Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
28 marca 2019

Rocznica wyzwolenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej

Rocznica wyzwolenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej
fot. UM Jastrzębie

Władze miasta i kombatanci uczcili  we wtorek 74. rocznicę oswobodzenia Jastrzębia spod okupacji niemieckiej. Niezależnie od tego, czy był to początek kolejnej niewoli - tym razem sowieckiej - oddano hołd, żołnierzom, którzy wówczas polegli w walkach.

74. rocznica zajęcia Jastrzębia-Zdroju przez Armię Czerwoną była okazją do oddania hołdu wszystkim ofiarom straszliwej katastrofy ludzkości, jaką była II wojna światowa. Nie może zatem dziwić, że również pod tablicą upamiętniającą Obrońców Bożej Góry zapłonęły znicze.

Jak pisze Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta, w 1945 r., w ciężkich walkach na terenie Jastrzębia-Zdroju zginęło 1500-1800 żołnierzy radzieckich. Nie wiemy ilu poległo Niemców.

- Na początku 1945 r. dowództwo radzieckie dokonało przegrupowania sił, które miały opanować Zagłębie Ostrawsko-Morawskie, a następnie podjąć ofensywę w kierunku Pragi (…) W ramach tej operacji, po wielu tygodniach ciężkich walk, Armia Czerwona zdobyła miejscowości wchodzące w skład obecnego Jastrzębia-Zdroju. Zostało to jednak okupione ogromnymi stratami w ludziach i sprzęcie - pisze Marcin Boratyn na stronie Jaspedia.eu

Rocznica tych wydarzeń jest okazją do spotkań środowisk kombatanckich i rozmów na trudne historyczne tematy. Na zaproszenie Anny Hetman, Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył poseł Krzysztof Gadowski, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych oraz świadkowie wojennych wydarzeń i powojennej, nierzadko równie tragicznej, historii.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

26 marca odbędą się obchody wyzwolenia miasta 26 marca odbędą się obchody wyzwolenia miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Oku02.04.2019 0:01

Badania genetyczne dowodza ze slowianie pochodza od jednego praojca gen R1a1, ktory tu przywedrowal z dzisiejszego iranu jakies 10 000 lat temu. Genetyki nie zmienisz, a garmanie to mieszanka celtow, skanynwow i inne zlo, spozcizna swietego cesarstwa rzymskiego!!! Przed Mieszkiem l byli wladcy Wielkiej Lechii ktorych poczet jest na Jasnej Gorze.

ruptawiok31.03.2019 17:37

wyzwolili a hanysy dalej po Niemiecku godają pra

Krzysztof29.03.2019 18:30

Wyzwolili i od 50 lat to miasto jest niszczone. Może znów ktoś powinien nas wyzwolić?

Radio Teheran29.03.2019 13:13

@emeryt
"To slowianie LECHICII byli tu na tych ziemiach od zawsze."

Oczywista nieprawda. Slowianie pojawili sie w Europie w 6-7 w. ne., na Balkanach, skad nie wiadomo dokladnie, pewne jest, jedynie, ze ze Wschodu.
Potem powedrowali dalej, roznymi drogami.
Ci, ktorzy nazwali sie Lechitami, prawdopodobnie uciekli z dzisiejszej Slowenii na polnoc, w okolice dzisiejszego Monachium, potem na wschod.
Inna teoria mowi, ze Lechistan, to panstwo wielkich polaci ziemii (czyli prawdopodobnie to, co nazywamy dzis Wielkim Stepem). Lechistanem jestesmy dla Wegrow i Iranczykow.
Bursztynowy Szlak to osobna ciekawa historia, szlakiem wedrowaly przerozne grupy. Wywozono bursztyn a przywozono inne towary, np. jedwab i ubrania a wraz z nimi kulture i tradycje. Znajdziesz np. w jezyku szwedzkim tureckie slowa, ubiory szlacheckie to stroje perskie, stroj ludowy iranskiej prowincji Gilan wyglada jak w Europe.
Wez pod uwage tez, ze dawna Polska byla panstwem feudalnym. To, co dzis uznajemy na polskie: kulture, jezyk, literature, pielegnowane bylo na dworach i w miastach. Chlopu panszczyznianemu bylo jedno, dla jakiego pana tyra i jaki pan go chloszcze. Swiadomosc narodowa pospolitej ludnosci pojawila sie pozno, bo w wieku XIX w.
Jezyk slowianski zostal opisany calkiem niedawno, bo ok. 1000 lat temu, w Soluniu (dzis Salonikach) i Ochrydzie, przez greckich mnichow Cyryla i Metodego oraz uczniow, ten jezyk znany jest dzis jako starocerkiewno-slowianski.
Inny dawny dokument w jezyku slowianskim znaleziono we Fryzyndze (czyli tam, gdzie znajduje sie lotnisko Monachium)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zabytki_fryzy%C5%84skie 
Autor tego tekstu prawdopodobnie niejeden raz w zyciu przekraczal pobliska rzeke Lech.

emeryt29.03.2019 12:18

mnie uczyli , że Jastrzębie nigdy nie było pod okupacją niemiecką a za tzw. Niemca ludziom żyło się dużo lepiej niż niż później i szkoda tylko tych młodych żołnierzy którzy oddali życie za pazerność Hitlera i Stalina .

Oku29.03.2019 11:38

To slowianie LECHICII byli tu na tych ziemiach od zawsze. Germanie to "sasiedzi" potomkowie cesarstwa rzymskiego ktorym nigdy nie udalo sie podbic tych ziem. Slowianska sila opisana jest w kronikach HINSKICH i INDYJSKICH bo tu biegl tysiace lat temu bursztynowy szlak. Historia jest skrywana i nie mowi sie czasach sprzed chrztu polski 966 roku, jestesmy potomkami wielkiej LECHII !!! Niemcy tak nas uzadzily, zwalczali nas jak tylko sie dalo.

Radio Teheran29.03.2019 9:34

@złyDziś o 8:26
Rosjanie, Ukraincy, Slowacy, Slowency, Serbowie, Chorwaci, Bosniacy, Czarnogorcy, Czesi, Bulgarzy, Macedonczycy, Serbowie Gorno- i Dolnoluzyczcy, Bialorusini to tez Slowianie.
Wiec kto byl czyja ofiara?
Wszystko ci sie miesza.

Pokaż wszystkie opinie (14)