Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
23 maja 2019

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna

Praca w górnictwie ciągle niebezpieczna
fot. Kompania Węglowa

Wyższy Urząd Górniczy opublikował dane dotyczące wypadków, jakie wydarzyły się w 2018 roku w polskich kopalniach.  Praca w kopalniach ciągle zalicza się do najbardziej niebezpiecznych.

W 2018 roku w górnictwie miało miejsce 2117 wypadków ogółem, w tym 21 wypadków śmiertelnych i 15 wypadków ciężkich. Odnotowano 432 wypadki z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego albo zakładu, tj. o 8,9 proc. mniej niż? w 2017 r. W kopalniach węgla kamiennego miało miejsce 314 wypadków z udziałem pracowników podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności czynności powierzone im w ruchu zakładu górniczego. Było to o 52 (14,2 proc.) wypadki mniej niż? w 2017 roku. 

Główne przyczyny wypadków ogółem w 2018 roku w całym górnictwie to: potkniecie, poślizgniecie lub przewrócenie się? osób (29,7 proc.),  spadnięcie, stoczenie, osunięcie się? mas i brył skalnych oraz opad skał ze stropu i ociosów (19,8 proc.),  uderzenie się? narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (14,2 proc.),  upadek, stoczenie lub obsunięcie się? przedmiotów lub materiałów (11,5 proc.) 

W 2018 roku w polskim górnictwie nastąpił wzrost liczby wypadków s?miertelnych (z 15 do 21 wypadków) i ciężkich (z 14 do 15 wypadków), w porównaniu do 2017 roku. 

Wśród przyczyn wypadków śmiertelnych i ciężkich w 2018 roku w całym górnictwie należy wymienić: tąpnięcia; wykonywanie prac przy przenośnikach będących w ruchu; oberwanie się? skał ze stropu i ociosu; przebywanie w zasięgu pracy maszyn i urządzeń?; uderzenie przez urządzenia transportu poziomego; uderzenie sie? o elementy wyposażenia urządzeń? transportu pionowego; spadnięcie, stoczenie i obsunięcie się? mas i brył skalnych; zawał; tąpnięcie; uderzenie metalowymi odłamkami wyrzuconym w następstwie detonacji niewybuchu.  

Wśród przyczyn należy ponadto wymienić: niewłaściwe wykorzystanie maszyn oraz eksploatacja maszyn niezgodnie z dokumentacja? techniczno- ruchowa?; uderzenie pokrywa? zasuwy wyrzucona? wskutek nagłego wypływu sprężonego powietrza; potknięcie, poślizgniecie lub przewrócenie sie? osób; uderzenie narzędziami pracy; upadek, stoczenie lub obsunięcie sie? przedmiotów lub materiałów; nieużywanie środków ochrony indywidualnej; niewłaściwa organizacja pracy; ryzykowne zachowania pracowników; wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.  

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora JSW przekazała 150 tys. zł na zakup inkubatora

Akcje JSW spadły poniżej 20 zł. Najniżej od 3 lat Akcje JSW spadły poniżej 20 zł. Najniżej od 3 lat

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Ryl24.05.2019 20:27

E gdzie tam przecież górnicy nic nie robią jak twierdzi ludzie a jak na razie nikt nie ciśnie się za takie pieniądze robić.Plakac się chce jak się traktuje górnika na dole

Ringojeb Zofia24.05.2019 2:42

Eee Pany kiedy co plaCom bo mnie się ta Novo plasma zeznudzila, krziwe to takie ni jakie

dobre sobie23.05.2019 17:41

PODWYZEK NIEMA!Premii niema!Zwiazki pochowane ZZ KADRA w zakopcu do basa .......wstyd to sa zwiazki JSW!

Do BYK23.05.2019 13:59

Ale w budownictwie robią na 'lewo" to i giną na "lewo"
Mam kilka budów domuw w mojej okolicy. i wież mi zatrudnieni są tylko szefowie firm. a ci co robią to robią na "lewo" starczy podejść i zapytać się ile wy tu zarabiacie i trzymać jakiś portfel w reku ale taki cienki co wygląda jak legitymacja służbowa w oprawie. Odpowiedzą ci "my to robimy dla szwagra, kuzyna itp" tylko z akcentem ukraińskim. Fakt faktem chłopy dokładne i robotne. To im trzeba przyznać.

Dinozaur23.05.2019 13:07

Nie ma już przewozów autobusowych na kopalnię to i wypadków nie ma na placu autobusowym a to było jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla górnika swego czasu wszystko było głoszone że na placu to i tamto .

Stach23.05.2019 12:49

Do Gość-zapraszam panie mądralinski pod brame kopalni i proszę to powiedzieć głosno

BYK23.05.2019 12:05

Praca w górnictwie nie jest na 1 miejscu najbardziej niebezpieczych zawodów. Sa inne zawody bardziej niebezpieczne. W budownictwie ginie więcej osób niz górników.

Pokaż wszystkie opinie (11)