Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 maja 2019

Po co nam Unia Europejska? Zaczęło się od... kanalizacji

Po co nam Unia Europejska? Zaczęło się od... kanalizacji
fot. UM Jastrzębie

Już w niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto w tym czasie postawić pytanie: Po co nam Unia Europejska?  Co konkretnego wynika z tego, że Polska piętnaście lat temu została jej członkiem. Mówiąc wprost, co z tego mamy, my wszyscy i nasze miasto - Jastrzębie-Zdrój.

Chyba każdy mieszkaniec wie, że Unia Europejska dofinansowała w naszym mieście wiele inwestycji. Pewnie bez tych środków trudno byłoby je zrealizować. Na inne czekałoby się latami. Nie sposób wymienić każdą z nich, ale można pokusić się o listę tych, które rzucają się w oczy, są potrzebne i mieszkańcy chętnie z nich korzystają.

Budowa kanalizacji. Nie każdy może pamiętać, ale już w grudniu 2004 roku Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji otrzymał kwotę 28 470 tys. euro, co stanowiło aż 84 proc. kosztów kwalifikowanych, na budowę kanalizacji w trzech gminach Jastrzębie-Zdrój, Mszana i Godów. Było to rekord, jeśli chodzi o wysokość dotacji ze środków unijnych, jaką udało się wówczas uzyskać w Polsce. Można powiedzieć, że wykorzystanie środków unijnych w naszym mieście zaczęło się do rur, czy raczej wymiany kanalizacji.

Obwodnica miasta. Inną poważną inwestycją była budowa obwodnicy miasta, czyli drogi głównej południowej. To zadanie było realizowane w dwóch etapach. Pierwszy obejmował odcinek od ul. Pszczyńskiej, do ul. Rybnickiej (rejon ulicy Stodoły). Koszt tych prac to ok. 61 mln zł, środki europejskie - 48 mln zł. Drugi etap - od ulicy Rybnickiej w Jastrzębiu do ulicy Wodzisławskiej w Gminie Mszana, koszt: 131,5 mln zł, środki europejskie: ok. 89 mln zł.

Hala widowiskowo-sportowa. Któż dzisiaj pamięta, w jakim stanie była hala widowiskowo-sportowa? Nie mówiąc już o sporach, jakie w radzie miasta co rusz wybuchały o przebieg tej modernizacji. Dzisiaj mieszkańcy traktują nowoczesną halę, jako stały element jastrzębskiego pejzażu. Warto pamiętać, że modernizacja, a właściwie jej gruntowna przebudowa to suma ok. 49  mln zł. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel ok. 10 mln zł. Trudno powiedzieć, żeby była to nieznacząca kwota.

Fontanna solankowa i Park Zdrojowy. Z nowszych inwestycji można wymienić fontannę solankową w Parku Zdrojowym, która cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Wartość tego projektu to prawie 4 mln zł, środki europejskie - ok. 3 mln zł. Także sam Park Zdrojowy był rewitalizowany. W pierwszy etapie wyremontowano schody, chodniki, oświetlenie, a następnie nawierzchnię, wymieniono tzw. małą architekturę.  Zresztą także obecnie park przechodzi przeobrażenia na placu przed Domem Zdrojowym, o czym można przekonać się wybierając się na spacer.

Jar przy ul. Turystycznej. To jedna z tych inwestycji, które umożliwiają mieszkańcom ciekawe spędzenie wolnego czasu. Nie ma chyba nic gorszego niż tkwić pomiędzy blokami i się nudzić. W jarze wybudowano skatepark, plac zabaw dla dzieci, miasteczko ruchu drogowego. Nie zabrakło ławek. Całość kosztowała prawie 2 mln zł. Unia Europejska przeznaczyła na to - ok. 1,5 mln zł.

W drugim rozdaniu środków unijnych, a więc w latach 2014-2020 na wielu budynkach miejskich pojawiły się instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające pozyskanie energii z promieniowania słonecznego, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów utrzymania obiektu oraz ochrony środowiska. Korzystają z tego szkoły, przedszkola, obiekty sportowe.

