Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
9 kwietnia 2019

Parafianie wybrali nowego proboszcza

Parafianie wybrali nowego proboszcza
fot. Kościół Ewangelicko-Augsburski

W niedzielę Parafia Ewengelicko-Augsburska dokonała wyboru nowego proboszcza. Został nim ksiądz Marcin Ratka-Matejko, który w głosowaniu zdobył najwięcej głosów. Już w I turze zdecydowano o tym, kto pokieruje jastrzębską parafią.

Ksiądz proboszcz Jan Raszyk wraz z diakon Renatą Raszyk kończy w czerwcu swoją ponad 30-letnią pracę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Zgodnie z prawem wewnętrznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego proboszcza wybiera zgromadzenie parafialne, spośród kandydatów zatwierdzonych przez biskupa diecezji. Każdy z nich oprawił nabożeństwo i wygłosił kazanie, a następnie odpowiedział na pytania parafian. W niedzielę, 7 kwietnia, odbyły się tajne wybory, które przeprowadziła komisja wyborcza. Obecny w Jastrzębiu ks. bp. dr Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej, potwierdził prawomocność wyboru proboszcza, które przebiegły zgodnie z procedurami.

Ks. Marcin Ratka-Matejko ma 32 lataPochodzi z parafii w Mikołowie. Po ukończeniu studiów teologicznych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany na duchownego w 2013 roku. Jest członkiem Rady Systemu Internetowego Kościoła (SIKEA) oraz redaktorem profilu Kościoła na Facebook. Ks. Marcin Ratka-Matejko wraz z żoną Sylwią mają córki Elżbietę i Emilię. Wprowadzenie w urząd nowego proboszcza odbędzie się w czerwcu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

W niedzielę koncert muzyki klasycznej W niedzielę koncert muzyki klasycznej

Kieliszki zabrzmiały w kościele Kieliszki zabrzmiały w kościele

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Mikaa11.04.2019 15:00

Do Radio Teheran-jaką żonę? Żadne malowidła tego nie przedstawiają. Wokół Jezusa było wiele osób, kobiet, mężczyzn. A to nie świadczy że miał żonę. Jedyna kobieta, która była stale przy Nim to matka-Maryja. Kolejna sprawa- Ewangelicy też czczą świętych - najlepszym dla nich przykładem jest Luter- człowiek opętany, widnieje na obrazach w wielu kościolach, a zwiedziłam ich masę, bo kiedyś byłam ewangeliczną. Ale w chwili kiedy zaczęłam studiować pismo otwarły mi się oczy. Myślałam że coś się ze mną dzieje. Ale gdy mój pastor się również nawrócił miałam już większą pewność. Teraz po prostu wierzę i wiem.

xyz10.04.2019 18:25

Radio Teheran-ty to jesteś omnibus!

Gość10.04.2019 13:12

Peronowy , cos cie boli chyba czyjas posadka ?

Gość10.04.2019 8:59

Wierzcie w gusła i kadzidła i chodźcie do KRK. Dobrej zabawy - średniowiecze

Peronowy z dworca Zdrój10.04.2019 6:10

"wybory, które przeprowadziła komisja wyborcza" Na proboszcza? Widać może być normalnie, a nie jak w naszym UM. Pamiętam jak naczelniczką USC z mianowania poza konkursem wybrano panią, która miała zastąpić swoją poprzedniczkę. Poprzedniczka została zdegradowana z powodu - uwaga - braku wyższego wykształcenia. OK. Tyle, że jej następczyni też wyższego nie miała. I co? Wszystko gra. Sprawa sprzed 10 lat.

Gość10.04.2019 4:00

Kosćiół Ewangelicki to normlany Kościół pozbawiony zaabobonow , modliwty do tłumów świetych no i czczonego u nas niczym bożka Jana Pawła II, z całym szacunkiem dla niego. Czy to jest normlne, zeby modlic się do zmarłych ludzi. Weźcie się opamiętajcie i puknijcie w łeb!

Kościół Ewengelicko-Augsburski09.04.2019 20:33

Daje wspaniały przykład jak powinno się działać. Podziwiamy działalność księdza proboszcza Jana Raszyk i Jego żony. Mam nadzieję, graniczącą z pewnością, że nowy proboszcz będzie się starał dorównać wspaniałym poprzednikom.
Odszedłem od kościoła (nie tego). Ale obserwuję co się dzieje w kościołach w Jastrzębiu. Doceniam kościół Ewengelicko-Augsbursku bo od wielu, wielu lat jest godny podziwu.

Pokaż wszystkie opinie (17)