Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
25 kwietnia 2019

Z Jastrzębia na koniec Europy

  • Z Jastrzębia na koniec Europy
  • Z Jastrzębia na koniec Europy
  • Z Jastrzębia na koniec Europy
  • Z Jastrzębia na koniec Europy
Więcej zdjęć:
fot. ZS 2

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego wyruszyli do najdalej na zachodzie Europy kontynentalnej  położonego kraju - Portugalii. Zdobywali tam doświadczenie zawodowe, doskonalili umiejętności językowe oraz poznawali kulturę kraju. Tak wygląda nauka w nowoczesnym wydaniu.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali uczniowie klas ekonomicznych, logistycznych, hotelarskich oraz gastronomicznych. Działania projektowe rozpoczęły się już we wrześniu, kiedy to młodzież miała okazję uczestniczyć w zorganizowanych przez szkołę zajęciach przygotowawczych, kładąc szczególny nacisk na doskonalenie komunikacji w języku angielskim.

Podczas trwania stażu młodzi ekonomiści uczestniczyli w zajęciach w firmie szkoleniowej, gdzie poznali między innymi system opodatkowania i wynagradzania pracowników w Portugalii, tworzyli dokumentację handlową oraz foldery reklamowe nowo wprowadzanych na rynek produktów. Pozostałe grupy uczniów zdobywały doświadczenie w rzeczywistych warunkach pracy: w firmach, hotelach i restauracjach. Uczniowie klasy logistycznej wykonywali czynności magazynowe, takie jak np. inwentaryzacja towarów, sortowanie i kompletowanie zamówień oraz przygotowywanie ich do wysyłki. Młodzież klas hotelarskich poznała styl oraz standardy pracy w lizbońskich hotelach. Z kolei gastronomowie Korfantego mieli okazję poznać ciekawe, związane z kuchnią śródziemnomorską, typowe potrawy portugalskie. Ze względu na kosmopolityczny charakter miasta młodzi kucharze doskonali również umiejętności sporządzania potraw europejskich.

Wyjazd był również okazją do przełamywania barier w komunikowaniu się w języku obcym. Konieczne było nie tylko posługiwanie się językiem angielskim w życiu codziennym, ale również komunikowanie się z pracownikami firmy w celu omówienia wykonywanych zadań na stanowisku pracy. Praca w zespole, elastyczność w działaniu, wykazanie się samodzielnością i odpowiedzialnością to również wartość dodana projektu.

A po pracy? 40-osobowa grupa stażystów poznała piękne miejsca Lizbony, miała okazję poczuć magię tego miasta. Firma partnerska (Casa da Educação - Sapere Aude) zorganizowała również weekendowy program kulturowy, w czasie którego uczniowie zwiedzili: Cabo da Roca – najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy, Sintrę wraz Quinta da Regaleira – rezydencją oraz parkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Guincho Beach oraz Nazare Beach, Boco do Infermo - nadmorskie klify, Sanktuarium w Fatimie oraz Obidos Village.

Stażyści otrzymali Certyfikat od firmy pośredniczącej oraz firm przyjmujących młodzież na praktykę zawodową. Wkrótce praktykanci otrzymają dokument Europass Mobilność, który potwierdzi zdobyte umiejętności zawodowe, językowe oraz nabyte kompetencje społeczne.

Projekt współfinansowany jest  w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

 

ZS NR 2

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość28.04.2019 20:04

no i dobrze, przynajmniej poznają świat

Do Gość 26.04.2019 21:46

Nie jest prawdą, że za wyjazd trzeba było płacić. Co więcej, uczestnicy dostali kieszonkowe na wyjazd. Mieli sfinansowane zakwaterowanie, wyżywienie, podróż, ubezpieczenie oraz program kulturowy.

Gość26.04.2019 18:59

Bzdury piszesz płaciłam za wyjazd córki

Do pitbul26.04.2019 16:52

Wyjazdy z programu Erasmus plus są całkowicie sfinansowane ze środków europejskich.

Gość26.04.2019 10:07

Super

Lowerboj26.04.2019 6:00

@Rodzic "skończą z tą pracą dla idei i nauczyciele przestaną realizować projekty unijne kosztem swojego czasu." Ty się żalisz, czy chwalisz? Skoro nauczycielom jest tak źle, to proponuję najprostsze pod słońcem rozwiązanie, ale dla tych wykształciuchów nedostrzegalne. Jakie? Zwolnić się i przyjąć do innej pracy. Odkąd nastała gospodarka wonlorynkowa, co na wysokość płac nie wpływa strajkowa postawa roszczeniowa, ale popyt i podaż

Gość25.04.2019 17:01

Super sprawa, tak to się można uczyć !

Pokaż wszystkie opinie (12)