Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
26 marca 2019

JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa

JSW zapłaciła 1,4 mld zł do budżetu państwa

Ponad 1,4 mld zł zapłaciła Skarbowi Państwa Jastrzębska Spółka Węglowa z tytułu podatków i różnego rodzaju opłat. To mniej niż rok wcześniej o 246 mln zł z uwagi na pozostałe do uregulowania zobowiązania z tytułu podatku CIT, których termin zapłaty przypada na koniec marca tego roku.

Ponieważ w 2018 roku Spółka uregulowała podatek dochodowy od osób prawnych w formie zaliczek uproszczonych w wysokości 319 tys. zł, to JSW zobligowana jest do zapłaty pozostałego zobowiązania w kwocie 194 mln zł wynikającego z rozliczenia rocznego.

Ponadto Jastrzębska Spółka Węglowa odprowadziła za rok ubiegły podatek od towarów i usług w wysokości 89 mln zł oraz podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 231 mln zł. Składki ZUS w 2018 r. osiągnęły poziom 1 mld zł. W ubiegłym roku gminne budżety wzbogaciły się o 58  mln zł z tytułu podatków od nieruchomości.

- Kopalnie i zakłady należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej są istotnym źródłem dochodów dla lokalnych samorządów i budżetu państwa. Oprócz podatków, Jastrzębska Spółka Węglowa odprowadza co roku różnego rodzaju opłaty. Wśród nich są opłaty eksploatacyjne należne gminom oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2018 r. opłaty z tego tytułu wyniosły niemal 34 mln zł. Wyższe były z kolei wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i wyniosły ponad 25 mln zł. Jastrzębska Spółka Węglowa poniosła również koszty związane z opłatami ekologicznymi w wysokości prawie 5 mln zł - informuje Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W sumie, w ciągu ostatnich sześciu lat podatki i opłaty obciążające Jastrzębską Spółkę Węglową wyniosły ponad 8,1 mld zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
Adi27.03.2019 13:25

Zamykac jsw nierobów

Lowerboj27.03.2019 6:10

@GW "Oczywiście nie spodziewam się zrozumienia tej problematyki z uwagi na ograniczenia odbiorców (znajomość języków obcych)" A czego się spodziewać po społeczeństwie, którego kandydaci do parlamentu europejskiego, czyli nawet elita, nie za bardzo potrafi się porozumieć w języku innym niż polski? Co więcej, nawet język ojczysty sprawia wielu z nich problemy. Tłumaczą się, że zatrudnią tłumaczy. Tak, a w kuluarach parlamentu albo spotkaniach w cztery oczy, na które nie zabiera się tłumaczy, będą robili swoje głupkowate miny.

Gość26.03.2019 19:40

do Gość Dziś o 16:18

Ale 95% mieszkańców tego nie wie i nie rozumie.

gość Dziś o 19:02

I tylko bezrobocie wzrośnie w SZO, SWD, SPS i SR. Nasi i tak robią w większości w Czechach.

Radio Teheran26.03.2019 19:34

"W naszym kraju niema innych oplacalnych źródeł,"

Nie ma, bo przez lata pielegnowano skansen. OZE to spalanie wirzby energetycznej i trzciny w piecach pamietajacych Gomulke.
Zrodla energii same sie nie zbuduja.

gość26.03.2019 19:02

Likwidacja JSW spowodowałaby, że Jastrzebie byłoby wsią i tyle set ludzi z UM na bruk!!! Gdyby nie wpłaty JSW do tut. Budżetu Miasta to byłoby bida z nędzą!!!

GW26.03.2019 18:33

Te kilka wpisów poniżej udowadnia jak zacofani ludzie żyją na Śląsku.
Powtarzana jak mantra trywialna narracja o magii węgla typu hard, etc.
Prawda jest niestety taka, że na świecie stosuje się już nowe technologie w produkcji koksu oraz finalnie stali. Polecam poczytać troszeczkę o technologiach wodorowych u głównych odbiorców JSW, np. w firmie Voestalpine o projekcie H2Future, Można również zapoznać się z projektem SSAB i Vattenfall czyli HYBRIT.
Oczywiście nie spodziewam się zrozumienia tej problematyki z uwagi na ograniczenia odbiorców (znajomość języków obcych, podstaw fizyki i chemii, etc) ale zawsze warto próbować...

A2D226.03.2019 17:20

Skoro mniej podatków niż rok temu to może byda dwie prymie

Pokaż wszystkie opinie (26)