Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
TEB
1 kwietnia 2019

Wiosenne porządki w mieście

Wiosenne porządki w mieście
fot. UM Jastrzębie / Aneta Czarnocka-Kanik

Nadchodzi czas wiosennych porządków. Firmy przystąpią do utrzymania letniego naszego miasta, które, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest droższe akcja zima.

Umownie sezon zimowy zaczyna się 1 grudnia a kończy 31 marca. Na te miesiące w budżecie zabezpieczono ponad 3,8 mln zł. W grudniu na utrzymanie zimowe wydano 770 082,94 zł, w styczniu 496 503,22 zł, w lutym 512 998,91 zł, a w marcu 606 641,60 zł. W sumie akcja zima kosztowała 2 386 226,67 zł.

Jak informuje jastrzębski magistrat, utrzymanie od 1 kwietnia do 30 listopada traktuje się jako okres letni. Do obowiązków wykonawców - w zależności od specyfiki kwartałów - należy wówczas dbanie o porządek i czystość ulic, chodników, ścieżek rowerowych, deptaków, parkingów, schodów, przystanków komunikacji publicznej i wpustów kanalizacji deszczowej. Odbywa się to m.in. poprzez usuwanie zanieczyszczeń, zamiatanie, usuwanie pojawiających się roślin czy oczyszczanie wpustów ulicznych. Jest to też czas, kiedy odbywa się koszenie, grabienie trawy i liści, pielęgnacja żywopłotów, drzew i krzewów. Ponadto firmy zajmują się myciem, drobnymi naprawami i malowaniem ławek, a także utrzymaniem koszy ulicznych. Na utrzymanie letnie w budżecie miasta zabezpieczono ponad 8 mln zł.

W naszym mieście nie brakuje też pięknie skomponowanych miejsc zielonych. Nasadzeń kwiatów dokonuje się wiosną, latem i jesienią. Kolorowe rośliny zdobią zawsze m.in. Park Zdrojowy, ul. 1 Maja czy teren przed urzędem miasta. W ramach obsady zakwitną: prymule, begonie, stokrotki, aksamitki oraz bratki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

A może ogródek na balkonie? To jest proste! A może ogródek na balkonie? To jest proste!

Rusza pogotowie zakupowe dla seniorów Rusza pogotowie zakupowe dla seniorów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Bronek01.04.2019 18:07

Hałdy mają być niczym piramida Cheopsa a eko zielone buractwo ma siedzieć w dziurach obok i rżnąć głupa .

Janusz01.04.2019 16:56

606 tys. w marcu a to ciekawe ,w marcu nie było zimy,śniegu,lodu itd

erwin01.04.2019 10:48

Ciekawy jestem na jaką wysokość JSW planuje usypać hałdy w koło jastrzębia z których pyli czarny pył .

Radio Teheran01.04.2019 9:01

"W sumie akcja zima kosztowała 2 386 226,67 zł."

W sumie akcja sie nie udala za bardzo.

Widziały gały, na kogo głosowały01.04.2019 8:57

Kiedy ktoś wreszcie posprząta w magistracie? Tam by się wielkie wietrzenie przydało zrobić. Sami nieudacznicy!