Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
15 kwietnia 2019

JSW: Sztuczna inteligencja, czyli wszystko pod kontrolą

JSW: Sztuczna inteligencja, czyli wszystko pod kontrolą
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie współpracowała z IBM Microsoft i SAP na drodze do wprowadzenia idei kopalni 4:0, czyli nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Porozumienie zakłada szeroką współpracę w obszarze wymiany wiedzy i rozwijania wspólnych projektów w oparciu o rozwiązania chmurowe Office 365, Dynamics 365 i Azure. Będą one dotyczyć m.in. systemów wspomagających zarządzanie, Internetu Rzeczy (IOT), przetwarzania dużych zbiorów danych (BigData), zaawansowanej analityki danych, blockchain, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Microsoft zapewni wsparcie technologiczne dla konkretnych segmentów biznesowych Grupy JSW: górnictwa węgla, produkcji koksu, usług remontowych i utrzymania, IT oraz innowacji, sprzedaży produktów i usług.

Dzięki współpracy, Grupa JSW będzie mogła realizować scenariusze biznesowe związane m.in. z tworzeniem bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa czy konserwacji zapobiegawczej (tzw. predictive maintenance). Dotyczą one również prognozowania zapotrzebowania na energię oraz integracji rozwiązań w ramach całej Grupy JSW. Porozumienie między stronami przewiduje również doradztwo, szkolenia i warsztaty, m.in. w zakresie długofalowej wizji cyfrowej transformacji oraz projektowania cyfrowego miejsca pracy dla pracowników produkcji (tzw. frontline employees) oraz pracowników biurowych, zgodnie z aktualnymi trendami, najlepszymi praktykami rynkowymi i bieżącymi wymaganiami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Pracujemy cały czas nad rozbudową kompetencji, które mogą być wykorzystywane nie tylko w JSW, ale także w innych polskich spółkach górniczych. Światłowody i sensory dostarczają ogromu informacji, dzięki nim wiemy na przykład, gdzie znajduje się załoga w sytuacjach zagrożenia, możemy też w pełni monitorować pracę maszyn - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

JSW i JSW IT Systems podczas IMF 2019 podpisały też porozumienie z firmą IBM. Zgodnie z jego treścią, strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję  wspomagających działalność Grupy Kapitałowej JSW. Chodzi o wykorzystanie najnowszych technologii IBM w celu usprawnienia procesów produkcyjnych, operacyjnych oraz automatyzacji. Współpraca polegać będzie na wykorzystaniu chmury obliczeniowej w modelu hybrydowym oraz rozwiązań sztucznej inteligencji, analityki, statystyki i zarządzania dużą ilością danych. Efektem będzie wsparcie analityczne w procesie podejmowania kluczowych decyzji, wyeliminowanie słabych punktów oraz budowa kopalni przyszłości zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Trójstronny list intencyjny, podpisany wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową, JSW IT Systems oraz SAP Polska to kolejne porozumienie w zakresie IT. Dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz integracji obszarów nowoczesnej technologii i informatyki. Wsparcie merytoryczne spółki SAP Polska w zakresie definiowania potrzeb JSW oraz JSW IT SYSTEMS pozwoli  między innymi na usprawnienie procesów przetwarzania dużej ilości danych wykorzystywanych w branży górniczej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ciągle rośnie liczba zakażonych górników. 1648 osób Ciągle rośnie liczba zakażonych górników. 1648 osób

Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona? Górnicza wypłata zostanie znacznie obniżona?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
Gość16.04.2019 22:04

Za 20 lat w JSW ITS / Advicom będą masowe przyjęcia. A może i nowa firma córka powstanie na te cele. Mieli ostatnio niezłą imprezę integracyjną. Tylko z pociotkami małe zamieszanie może być. Bo sporo dzieci może mieć tylko kilku wysoko postawionych tatusiów i nisko zatrudnione mamusie.
Żal mi bo mieliśmy szkolenie w ośrodku obok i wiekowe sekretarki tylko.

Gość16.04.2019 16:26

Synek radnego pis *** robi w informatycznej spółce ponoć. To faktycznie gwarancja że rozwinie się sztuczna inteligencja

Radio Teheran16.04.2019 14:05

"drugi o wyniku w meczu"

Sromotna porazka, wszystko sie zgadza.
Glupie pomysly i bajdurzenie vs kopalnia 4:0.

