Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
16 maja 2019

JSW planuje otwarcie linii autobusowej

JSW planuje otwarcie linii autobusowej
fot. JSW

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała nowe kierunki i trendy swojej działalności.

Spółka górnicza z Jastrzębia poinformowała o zamiarze realizacji pionierskiego projektu, który ma być realizowany wspólnie z miastem Katowice. Chodzi o uruchomienie linii autobusowej, który będzie napędzany przez wodór. Projekt ten będzie realizowany przez firmę JSW Innowacje.

Droga do wodoru zaczyna się pod ziemią - od wydobycia węgla koksowego w jastrzębskich kopalniach. Z niego - w koksowniach JSW Koks powstaje koks, a przy okazji – gaz koksowniczy. Z gazu można separować wodór o czystości 99,999 proc. dzięki technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej PSA (Pressure Swing Adsorption). Używany w ogniwach paliwowych autobusów lub samochodów gaz, podczas procesu odwróconej elektrolizy, rozkłada się na protony i neutrony. Z tych pierwszych powstaje prąd, te drugie zamieniają się w parę wodną - jedyny rezultat użycia wodoru w pojazdach.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Minister pisze do górników w dniu Barbórki Minister pisze do górników w dniu Barbórki

JSW ma 64 związki zawodowe. Związkowców jest więcej niż pracowników JSW ma 64 związki zawodowe. Związkowców jest więcej niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (38)
Borys20.05.2019 11:44

Dominikanos ma rację. Trasa Jastrzębie-Zofiówka-Borynia i z powrotem.

Damianikos20.05.2019 8:44

A może bardziej ekologiczne byłoby uruchomienie lini pracowniczych do swoich zakładów z największych miast w regionie zamiast tej piarowej szopki. Parkingi przy kopalniach pękają w szwach.

polska języka trudna19.05.2019 14:36

"Chodzi o uruchomienie linii autobusowej, który będzie napędzany przez wodór"

Gość18.05.2019 11:42

Linia obejmuje przystanki od kościoła do kościoła

Seler18.05.2019 7:42

Brocha i Kaczyński przegrali 27 do 1 go to jest wasz wybór.

antyPKM17.05.2019 15:56

Buhaha! W samym mieście jeżdżą trupy, kierowane przez chorowitych kierowców, obsługujących przyciete na maksa linie. To jest śmiech ma sali. Miało być lepiej, a firma z Jastrzębia rozwija komunikację poza Jastrzębiem!! To jest grane na żywo z miasta, w którym nigdy nie będzie lepiej!!!

Andrzej 17.05.2019 14:59

Proponuje :
Jastrzębie - Toruń ;
przez Częstochowę i Licheń

Pokaż wszystkie opinie (38)