Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
18 kwietnia 2019

"To nie jest strajk polityczny"

"To nie jest strajk polityczny"
fot. kb / jastrzebieonline.pl

Czy strajk nauczycieli to protest polityczny? Walczą o lepszą szkołę, a może tylko o pieniądze? Jak strajkowanie w czasie egzaminów ma się do ich misji zawodowej? Na te i inne pytania odpowiadają przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego jastrzębskich placówek oświatowych.

O co walczycie?

Chcemy, nowoczesnej, dobrej szkoły dla naszych uczniów. Tak, aby odpowiadała na wyzwania współczesnego świata. Szkoła nie może pozostać w tyle za rzeczywistością, a tak niestety się dzieje. Tak zwana reforma oświaty, z którą obecnie mamy do czynienia stawia na wiedzę encyklopedyczną, to powrót do tego, co było, co się nie sprawdziło.

Czy to znaczy, że uczniowie zostaną zarzuceni masą faktów, szczegółów, które będą bezmyślnie wkuwać?

Podstawy programowe do szkół średnich, ale nie tylko, bo również do 7 i 8 klas podstawówek są przeładowane. Lektury anachroniczne, z historii zbyt wiele dat, faktów. To samo z innych przedmiotów. Efekt może być taki, że młody człowiek będzie miał trudności z opanowaniem tego wszystkiego. W najlepszym wypadku zacznie się uczyć na pamięć. Inni mogą nie dać rady. Zaczną się problemy. Uważam, że tym, co czeka ich dzieci powinni zainteresować się rodzice. My, jako nauczyciele zwracamy na to uwagę.

Jednym z zarzutów, kierowanych pod Waszym adresem jest to, że walczycie o pieniądze, przede wszystkim o pieniądze

To bzdura! Chodzi nam o prestiż nauczyciela, o godność tego zawodu. Jak można do tego doprowadzić, kiedy wysokość pensji jakie oferuje się pedagogom są znacznie poniżej średniej krajowej? Jak można ściągnąć do tego zawodu najlepszych z najlepszych za niecałe 2 tys. zł na początek? Miarą szacunku, jaki państwo okazuje nauczycielom jest wysokość wynagrodzenia.  Już teraz w jednej ze szkół średnich były problemy ze znalezieniem nauczyciela fizyki. Oby nie było tak jak z lekarzami, że nie będzie miał kto uczyć. Kto wówczas na tym straci?

Są grupy zawodowe, które twierdzą, że zarabiają jeszcze mniej, niż nauczyciele?

Wiemy, że tak jest. Nie odbieramy im prawa do walki o to, co uważają za słuszne. Nie może być tak, że na policjantach, pielęgniarkach, rezydentach, urzędnikach, pracownikach kultury czy nauczycielach się oszczędza.

Gdzie Wasze powołanie, etos pracy, etyka zawodowa?

Ależ ona jest. To pierwszy od 25 lat, pierwszy w ogóle naszej historii tak duży strajk. Naprawdę wielu z nas trudno było się zdecydować na tak drastyczny krok. To nie była łatwa decyzja. Chcemy lepszej szkoły dla naszych uczniów.

Strajk w czasie egzaminów i problemy z klasyfikacją uczniów budzą spore kontrowersje…

To zrozumiałe, ale kiedy nauczyciele maja strajkować, w wakacje? Poza tym rząd od stycznia tego roku wiedział o naszych postulatach i nie zrobił kompletnie nic. W ostatniej chwili na szybko przeprowadzono pozorowane rozmowy. Widać więc jak rządzący podchodzą do  spraw edukacji. Uczciwie ostrzegaliśmy, że może dojść do strajku nawet w czasie trwania egzaminów i nie było żadnego odzewu ze strony rządzących.  Przecież nie zrobiliśmy tego strajku z dnia na dzień, z zaskoczenia. Od dawna było wiadomo jak może wyglądać rozwój wydarzeń. Teraz rząd proponuje okrągły stół oświatowy, dlaczego nie stało się to przynajmniej kilka miesięcy temu?

Jesteście sterowani politycznie? Działacie przeciwko temu rządowi?

Kolejna bzdura szerzona w celu zdyskredytowania nas. Strajkujemy wszyscy i członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, i „Solidarności”, dużo osób jest niezrzeszonych. To, że strajk jest prowadzony to oddolna decyzja nauczycieli. Fakt, że tak wielu z nich, o różnych przecież poglądach politycznych, działa razem już mówi samo za siebie.  Przewodniczący ZNP pan Broniarz nie jeździ przecież po szkołach i nie nawołuje do strajku czy jego zaostrzenia. Nie ma on wpływu, na przykład na to czy w danej szkole odbędzie się posiedzenie rady pedagogicznej czy nie. Wmawia się nam, że chodzi o politykę. Jednak kto mógłby tak dużej grupie ludzi w całej Polsce skutecznie wydawać jakieś polecenia i w jaki sposób egzekwowałby ich wykonanie. To jakiś absurd.

