Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W ZS nr 2 o powstaniach śląskich

We wtorek w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego ogłoszono wyniki konkursu na temat powstań śląskich. Była to okazja do przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. I tak wtedy, dzisiaj - budzą wiele kontrowersji. 

W ZS nr 2 o powstaniach śląskich

Konkurs został ogłoszony w dwóch kategoriach dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.  Uczniowie podstawówek wykonywali pracę plastyczną, tzw. labbooka o  tematyce powstań śląskich, natomiast ich starsi koledzy zajmowali się postacią Wojciecha Korfantego - dyktatora III Powstania Śląskiego.

Klasyfikacja konkursowa

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Marcelina Sieńko, SP nr 18 w Jastrzębiu-Zdroju,

I miejsce - Liliana Urbaś, SP nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju,

Wyróżnienie - Jesica Woźniak, SP nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Wiktoria Dziedzińska, Zespół Szkół Nr 2 im. W. Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Na zakończenie wysłuchano wykładu Jarosława Mrożkiewicza, nauczyciela Zespołu Szkół Handlowych, którego bohaterami byli bracia Witczakowie, uczestnicy powstań śląskich. W tym kontekście historycznym nie mogło zabraknąć postaci Wojciecha Korfantego, dyktatora III Powstania Śląskiego.

Wydarzenia z lat 1919-1921 wywołują dyskusję na ich temat. Z jednej strony są przedstawiane, jako walka polsko-niemiecka o przynależność państwową Górnego Śląska, z drugiej - jako bratobójczy konflikt Ślązaków, którzy zamieszkiwali te tereny od wieków. Obydwa spojrzenia na wydarzenia sprzed 100 lat znajdują swoich zwolenników i odzwierciedlenie w literaturze przedmiotu. Inną kwestią, poruszoną w czasie wykładu był konflikt na linii bracia Witczakowie - Wojciech Korfanty. Również na ten problem istnieją zróżnicowane poglądy, mówiące m.in. o podważaniu decyzji przywódcy III Powstania Śląskiego i podejmowaniu działań na własną rękę.

Mimo sporów i różnego spojrzenia na rozwiązanie kwestii śląskiej przez głównych uczestników tamtych wydarzeń, nie ulega wątpliwości, że odcisnęły one swoje piętno na historii Polski oraz naszego regionu. Długo jeszcze budzić będą spory i liczne kontrowersje, ponieważ nie ma jedynej obowiązującej ich interpretacji.
 

Organizatorem wykladu jest Stowarzyszenie "Z Korfantym w przyszlosc...". Projekt wspófinansowany ze środków Urzedu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gość (89.77. * .56) 01.06.2019 11:36

Nie ma żadnej ujmy w tym że ktoś tu przyjechał. Chodzi o traktowanie Śląska jako swoją kolonie, ziemie zdobytą. A mieszkańców jako obywateli 2 kategorii. Po 1922, to przyjezdni narzucali Slazakom jak mają się u siebie rządzić. Jak potraktowali Korfantego? Musiał uciekac do Czech, a po powrocie zamknęli go w kryminalne. O to właśnie chodzi w tym wszystkim.

~Gość (188.146. * .43) 31.05.2019 18:22

Ci tzw cywile w większości mieli za sobą służbę w armii kaisera i wiedzieli jak należy walczyć. Jednak nie tobjest istotne, ale że ktoś nazywa to samobójczą walką. To nie byli bracia po dwóch stronach konfliktu. A co do przyjezdnych to w większości ktoś skądś przyjechał. Tak było od wieków. Ilu obecnie jest rdzennych mieszkańców Jastrzębia i dlaczego prezydentem jest osoba przejezdna? Czy to jakaś ujma, że ktoś zmienił miejsce zamieszkania?

~do gość z 19:52 (185.246. * .134) 30.05.2019 22:12

No właśnie kto, z kim walczył. To nie była wojna regularnych armii polskiej i niemieckiej. Starli się cywile, przekonani o słusznosci swoich poglądów, co do przynależności Śląska do Polski czy Niemiec. Poza tym Ślązacy chcieli do Polski, poniewaz państwo niemieckie dawało im zdrowo popalić. Do Polski wkróce się roczarowali, kiedy najwazniejsze urzędy były obszadzane w większości przez przybyszów z Polski, jak np urzad wojewody - Grażynski. Zresztą Witczakowie to przybysze z Poznańskiego, gwoli przypomnienia. A i polityka państwowa w stosunku do Śląska budziła wiele kontrowersji.

~Gość (37.30. * .226) 30.05.2019 19:52

Jakie ma znaczenie ile lat Ślask czy Wielkopolska były częścią innego państwa? Tu chodzi o powody organizacji powstań i kto z kim walczył. Poczytajcie wspomnienia powstańców śląskich i wtedy może dowiecie się czy traktowali Niemców jak braci.

~ (89.77. * .56) 29.05.2019 14:20

Śląsk Polska straciła w 1138 roku i odzyskała cześć dopiero w 1922. Mały kawałek czasu, prawda? W tym czasie mieszkali tam Polacy, Niemcy, Czesi. To była ich wszystkich Ojczyzna. Co do Wielkopolski to jednak była przez ten czas, nie licząc zaborów, częścią Polski. Mała różnica, ale jednak...

~Gość (83.4. * .103) 29.05.2019 12:42

Tylko należy zadać pytanie w jakim celu wybuchały te powstania. Czy powstanie wielkopolskie to też bratobójczy konflikt, czy chęć przyłączenia Wielkopolski do Odrodzonej RP? Tak samo było z powstaniami śląskimi. Miały na celu przyłączyć Śląsk do Polski. A jeśli chodzi o Czechów to z nimi też była wojna w 1919 roku i co? Też bratobójczy konflikt?

~Do Radia (46.134. * .112) 29.05.2019 12:22

Dobra wypowiedź, unikajmy przedstawiania historii w tonie skrajnie prawicowy, nacjonalistycznym. Każde wydarzenie nie jest tak jednowymiarowe, jak się to nawiedzonym historykom wydaje. W przypadku Powstań, Śląsk od wieków zamieszkiwali i Polacy, i Niemcy i Czesi, a więc w całości nigdy nie był on wyłącznie polski, czeski czy niemiecki, to wielokulturowosc i wielonarodowosc a nie monokultura polska czy inna.

~Radio Teheran (193.28. * .1) 29.05.2019 09:47

@GośćDziś o 7:55
Ale to prawda. Panstwa narodowe zaczely sie rozic w XIX w. Przedtem Europa byla podzielona miedzy imperia.
I wojna wybuchla nie dlatego, ze Gawrilo Princip zabil austriackiego nastepce tronu (i zostal serbskim bohaterem narodowym) a z niezgody na niesprawiedliwosc spoleczna. Byla wiec to jedna wielka rewolucja i tlukli sie ludzie, ktorym bylo dobrze z tymi, co im zle.

~Gość (83.4. * .103) 29.05.2019 07:55

"Bratobójczy konflikt Ślązaków" - dobre, a Powstanie Warszawskie to "bratobójczy konflikt Warszawiaków".

~Radio Teheran (178.27. * .34) 29.05.2019 06:24

Kiedyś malowało się Aurore