Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
21 maja 2019

Wzrośnie opłata za wywóz śmieci?

Wzrośnie opłata za wywóz śmieci?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Osoby które nie segregują śmieci, zapłacą za nie dwa razy drożej - to jedna z propozycji w projekcie noweli ustawy śmieciowej, którą we wtorek zajmie się rząd.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu rozpatrywać będzie projekt noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych, czyli tzw. ustawy śmieciowej.

Zadaniem nowych przepisów jest wzmocnienie kontroli gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nadzór nad firmami odbierającymi śmieci. Nowym rozwiązaniem jest to, że gminy nie będą mogły - tak jak to jest obecnie - ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Według MŚ dotychczasowe przepisy utrudniały lokalnym władzom kontrolę nad strumieniem odpadów, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów ich odbioru. Po zmianie prawa gminy będą rozliczać się z firmami śmieciowymi np. na podstawie masy odpadów, jakie zostały przekazane do przetworzenia.

Celem nowych przepisów ma być również zachęta do segregowania śmieci poprzez wprowadzenie sztywnej różnicy w cenie dla tych segregujących i nie. Mimo że obecne rozwiązania zobowiązują gminy do określenia wyższej stawki opłaty śmieciowej dla mieszkańców, którzy nie segregują śmieci, to nie wskazują one na wielkość tej różnicy. Według resortu środowiska powoduje to, że opłaty śmieciowe dla tych segregujących i niesegregujących niewiele się różnią, co powoduje, że mieszkańcy nie mają zachęty finansowej do segregacji.

Dlatego w projekcie noweli ustawy śmieciowej zaproponowano sztywną różnicę w wielkości opłat, a osoby które nie segregują śmieci, zapłacą za nie dwa razy drożej.

- W przypadku gdy odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi dwukrotność stawki ustalonej zgodnie z uchwałą - czytamy w projekcie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębianie, wyrzucajcie mniej śmieci Jastrzębianie, wyrzucajcie mniej śmieci

Kto podrzucił te odpady? Pomóż Policji? Kto podrzucił te odpady? Pomóż Policji?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
hehe16.09.2019 12:26

Instalacja śmieciowa pod gwarkiem ma być usprawiedliwieniem?

s&d szczepionkowy faszyzm22.05.2019 23:35

Skandal i grabież pieniędzy z kieszeni ludzi.
Jak ktoś wierzy w te bujdy o segregacji niech sobie segreguje. A zmuszanie do tego ludzi to... zalatuje faszyzmem (ale to typowe dla socjalistów). Jak przymus zapinania pasów czy niszczenia żarówek w samochodach przez dzień.
Jeśli będzie potrzeba to znajdą się firmy, które będą segregować na śmietniskach śmieci, aby znaleźć potrzebne im surowce. Ale trzeba zająć polskojęzycznych tubylców jakimś jałowym działaniem i wmówić im, że to super pomocne i "europejskie". A kto tak nie robi, to "ciemnogród" zaściankowy rodem z Białorusi... Ech...

Radio Teheran22.05.2019 15:10

"Chodzi o to że urząd każe płacić społeczeństwu i jednocześnie nie słucha społeczeństwa"

Jesli chodziloby o wywoz i segregacje smieci a nie wprowadzenie nowego podatku,
rozwiazanie byloby proste i skuteczne:
kazdy, bez wyjatku, wlasciciel czy administrator budynku musialby zawrzec umowe na wywoz smieci a ceny i warunki regulowalby rynek - klient wybieralby rozwiazania najkorzystniejsze.
Ale chodzi nie o to.

Lowerboj22.05.2019 13:55

@Erwin Zielonka Zluzuj majty i nie czepiaj się pani Ani. Co ona winna, że została wybrana na funkcję prezydenta?

Gość22.05.2019 13:48

@ Erwin, jest w tym przypadku na odwrót. Społeczeństwo nie słucha się w sprawie segregowania, więc zapłaci więcej.

Erwin Zielonka22.05.2019 9:54

Chodzi o to że urząd każe płacić społeczeństwu i jednocześnie nie słucha społeczeństwa wychodzi na to że mamy płacić coraz więcej i więcej reasumując pani Anno co pani wyprawia niech pani odczepi się od pieniędzy podatników lub niech pani zrzeknie się funkcji bo chyba przerasta to panią.

Gość22.05.2019 9:35

Ja nie mam problemu z segregacją w bloku. Segregowalne odpady do jednego wora i później z niego wyciągam i wkładam tam, gdzie trzeba. W czym problem, poza regularnym opróżnianiem?

ecik21.05.2019 20:50

Człowiek z rozumem...gdzie ty chłopie masz ten rozum? chyba w innej części ciała o ile w ogóle go masz!!!

do Człowiek z rozumem Dziś o 17:4921.05.2019 20:06

Gdzie masz trzymać te pojemniki w bloku? Tam gdzie ja na domku. Najlepiej w kuchni pod zlewem.
Widzę że masz problem sama z sobą.

Co się dziwicie21.05.2019 18:14

Dziś na Osiedlu Górne i Dolne zbierali odpady selektywne.
Pod PUPem wory żółte czyli plastik i metal. A w nich porozwalane krzesła biurowe. Oczywiście nie te rzeczy nie do tego się ładuje. Po tyłku za to powinni odpowiednio dostać: pracownicy z PUPu co to zrobili, Pani naczelnik PUPu i ich przełożeni w UM. Tak to jest jak ludzie z zewnętrznych gmin pracują u nas i nie dbają o swoje bo to przecież nie ich.

Pokaż wszystkie opinie (34)