Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
30 maja 2019

Cena węgla koksującego na dobrym poziomie

Cena węgla koksującego na dobrym poziomie
fot. pixabay

Średnio 195 dolarów za tonę kosztować ma w ciągu roku węgiel koksujący. Wysoka cena utrzyma się dzięki silnemu popytowi hutnictwa w Chinach.

Eksperci spodziewają się osłabienia dostaw węgla z Australii. Największy rynek ulegnie więc skurczeniu i wesprze ceny węgla koksowego w najbliższych kwartałach. W dłuższym terminie ceny mogą słabnąć w ślad za łagnodnie zniżkującym potencjałem stalowni w Chinach i kopalń w Australii - podaje portal mining.com, omawiający raport FS.

W kolejnych odsłonach wojny handlowej USA-Chiny rząd Państwa Środka nasili pomoc dla własnego przemysłu, zwłaszcza budownictwa. To ochroni poziom produkcji stali w Chinach a zatem i popyt na węgiel koksujący - przewidują analitycy. Nawet jeśli największy odbiorca australijskiego surowca (Indie) zmniejszył w pierwszym kwartale tego roku import o 11,7 proc., to nie odbiło się to na Chinach, które w tym czasie kupiły aż o 35 proc. węgla australijskiego więcej, niż przed rokiem.

Dopiero po 2020 r. ceny węgla koksującego z Australii podążać mają z wieloletnim trendem zniżkowym (z powodu powolnego stygnięcia chińskiej gospodarki i rosnącej presji obrońców środowiska). Eksperci Fitch Solutions są zgodni, że Chiny pozostaną największym wytwórcą węgla koksującego. Jego chińska produkcja w tym roku wynieść ma 536 mln t, a w 2028 r. juz 551 mln t. Trzy razy mniej wydobędą kopalnie drugiego pod względem wielkości producenta (Australii) - 184 mln t. Trzecim największym dostawcą węgla koksującego na świecie w 2026 r. według prognoz Fitch Solutions zostanie Rosja, która wyprzedzi Indonezię. W kolejnych latach zdaniem autorów raportu Chiny, Australia i Indonezia będą powoli tracić udział w globalnym rynku węgla niezbędnego do wytopu stali na korzyść Rosji, Indii i Mongolii.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Akcje JSW spadły do 40,16 zł. Najgorzej od 3 lat Akcje JSW spadły do 40,16 zł. Najgorzej od 3 lat

Akcje JSW po 35 zł? Akcje JSW po 35 zł?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Olo31.05.2019 12:26

Piszcie sobie żale a my robimy i robić będziemy co chcemy a wy nohale na kwintę i do dziury

Olo30.05.2019 22:15

Dostaniesz premie hu..a do dupy i słodkiej wódki

głupot aż boli30.05.2019 18:56

W Jastrzębiu mieszkają głupcy. Jest ich tak dużo, że mądrzy mieszkańcy są zakrzyczani. JSW jest opanowana przez PiS. Rząd doi spółkę, żeby mieć na przekupowanie głupich, mimo, że to jest nie tylko przestępstwo, ale i niemoralne. A głupi się cieszą.

Gość30.05.2019 17:53

@Eda...jutro

Eda że Bzio30.05.2019 12:47

To kiedy będą zaś płacić ? Bo trza mi jechać do Tajlandii odpocząć

amigo30.05.2019 11:11

Dawno sprzedałem to dziadostwo i juz nigdy nie kupie akcji spółki skarbu państwa.

Radio Teheran30.05.2019 7:35

Polska wydobywa 1,8% swiatowego wegla.
Jesli ktos wierzy, ze cokolwiek na rynku zalezy od JSW, gleboko sie myli.

Pokaż wszystkie opinie (8)