Biznes na okrągło

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
Czarny Rycerz
19 kwietnia 2019

Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu

Konstruktorzy z JSW wynalazek stworzyli w garażu
fot. JSW S.A.

Kolorowa ławka, która mierzy stan powietrza - czegoś takiego nikt na świecie jeszcze nie wymyślił. Dwóch niezwykle kreatywnych pracowników Ruchów Borynia i Zofiówka zaprojektowało i skonstruowało ławkę smogową.

Innowacyjna ławka podświetlana LED-em wyposażona jest w czujnik pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM 10. Zmienia ona kolor - od zielonego, przez żółty do czerwonego – w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Nie dość, że praktyczna, to ma designerski wygląd i jest wygodna.

- Wszystko wykonaliśmy sami w garażu. Teraz dążymy do tego, by takie ławki produkować na szerszą skalę, ale do tego potrzebne jest odpowiednie miejsce i sprzęt - mówi Michał Szyszkowski, a drugi konstruktor – Michał Kaczorek dodaje: ­­- Naszym założeniem był ładny wygląd i funkcjonalność.

Wyobraźnia Michała Kaczorka i Michała Szyszkowskiego nie ma żadnych ograniczeń. Oprócz tego, że ławka pokazuje jakość powietrza, wyposażona jest też w router Wi-Fi oraz cztery gniazda USB. Pierwszy model stanął już w Jastrzębiu-Zdroju, a kolejny - bardziej rozbudowany - powstaje w garażu jednego z pomysłodawców. Projektanci na tym jednak nie poprzestają, bo w planach - oprócz ławek - mają skonstruowanie innych elementów miejskiej architektury.

Obaj pomysłowi konstruktorzy pracują w Jastrzębskiej Spółce Węglowej: Michał Kaczorek
w Ruchu Zofiówka, jako starszy inspektor technologii górniczej pod ziemią, a Michał Szyszkowski w Ruchu Borynia, gdzie jest starszym inspektorem nadzoru inwestycji dołowych pod ziemią. Projektują i konstruują po pracy, a tym łatwiejsze, że mieszkają tuż obok siebie.

 - Dotychczasowe koszty ponieśliśmy sami i na pewno było warto, ale żeby wdrożyć nasze kolejne, dużo dalej idące rozwiązania musimy pozyskać dodatkowe wsparcie finansowe - mówi Michał Szyszkowski.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW nie zgadza się z reportażem TVN JSW nie zgadza się z reportażem TVN

Ktoś chce przejąć polskie kopalnie? Ktoś chce przejąć polskie kopalnie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (33)
Peronowy z dworca Zdrój23.04.2019 13:48

No popatrzcie tylko. Wystarczyło na chwilę ławeczkę postawić w budynku UM i już oparcie zdążyli zaj... schować

Gość23.04.2019 11:39

@Stefan A ty co, podglądałeś ich? Wstydź się Stefan, wstydź. To karalne i jest na to nawet paragraf. Oj, Stefan!

Stefania, co ma dużo do gadania23.04.2019 10:49

Stare prasłowiańskie przysłowie Indian spod Łysej Góry mówi: "Lepsza ławka w garażu, niż peryskop na dachu".

Dżordż prosto z drzewa23.04.2019 8:00

Jeżeli to tak wiekopomny wynalazek, to może niech w jastrzębskiej strefie przemysłowej powstanie hala, która będzie produkowała te cudeńka. Zamówień będzie bez liku, więc sukces gwarantowany pod egidą nowego logo!

Lowerboj23.04.2019 6:13

@Stefan Jeżeli ta ławka była rzeczywiście tworzona w prywatnym czasie tych panów, a sam wiesz przecież o tym najlepiej, bo mówisz, to niech ją sobie może wystawią na swoich prywatnych posesjach. O co tyle szumu?

Stefan21.04.2019 20:08

Gratulacje. Świetny pomysł, świetni ludzi! Jestem sąsiadem tych Panów, ławka tworzona w prywatnym czasie tych Panów ale część pustych ludzi komentujących artykuł wie jak zwykle lepiej - żenada.

pomysłowydobromir21.04.2019 14:25

Pomysł na ławkę kontrolującą stan powietrza jest nieco nieszczęśliwy... jeśli ktoś siedząc na ławce zepsuje powietrze :) zaraz będzie widać i będzie wstyd...

Pokaż wszystkie opinie (33)