Łazienki III. W tym roku zacznie się modernizacja zabytkowego budynku Łazienek III w Parku Zdrojowym. Będzie on przeznaczony dla Miejskiego Ośrodka Kultury, poszerzy ofertę ciekawych zajęć i przedsięwzięć dla mieszkańców. Koszt tego zadania. to ok. 7,5 mln zł. Środku unijne - ok. 6,5 mln zł.

Budynek socjalny. Miasto ma już zagwarantowane pieniądze na przebudowę bloku socjalnego przy ulicy Gagarina. Zakłada się dobudowanie dwóch dodatkowych kondygnacji z przeznaczeniem na mieszkania. Powstanie 19 nowych lokali socjalnych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego powstanie nowy plac zabaw dla dzieci. Koszt tej inwestycji to 4,5 mln zł, środki unijne -  3,8 mln zł.

Są też i mniej spektakularne zadania wykonywane z udziałem środków unijnych, a które służą jastrzębianom, jak chociażby budowa parkingu i obwodnicy na osiedlu Staszica czy przebudowa boiska sportowego przy ul. Kościelnej.

Jak wynika z tego zestawienia dzięki środkom europejskim udało się zrealizować wiele inwestycji, dzięki którym nasze miasto przeobraża się na lepsze. Zmienia swój wizerunek. Czy zatem Unia Europejska to jakaś mglista, nieokreślona idea, z której niewiele wynika, jak chcą niektórzy? Może raczej organizacja umożliwiająca Europie stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni dla jej mieszkańców? Warto wziąć udział w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydować także o naszej przyszłości. To będą ważne wybory.  

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto remontuje szkołę. Za 18 mln zł Miasto remontuje szkołę. Za 18 mln zł

Będzie remont ulicy Północnej Będzie remont ulicy Północnej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (76)
do Erich z G..nojkowic27.05.2019 19:41

Dlatego rozwozisz gnój a nie robisz co lepszego. Jesteś właściwym człowiekiem do tej roboty. Zapachem gnoju maskujesz zapach rozkładającego się swoje mózgu.

Erich Gołkowice25.05.2019 11:50

Wolę gnój ciepać na wózek niż zagłosować na beznadziejny buzek

Gość24.05.2019 19:10

Lepiej w d.... mieć czyraki, niż dać X przy Patryk Jaki

Siły postępowe 24.05.2019 13:34

Niedziela będzie nasza!

Lowerboj24.05.2019 11:57

Liczę, że oddacie na mnie w niedzielę swój głos? Już widzę minę co poniektórych, gdybym zdradził swoją toższamość już w tym momencie. Ale ok, podam kilka wskazówek. Numer listy, z której startuję jest podzielna przez 3, miejsce na liście mam parzyste, a suma obu cyfr jest iloczynem liczb pierwszych będących drugimi ;-)

Gość23.05.2019 20:59

Nie dajmy się zrobić w konia pisakom i innym - to wrogowie Unii, nie powinno dla nich być miejsca w Parlamencie Europejskim, raz że działają na naszą szkodę, dwa - że zadnego jezyka w gębie nie mają i nie znają. Wstyd i jeszcze raz wstyd!

Gość23.05.2019 13:37

Tak tu marudzą co niektórzy na kochaną rosije a najlepsze interesy z rosijanami robią makrela i makaron a jak pięknie rozgrywa to erdogan tańczą mu i putinek i trampek trzeba być elastycznym na wszystkich a nie tylko cedzić unia i unia a unia to nie cały świat .

Ginekolog23.05.2019 13:33

13.16 propaganda bez pokrycia

Gość23.05.2019 13:16

Hmm, a z moich wnikliwych obserwacji wynika że najbardziej pisaki z Adrianem i jego wyimaginowaną wspólnota chcą się uwolnić od UE. Wtedy będą mogli dowoli łamać prawo i konstytucje, będąc europejską republiką buraczną.

Europejczyk23.05.2019 12:46

Z moich wnikliwych obserwacji wynika że najbardziej za wyjściem Polski z unii są Lech Wałęsa oraz wielu innych polityków PO z Grzegorzem na czele.

Pokaż wszystkie opinie (76)