Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
29 kwietnia 2019

Ciała kolejnych czterech górników wydobyto na powierzchnię

Ciała kolejnych czterech górników wydobyto na powierzchnię
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Ratownicy przetransportowali na powierzchnię ciała czterech kolejnych ofiar katastrofy w czeskiej kopalni CSM Stonawa, gdzie w grudniu ubiegłego roku wybuch metanu zabił 13 górników. Wydostanie z wyrobiska czterech ostatnich ciał zaplanowano na pierwszą połowę maja.

Jeśli warunki w miejscu katastrofy nie ulegną pogorszeniu, w maju 2019 roku zostaną wydobyte pozostałe ciała Śledczy z Gliwic wspólnie z prokuratorami i policjantami z Czech wyjaśniają przyczyny i okoliczności katastrofy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP od przedstawicieli służb ratowniczych, akcja wydostania na powierzchnię ostatnich czterech ciał planowana jest na 8 maja lub kolejne dni. Wcześniej ratownicy mają poczynić odpowiednie przygotowania związane z przygotowaniem drogi dojścia w miejsce, gdzie prawdopodobnie znajdują się zwłoki. To wyrobisko przy ścianie wydobywczej, około 500 metrów od tamy, która odgradzała rejon katastrofy od pozostałych chodników - warunki mogą tam być dużo trudniejsze, a szkody spowodowane wybuchem - znacznie większe. Ratownicy mają wejść w ten rejon z innej strony, niż weszli po ciała wyciągnięte w ostatnim czasie.

20 grudnia 2018 roku wybuch metanu zabił w czeskiej kopalni 13 górników, w tym 12 Polaków. Ciała czterech ofiar przetransportowano na powierzchnię w pierwszych dniach po wypadku, 9 zmarłych pozostało pod ziemią. Ze względu na panujące tam ekstremalne warunki - pożar, wysoką temperaturę i niebezpieczne stężenia gazów - rejon katastrofy trzeba było odgrodzić od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami. Dopiero w połowie kwietnia ratownicy po raz pierwszy weszli w ten rejon, a w miniony wtorek wydostali na powierzchnię ciało jednego z górników. W sobotę wieczorem - jak podały w poniedziałek polska i czeska prokuratura - ratownicy wydobyli cztery kolejne ciała. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Górnicy dostali po kieszeni" "Górnicy dostali po kieszeni"

"Górnicy potrzebują aktywności fizycznej" "Górnicy potrzebują aktywności fizycznej"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
je29.04.2019 15:09

Współczucia dla rodzin....