Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
6 maja 2019

Diego i Max potrzebują pomocy

Diego i Max potrzebują pomocy
fot. PSP Jastrzębie

Zawsze były tam, gdzie człowiek potrzebował pomocy. Strażackie psy, bo o nich mowa, same potrzebują teraz pomocnej ręki. W wyniku odniesionych obrażeń czeka ich długotrwała rehabilitacja, wiążąca się z niemałymi kosztami.

Przewodnicy jastrzębskich psów strażackich zwrócili się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośba o pomoc dla swoich czworonożnych podopiecznych. Konieczne jest wsparcie finansowe na leczenie i niezbędną rehabilitację.

Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza przy Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju  została powołana 10 lat temu. Obecnie w jej skład wchodzi 11 psów ratowniczych.  Dwa z nich to już weterani, 9-letni letni labrador Diego i 9-letni Border Collie Maksymilian. Ich misja i cel jest jeden - odnalezienie żywego człowieka pod gruzami podczas katastrofy budowlanej, np. po wybuchu gazu, trzęsieniu ziemi. Psy poświęcają na to całą swoją energię i wszystkie zmysły, niestety często kosztem swojego zdrowia.

Były wysyłane do najcięższych katastrof budowlanych i kolejowych w całej Polsce, jak na przykład zderzenie pociągów w Szczekocinach (2012), zawalenie kamienicy po wybuchu gazu w Katowicach gdzie zginęła rodzina dziennikarzy (2014), wybuch gazu i  zawalenie kamienicy w Świebodzicach, 6 osób zginęło, 4 osoby odnalezione żywe (2017), zawalenie kamienicy po wybuchu gazu w Sosnowcu (2018), akcja poszukiwawcza górników, którzy zginęli podczas wybuchu na kopalni Zofiówka (2018). Każdego roku ci czworonożni ratownicy biorą udział w kilkudziesięciu akcjach poszukiwawczych na terenie kraju. 

Niestety wiele z tych akcji skutkowało rozciętymi łapami, kontuzjami, w tym: skręcenia, urazy ścięgien, wiązadeł, kręgosłupa. Bezdyskusyjnie można stwierdzić, że nie ma drugiej, tak trudnej i obciążającej dla psów specjalizacji na świecie. Nie zliczymy ilości operacji i zabiegów, jakie nasze psy musiały i jeszcze muszą przejść, tak by radzić sobie z bólem, dyskomfortem i dalej pracować.  Ich samopoczucie i odczuwany stopień bólu ma bezpośrednie przełożenie na jakość ich pracy.

Czworonożni partnerzy strażaków są pod stała opieką najlepszych specjalistów, jednak wiąże się to z ogromnym nakładem finansowym. Niestety wraz z pogarszającym się stanem zdrowia czworonogów dobrnęliśmy do momentu, gdzie nasze możliwości finansowe są zupełnie niewystarczające, aby wykonać konieczną diagnostykę, zabiegi i podjąć pilne leczenie i rehabilitację.

- W związku z tym zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie finansowe w leczeniu i rehabilitacji psów ratowniczych. Nawet najdrobniejsza wpłata przybliża nas do zapewnienia im dobrych warunków rekonwalescencji po urazach nabytych w trakcie akcji ratowniczych, a naszym weteranom pozwoli korzystać z „emerytury” we względnie dobrym samopoczuciu. Bez Państwa pomocy nie możemy pozwolić sobie na utrzymanie i szkolenie kolejnych ratowników. Obecnie utrzymanie psów-ratowników spoczywa tylko na ich opiekunach i przewodnikach - apelują organizatorzy zbiórki internetowej.

Najpilniejsze potrzeby naszych podopiecznych to: bieżnia do hydroterapii dla psów koszt to 50 000 zł, aparat combi do lasero i magnetoterapii i fali uderzeniowej - 50 000 zł, leczenie i leki: m.in. komórki macierzyste, terapia irap, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne - około 6 tys. zł.

Każdy, kto jest chętny wesprzeć czworonożnych ratowników może zrobić to za pośrednictwem specjalnej zbiórki internetowej.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pies Diego odszedł na wieczną służbę. Ratował ludzi Pies Diego odszedł na wieczną służbę. Ratował ludzi

Otwarto Stowarzyszenie Polsko-Tureckie Otwarto Stowarzyszenie Polsko-Tureckie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Niki09.05.2019 17:12

Ja pomagam :) i namawiam do tego samego komentatorów - malkontentów :)

je09.05.2019 14:45

Wystarczy nie zrobić jednej balangi pod kinem, a kasa miejska się znajdzie

Gość07.05.2019 22:43

Nauczyciele niech premie podaruja

Oko proroka07.05.2019 17:50

Może Państwo winno wyłożyć pieniądze, nie tylko ludzie płacimy podatki więc dość tego

SRK07.05.2019 16:34

Składkę roboli dla nauczycieli to dla psa można ja pomagam

Misiek07.05.2019 16:08

Wszystko fajnie, ale to trzeba zaraz kupować urządzenia za 100 tys zł? Dlaczego organizatorem zbiórki jest osoba prywatna, która przypadkiem ma swoj hotel dla psów?

Radio Teheran07.05.2019 15:06

@Dżordż prosto z drzewa
Ale chcesz ubezpieczyc psa ratunkowego jak np. traktor?

Dżordż prosto z drzewa07.05.2019 12:46

@Radio Teheran Ale że co? To lepiej żadne ubezpieczenie? No bo jak to funkcjonuje... OK, psy są w porządku bo pomagały, ale garstce ludzi, a teraz całe społeczeństwo ma się składać. To mi przypomina komunę, której nie ma

Agnes07.05.2019 10:56

Mocna figura robi głupie imprezy miejskie jakies przemarsze, pseudo sadzenie roslin ktore pozniej i tak sa niszczone, nowe gorsze logo miejskie , i ine tracenie kasy ktora mogła by iść na psiaki

Lila07.05.2019 10:53

Jeżeli psy są w tak złym stanie, to dlaczego jeszcze są na ,,służbie" i brane na akcje . Przecież jeżeli sa chore i jest źle to powinni juz dac inne psy a tym odpuścić. To jest meczarnia dla tych zwierząt - gdzie są instytucje ochrony zwierząt trzeba poruszyc ten temat !!!!

Pokaż wszystkie opinie (18)