Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°17°
15 kwietnia 2019

JSW: Sztuczna inteligencja, czyli wszystko pod kontrolą

JSW: Sztuczna inteligencja, czyli wszystko pod kontrolą
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie współpracowała z IBM Microsoft i SAP na drodze do wprowadzenia idei kopalni 4:0, czyli nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Porozumienie zakłada szeroką współpracę w obszarze wymiany wiedzy i rozwijania wspólnych projektów w oparciu o rozwiązania chmurowe Office 365, Dynamics 365 i Azure. Będą one dotyczyć m.in. systemów wspomagających zarządzanie, Internetu Rzeczy (IOT), przetwarzania dużych zbiorów danych (BigData), zaawansowanej analityki danych, blockchain, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Microsoft zapewni wsparcie technologiczne dla konkretnych segmentów biznesowych Grupy JSW: górnictwa węgla, produkcji koksu, usług remontowych i utrzymania, IT oraz innowacji, sprzedaży produktów i usług.

Dzięki współpracy, Grupa JSW będzie mogła realizować scenariusze biznesowe związane m.in. z tworzeniem bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy, w szczególności w obszarze cyberbezpieczeństwa czy konserwacji zapobiegawczej (tzw. predictive maintenance). Dotyczą one również prognozowania zapotrzebowania na energię oraz integracji rozwiązań w ramach całej Grupy JSW. Porozumienie między stronami przewiduje również doradztwo, szkolenia i warsztaty, m.in. w zakresie długofalowej wizji cyfrowej transformacji oraz projektowania cyfrowego miejsca pracy dla pracowników produkcji (tzw. frontline employees) oraz pracowników biurowych, zgodnie z aktualnymi trendami, najlepszymi praktykami rynkowymi i bieżącymi wymaganiami w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Pracujemy cały czas nad rozbudową kompetencji, które mogą być wykorzystywane nie tylko w JSW, ale także w innych polskich spółkach górniczych. Światłowody i sensory dostarczają ogromu informacji, dzięki nim wiemy na przykład, gdzie znajduje się załoga w sytuacjach zagrożenia, możemy też w pełni monitorować pracę maszyn - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

JSW i JSW IT Systems podczas IMF 2019 podpisały też porozumienie z firmą IBM. Zgodnie z jego treścią, strony zadeklarowały chęć współpracy w zakresie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję  wspomagających działalność Grupy Kapitałowej JSW. Chodzi o wykorzystanie najnowszych technologii IBM w celu usprawnienia procesów produkcyjnych, operacyjnych oraz automatyzacji. Współpraca polegać będzie na wykorzystaniu chmury obliczeniowej w modelu hybrydowym oraz rozwiązań sztucznej inteligencji, analityki, statystyki i zarządzania dużą ilością danych. Efektem będzie wsparcie analityczne w procesie podejmowania kluczowych decyzji, wyeliminowanie słabych punktów oraz budowa kopalni przyszłości zgodnie z ideą Przemysłu 4.0.

Trójstronny list intencyjny, podpisany wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową, JSW IT Systems oraz SAP Polska to kolejne porozumienie w zakresie IT. Dotyczy przede wszystkim współpracy w zakresie rozwiązań wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem oraz integracji obszarów nowoczesnej technologii i informatyki. Wsparcie merytoryczne spółki SAP Polska w zakresie definiowania potrzeb JSW oraz JSW IT SYSTEMS pozwoli  między innymi na usprawnienie procesów przetwarzania dużej ilości danych wykorzystywanych w branży górniczej.

 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Będzie nowe graffiti w mieście. Zbierają na farby i spray Będzie nowe graffiti w mieście. Zbierają na farby i spray

Nadchodzi spadek cen węgla koksującego? Nadchodzi spadek cen węgla koksującego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
Gość16.04.2019 22:04

Za 20 lat w JSW ITS / Advicom będą masowe przyjęcia. A może i nowa firma córka powstanie na te cele. Mieli ostatnio niezłą imprezę integracyjną. Tylko z pociotkami małe zamieszanie może być. Bo sporo dzieci może mieć tylko kilku wysoko postawionych tatusiów i nisko zatrudnione mamusie.
Żal mi bo mieliśmy szkolenie w ośrodku obok i wiekowe sekretarki tylko.

Gość16.04.2019 16:26

Synek radnego pis *** robi w informatycznej spółce ponoć. To faktycznie gwarancja że rozwinie się sztuczna inteligencja

Radio Teheran16.04.2019 14:05

"drugi o wyniku w meczu"

Sromotna porazka, wszystko sie zgadza.
Glupie pomysly i bajdurzenie vs kopalnia 4:0.

Inteligent4.016.04.2019 13:54

Prawidłowy zapis dla idei kopalni to 4.0 a nie 4:0. Pierwszy zapis mówi o wersji lub ewaluacji a drugi o wyniku w meczu. Mam nadzieję, że nikt nie będzie strzelał goli drugiej stronie. Kopalnia 4.0 to podobnie jak Przemysł 4.0 oznacza elementy inteligencji zawarte w rozwiązaniach, nie tylko sztucznej. Nie spodziewajmy się jednak przez najbliższe naście a może dziesiąt lat, że sztuczna inteligencja załatwi za nas problemy, których inteligencja ludzka nie potrafi rozwiązać.

Krzysztof16.04.2019 8:19

@GW nie wrzucaj do jednego wora. Jeszcze sa tam ludzie bez koneksji i z porządnym wykształceniem, ale wiesz dobrze, co oni mogą i jak są traktowani, ile zarabiają itd. I to jest dramat tych ludzi, ale jeden po drugim składają papiery do innych zakladow i wiesz mi, że dostają wiele propozycji dwa razy lepiej płatnej pracy, tyle że wiąże się to z długimi dojazdami i niestety zostają i robią na tych których wymieniłem.

werbus15.04.2019 21:11

PRZECIEŻ w JSW jest pełno sztucznej inteligencji w białych kaskach chodzą i nie wiedzą co ze sobą począć, czyżby jedna miała zastąpić drugą? :)

Słońce Peru 15.04.2019 19:08

Tej firmie zostało tylko tworzenie gier i lot w kosmos bo wszystko już zaliczyli

Pokaż wszystkie opinie (26)