Inteligent4.016.04.2019 13:54

Prawidłowy zapis dla idei kopalni to 4.0 a nie 4:0. Pierwszy zapis mówi o wersji lub ewaluacji a drugi o wyniku w meczu. Mam nadzieję, że nikt nie będzie strzelał goli drugiej stronie. Kopalnia 4.0 to podobnie jak Przemysł 4.0 oznacza elementy inteligencji zawarte w rozwiązaniach, nie tylko sztucznej. Nie spodziewajmy się jednak przez najbliższe naście a może dziesiąt lat, że sztuczna inteligencja załatwi za nas problemy, których inteligencja ludzka nie potrafi rozwiązać.

Krzysztof16.04.2019 8:19

@GW nie wrzucaj do jednego wora. Jeszcze sa tam ludzie bez koneksji i z porządnym wykształceniem, ale wiesz dobrze, co oni mogą i jak są traktowani, ile zarabiają itd. I to jest dramat tych ludzi, ale jeden po drugim składają papiery do innych zakladow i wiesz mi, że dostają wiele propozycji dwa razy lepiej płatnej pracy, tyle że wiąże się to z długimi dojazdami i niestety zostają i robią na tych których wymieniłem.

werbus15.04.2019 21:11

PRZECIEŻ w JSW jest pełno sztucznej inteligencji w białych kaskach chodzą i nie wiedzą co ze sobą począć, czyżby jedna miała zastąpić drugą? :)

Słońce Peru 15.04.2019 19:08

Tej firmie zostało tylko tworzenie gier i lot w kosmos bo wszystko już zaliczyli

GW15.04.2019 18:01

Już to widzę jak pociotki w JSW ITS / Advicom / Centrum Informatyki ROW pracują nad sztuczną inteligencją.
Programistów jest tam garstka, z czego część pisze w przestarzałym Delphi, część w PHP/HTML/JS/CSS, a reszta to drobnica w C#, C++, X++,.NET.
Zarząd JSW ITS to PiS-iory u których jak wiadomo na próżno szukać jakichkolwiek kompetencji. Gdyby nie system SZYK od COIG-u i infrastruktura techniczna JSW to ta firma w życiu nie utrzymałaby takiej ilości pociotków na sprzedaży komputerów, sieci i tonerów po zbójeckich cenach do zakładów JSW.
Czym chwali się JSW ITS w zakładce aktualności na swojej stronie internetowej? Stworzeniem zakładki kariera na stronie JZR :-) Koń by się uśmiał. Informatyka wysokich lotów :-)
Wystarczy spojrzeć na oficjalne dane dostępne publicznie kto u nich pracuje:
Zatrudnienie wg wykształcenia:
2014 rok - 165 wyższe / 73 średnie / 7 zawodowe
2015 rok - 156 wyższe / 81 średnie / 6 zawodowe
2016 rok - 134 wyższe / 81 średnie / 5 zawodowe
2017 rok - 134 wyższe / 76 średnie / 5 zawodowe
Obstawiam, że co najmniej połowa z zestawienia z "wyższym" to nie inżynierzy tylko biurwy po stosunkach międzynarodowych, marketingu albo zarządzaniu polem namiotowym. Wszak stary biurowiec JSW w połowie wypchany jest biurwami JSW ITS.
Szkoda, że w ramach tych news'ów nie podrzucą jakiegoś konformistycznego hasełka jedynej słusznej partii.
Wówczas już zupełnie można by znów poczuć się jak w PRL.

Radio Teheran15.04.2019 13:38

@Dżordż prosto z drzewa

JSW wspolpracuje technologicznie (albo teologicznie) z UKSW,
a wiadomo, to czolowka swiatowa.
Tym samym JSW wspiera czynnie polskie badania i rozwoj, finansujac dyrdymaly teologow i politologow.

Profesor mniemanologii stosowanej15.04.2019 13:35

Co by nie wymyślali, jakie by systemy nie wdrażali, to nikomu się jeszcze nie udało unowocześnić łopaty. Wstyd!

Pokaż wszystkie opinie (26)