Ostatnio jastrzębski PiS przedstawił propozycję dodatków dla nauczycieli. Co o tym myślicie?

Ta propozycja to dla nas mydlenie oczu. Ma ona za zadanie pomóc rządowi spacyfikować nauczycieli, skłonić ich do ustąpienia. Można ją nazwać nawet próbą kupienia pedagogów. Wszystko po to, aby osłabić nasz protest i naszą determinację. Odwrócić uwagę od spraw istotnych.

Co będzie dalej?

Najlepszym zakończeniem byłoby jak najszybsze porozumienie z rządem. Jednak porozumienie wymaga kompromisu po obu stronach. Wierzymy, że takie ciągle jest możliwe.

Rozmowa została przeprowadzona w dniu 17 kwietnia w siedzibie MKS jastrzębskich placówek oświatowych.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Polub i udostępnij
Czytaj też

Szef nauczycielskiej "Solidarności" nie został odwołany Szef nauczycielskiej "Solidarności" nie został odwołany

Związkowcy z JSW: "Nie jesteśmy pępkiem świata" Związkowcy z JSW: "Nie jesteśmy pępkiem świata"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (96)
Rycerz 200224.04.2019 20:41

Ja pracuje na dole 40 g tygodniowo za 4 tys.Nauczuciel 17 godzin za 2.5 tys .Wiec jak by lebry robily po 40 tygodniowo dostali by po 5 tys.to eiecej niz górnik na dole no coraz lepiej maja ci nauczyciele chyba sobie w bambuko robia.14 u naczycieli jest wyplacana jako rekompensata do wynagrodzenia.Wiec dajmy im godnie zarobic po 10 tys.a gornikom po 15 tys.to wtedy to bedzie sprawiedliwie.Jak im nie pasuje to moga rowy kopac za 2.5 tys i 40 godzin tygodniowo.Rzad będzie glupi jak im cos da.

Noi24.04.2019 17:00

Jaka destabilizacja Polski. Po co rozdawane są pieniądze na prawo i lewo. Taki dobrobyt w Polsce ale tylko dla wyborców PiS. Nauczyciele to nie ich elektorat bo wykształceni i nie chcą kasy tylko dla tego że dzieci mają. Chcą kasy skoro tak dobrze to dlaczego im nie dadzą pieniędzy, bo ciemnotą się lepiej rządzi. Da się kasy i głosują na nich. Jak w średniowieczu chleba i igrzysk i wszyscy zadowoleni. Szkoda że smród i kac został.

Fajkis23.04.2019 13:30

Jak to nie jest strajk POlityczny!?!?!? Ten strajk został zaplanowany przez Broniarza i Schetyne już na drugi dzień po przegranych wyborach przez PO. A gdzie byli nauczyciele z Broniarzem przez ostatnie 4 lata rządów PO? Jak nauczyciele zarabiali połowę mniej, jak teraz? Znowu kolejna specjalna kasta chce destabilizacji Polski.

zły23.04.2019 12:31

mgr, ale oni żyją dalej w komunie. Im się "należy". Mam nadzieję, że pisiory twardo się za nich wezmą (m.in. zlikwidują "kartę nauczyciela"). Problemem są matury młodych ludzi, którzy cierpią przez głupotę belfrów. Czy nie można by tego rocznika obejść jakimś rozporządzeniem ministra, żeby uczelnie zrobiły swoje egzaminy na studia niezależnie od zdanej matury?
Docelowo dobrze byłoby w ogóle odejść od matury, po co ona komu? Uczeń kończy szkołę średnią tak, jak podstawówkę i ma średnie wykształcenie. A to uczelnia będzie decydować swoimi egzaminami, których studentów chce przyjąć i z jaką wiedzą.
Inny problem to przerost uczelni w Polsce, pokomusza miernota wykładowców i ich jakości szkolenia...

mgr22.04.2019 7:16

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli

POKOmuna 21.04.2019 1:11

Komuchowi Broniarzowi we współpracy z totalnymi zamarzyło się obalenie rządu RP rękami nauczycieli.

do sz... faszyzm 19.04.2019 10:01

Podpisujesz się powołując się na faszyzm. I to wyczerpuje temat o tobie. Jesteś zwolennikiem niszczenia nas. Czy już masz w domu mundur pisfaszystowski? Czekasz, na chwilkę, kiedy będziesz mógł wyjść w nim na ulicę i strzelać do ludzi w ramach porządkowania pislandii?

Pokaż wszystkie opinie (96)