten ma dokładnie określić, który wariant odtworzenia linii kolejowej jest dla Jastrzębia-Zdroju optymalny i gwarantuje najlepsze połączenia z Katowicami  -  tłumaczy Roman  Foksowicz, zastępca prezydenta.

Propozycja marszałka województwa śląskiego dotycząca partycypacji finansowej w wysokości 15 procent kosztów opracowania, tj. 480 tys. zł w zupełności pokrywa się zamysłem prezydent miasta, która planowała od początku podjęcia się tej inicjatywy.

- Właśnie taka była nasza propozycja od chwili, gdy pojawił się temat odtworzenia linii kolejowej. Naszą intencją było, by gminy wniosły swój wkład do wykonania dokumentu, który jest podstawą odbudowy linii kolejowej do Katowic. Pozostają jeszcze do uzgodnienia z marszałkiem kwestie czy nasz wkład w wysokości 480 tys. zł będzie wydatkowany w 2019 czy 2020 roku oraz sposób przekazania dotacji dla marszałka czyli warunki porozumienia - mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Biorąc pod uwagę, że prace nad studium wykonalności mogą trwać od dwóch do trzech lat (wraz z operatem środowiskowym), rozpoczęcie odbudowy linii kolejowej z Jastrzębia--Zdroju do Katowic może rozpocząć się już w 2023 roku.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pojedziemy pociągiem w góry, do Wisły? Pojedziemy pociągiem w góry, do Wisły?

Jak przejechać koleją 1 km za 3 grosze? Jak przejechać koleją 1 km za 3 grosze?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Lelum polelum25.03.2019 10:17

Rowery jeszcze miejskie są przecież. Trzeba nabijać statystyki ich użytkowania, bo nie daj Boże, pociągną kogoś z jastrzębskiego magistratu do odpowiedzialności za bezcelowe wydanie środków unijnych. A tego nie chcemy?

Gość25.03.2019 7:53

Po co komu komunikacja miejska jak każdy ma samochód lub można chodzić pieszo

Gość23.03.2019 23:37

piniądze, wykonalności..... może jakiś konkret? Skąd, dokąd, jak często i za ile?

Nicki22.03.2019 19:56

Po co polaczenie PkP. Niech miasto otworzy polaczenie PKS. Szybciej i taniej. A co do komunikacji miekjskiej szkoda gadac. Nie dziwi mnie to ci sie z nia dzieje urzednicy nie dbaja o miasto w zadnym aspekcie wystarczylo by ruszyc glowami. Pracuje w zorach w strefie przy autostradzie. Chetnie dojezdzalbym komunikacja niestety komunikacja nie.funkcjonuje i nie funkcjonowala. Dlatego zmuszony jestem jezdzic samochodem. Pozdrawiam

Jo22.03.2019 19:48

Na co kolej szybciej i taniej jest autem. Ktoś widocznie musi zarobić, lepiej by porobiło drogi i oświetlenia na drogach np. Ruptawa, Moszczenica szeroka, bzie

Hsusjx22.03.2019 13:52

Sa rzeczy wazne i wazniejsze. Najpierw kolej. Jak ta juz bedzie zrobiona miasto zajmie sie komunikacja miejska.

grgegg22.03.2019 9:52

Naco komu kolej jak kazdy ma samochody

Pokaż wszystkie opinie (38)