Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°13°
Michał Woś
20 maja 2019

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł
fot. shutterstock

Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała wyniki za pierwszy kwartał br. Zanotowano zysk oraz nieco większą produkcję, niż w rok temu. Spółce sprzyjał wzrost cen węgla koksowego w tym okresie rozliczeniowym.

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2019 roku zyskiem netto w wysokości 409,8 mln zł, czyli o 28,5 proc. wyższym niż w poprzednim kwartale.
W trzech pierwszych miesiącach tego roku wyprodukowano w Grupie 2,4 mln ton węgla koksowego, czyli o prawie 4 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2018 roku oraz 0,8 mln ton koksu, co stanowi spadek o ponad 5 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Ze względu na mniejszą produkcję węgli typu semi-soft w wyniku wstrząsu w kopalni Knurów-Szczygłowice oraz ograniczenia dostaw zewnętrznych podjęliśmy decyzję o okresowym, nieznacznym zmniejszeniu produkcji koksu, prezes zarządu JSW i dodaje. Nie wpłynęło to
w żaden sposób na poziom realizacji uzgodnionych dostaw, a jedynie na wielkość zapasów, które utrzymujemy na poziomie niezbędnym do tego, aby płynnie realizować kontrakty - wyjaśnia Daniel Ozon

W omawianym okresie średnia cena węgla koksowego wzrosła o 8 proc. dochodząc do 711,11 zł za tonę. Natomiast średnia cena koksu wzrosła o 4,7 proc. osiągając cenę 1 173,60 zł za tonę. W trzech pierwszych miesiącach 2019 roku przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych zrealizowano na poziomie 1,1 mld zł. Natomiast przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych były wyższe o 9 proc. i wyniosły 1,3 mld zł. Wskaźnik EBITDA Grupy Kapitałowej JSW bez zdarzeń jednorazowych wyniósł w pierwszym kwartale tego roku 740,1 mln zł i był wyższy prawie o 66 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Warto zwrócić uwagę na wydatki związane z inwestycjami w Grupie Kapitałowej JSW. W pierwszym kwartale tego roku wydano 637,1 mln zł, tj. o ponad 114 procent więcej niż w poprzednim kwartale.

- Kontynuujemy wiele inwestycji związanych. między innymi z modernizacją Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Działamy w obszarze innowacyjności i wzrostu efektywności, ale przede wszystkim skupiamy się na zadaniach związanych z poszerzaniem bazy zasobowej - mówi Tomasz Śledź, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych.

Jak wynika z najnowszych prognoz rynkowych, produkcja stali na świecie w bieżącym roku wyniesie około 900 mln ton, co oznacza spadek o około 2,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Wzrośnie natomiast zapotrzebowanie na ten surowiec o 1,3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Prognozy dla Europy to wzrost o 0,3 proc.

Rynek koksu, zwłaszcza w Europie, charakteryzuje się większą stabilnością ze względu na wysoki stopień zintegrowania koksowni z hutami oraz dostaw realizowanych przede wszystkim na bazie umów długoterminowych z ograniczoną skłonnością europejskich konsumentów do diametralnych i nagłych zmian dostawców. Konsumpcja koksu wynika bezpośrednio z poziomu produkcji stali w procesie wielkopiecowym, a ta utrzymywała się na dobrym i stabilnym poziomie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kopalnia "Borynia" zostanie przekazana do SRK? Kopalnia "Borynia" zostanie przekazana do SRK?

Akcje JSW poniżej 30 zł i dalej lecą w dół Akcje JSW poniżej 30 zł i dalej lecą w dół

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
zły!!!21.05.2019 20:30

kiedy ta prymia bo kasy nimom

Do dżordz21.05.2019 13:23

Nie,ty się na to złożysz lemingu i twoi koledzy,ci od prywaciarzy,to jest wasz obowiązek ,w którym ncu jesteś akcjonariuszem...

Dżordż prosto z drzewa21.05.2019 5:58

@Do dżordz Czyli skoro zysk jest do podziału dla załogi, to kiedy nastąpi zapaść w JSW, załoga się na to złoży?

Gość20.05.2019 22:40

Dlatego akcje lecą na łeb

Jarząbek20.05.2019 15:52

Niech Żyje Nam Prezes Ozon Niech Żyje Niech Żyje Niech Żyje NIIIIIEEEECHHHHHHH ŻYYYYYYJJJJJJJEEEEEE NAAAAAAMMMMMM .

Gość20.05.2019 14:20

Premia pojechała do Rydzyka

Słońce Peru 20.05.2019 14:06

Poczekamy jak wrócimy do władzy po wyborach krajowych skończy się prezes i związki sprzedamy pakiet wiekszosciowy i bye do hindusa na prywatne

Pokaż wszystkie opinie (17)