Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
15 maja 2019

Uwaga! Wnuczek (znowu) zaatakował

Uwaga! Wnuczek (znowu) zaatakował
fot. KMP Jastrzębie

Policja ostrzega przed osobami podającymi się za wnuczka, w celu wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy wykorzystują ufność osób starszych.

Sprawcy posługujący się metodą „na wnuczka” często działają w zorganizowanych grupach - w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół.

Najpierw typują swoje potencjalne ofiary - najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy, wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cel.

- Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i „zgadła” z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch - jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. Coraz częściej jednak pojawia się sytuacja, gdzie sprawca zamiast bezpośredniego odbioru pieniędzy prosi o przelew środków finansowych na konto bankowe, podając jego numer - mówi Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policjanci przeprowadzą kontrole Policjanci przeprowadzą kontrole

Mężczyzna został potrącony na pasach Mężczyzna został potrącony na pasach

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Proboszcz17.05.2019 13:37

Zaprawdę powiadam wam, że w piśmie świętym jest napisane, że najlepszą obroną jest atak. Więc skoro w tytule tego świeckiego artykułu jest, że wnuczek zaatakował, to świadczyć tylko moze tylko o tym, że się bronił.

Gość17.05.2019 13:31

Taki brzydki w czerwonej grubej kurtce one podwiniętych spodniach dresowych smród że hej chodzi po wszystkich klatkach na wrocławskiej i patrzy co lub kogo okraść

Gość16.05.2019 14:44

A po wrocławskiej atakuje takich dwóch młodych ale smrodem nie kąpali się chyba z miesiąc jeden z nich kuleje pewnie już z tego smrodu.

Gość zołza z zofiówki 16.05.2019 13:06

Skąd biorą namiary na dane numery telefonów? To nie mamy poufności baz danych?!!!
Za takie niedoróbstwo-info systemowe ,nie mam słów.

Pydy16.05.2019 11:37

A mi takich ludzi co się dają nabrać to mało co jest żal. Od wielu lat są apele o tym w mediach różnych a oni dalej te same błędy popełniają. Tym bardziej jak zgłasza się żekomy ,,policjant" czy ,,prokurator" po pieniądze a oni nie mogą brać pieniędzy czyiś.

Gość16.05.2019 9:38

Mówi proboszcz do biskupa:
- tato i ty się dałeś na wnuczka wkręcić?

wnuczek16.05.2019 8:36

Mi babcia ostatnio dała 50 zł, i chciałem odmówić, ale powiedziała, żebym nie był taki honorowy.

Pokaż wszystkie opinie (8)