Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
27 maja 2019

Policja ostrzega: Kradną rowery!

Policja ostrzega: Kradną rowery!
fot. pixabay

Sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Niestety, łupem złodziei padają również wasze dwukołowce. Policja apeluje, aby odpowiednio pilnować swojego sprzętu.

- Rowery najczęściej giną spod sklepów, z posesji, klatek schodowych lub z niezamkniętych pomieszczeń. Zdarza się również, że złodzieje włamują się do piwnicy czy garażu, gdzie rowery są przechowywane. Dlatego właściciele jednośladów muszą solidnie zabezpieczać swoje rowery oraz zwracać uwagę w jakim miejscu je zostawiają, aby nie ułatwiać złodziejowi ich kradzieży. Podstawowe najtańsze zabezpieczenia mogą nie wystarczyć. Przeciąć prostą linkę dla złodzieja to tylko chwila. Im lepsze zabezpieczenie, tym większa szansa, że złodziej odpuści sobie kradzież naszego roweru. Jeśli już zabezpieczamy nasz rower, warto robić to z głową. zabezpieczenie przeplatamy przez koło i ramę do czegoś, czego nie można zabrać razem z całym rowerem - informuje Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Policjanci apelują o zwrócenie uwagi na osoby nieznajome, które oglądają pozostawione rowery i których zachowanie może wskazywać na to, iż zamierzają dokonać przestępstwa. Alarmujmy Policję w przypadku podejrzanych zachowań innych osób.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą roweru?

  • nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem i innych ogólnie dostępnych miejscach – wykorzystuj do tego celu dostępne środki technicznego zabezpieczenia mienia,
  • warto wyposażyć jednoślad w solidny łańcuch i kłódkę, aby przypinać go do trwałego elementu, np. budynku, znaku drogowego, balustrady, itp.,
  • zaopatrzyć, zwłaszcza drogie rowery w tzw. „tajnopis” - specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych,
  • jeśli rower nie posiada numerów fabrycznych można nanieść, np. swój numer PESEL w warsztacie mechanicznym,
  • jeżeli musisz zostawić rower w piwnicy dopilnuj, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczul sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • zachowaj kartę gwarancyjną roweru, a jeśli jej nie posiadasz, spisz numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne (zrób także zdjęcie swojego roweru) – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży - REAGUJ. Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując - akceptujesz.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pożar na klatce schodowej? Pożar na klatce schodowej?

Zdał egzamin na prawo jazdy i niedługo je stracił Zdał egzamin na prawo jazdy i niedługo je stracił

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Bernad27.05.2019 22:03

Znakować w Straży Miejskiej

propozycje kar27.05.2019 19:19

Złapanych na złodziejstwie należy ukarać tak, żeby już na pewno nie mogli w życiu nic ukraść. Potem, ewentualnie, powiadomić Straż Miejską. Ale to nie jest konieczne.
Kilka rowerów pułapek jest już wystawionych.

mk27.05.2019 14:35

Najlepiej przywiązać wściekłego psa do roweru.

Dżordż prosto z drzewa27.05.2019 12:24

Mam najlepszy, najskuteczniejszy i co ważne - najtańszy - sposób na każdego potencjalnego złodzieja rowerów!

Jaki?

Po prostu nie mam roweru ;-)

Gość27.05.2019 9:07

A gdzie statystyki kradzieży?

Adam27.05.2019 8:35

Do Dętki
Nie łatwiej jest ściągnąć łańcuch?

Lowerboj27.05.2019 6:26

Kiedyś ogarnął mnie przejaw wzorowej postawy obywatelskiej, ale mi się to nie opłaciło. Patrzę sobie pewnego razu, a ktoś nieznajomy kręci się wokół kilku rowerów, rozgląda nerwowo, dotyka je, siada, przymierza się. Rzecz jasna wzbudziło to moje uzasadnione podejrzenia, więc nie zastanawiając się długo, zadzwoniłem na policję. Przyjechali w tri miga, bo niedaleko mieli. Rzecz działa się przy Supersamie. Jak się jednak okazało ten podejrzanie zachowujący się nieznajomy chciał tylko wypożyczyć rower miejski i nie mógł zdecydować się który.

Pokaż wszystkie opinie (8)