Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°23°
31 maja 2019

Strefa Centrum: Obiekt handlowy czy teren rekreacyjny?

Strefa Centrum: Obiekt handlowy czy teren rekreacyjny?
fot. pixabay

Co dalej ze strefa Centrum? Teren znajdujący się pomiędzy ulicami Sybiraków i Porozumienia Jastrzębskiego jest własnością prywatnego inwestora. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, aby miał on charakter rekreacyjny.  

Właściciel, do którego należy Strefa Centrum, nie podejmuje działań związanych z budową wielkopowierzchniowego obiektu handlowo-usługowego, co było pierwotnie planowane. Kwestią sporną była decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji - konkretnie chodziło o wycinkę drzew. Prezydent Miasta Żory miał wydać decyzję w tej sprawie, ale nie doszło do tego, ponieważ inwestor złożył wniosek o zawieszenie tego postępowania. Sprawa stanęła więc w miejscu.

W dyskusji nad zmianą Planu Zagospodarowania Przestrzennego tej części miasta pojawiły się wnioski o zmianę przeznaczenia tego obszaru na tereny zielone. Natomiast właściciel terenu nadal chce utrzymać zapisy o jego charakterze handlowo-usługowym.

- Pod petycją o zlokalizowanie terenów zielonych w Strefie Centrum podpisało się 35 tys. osób. Walczmy o to, abyśmy mieli centrum miasta , takie które byłoby wizytówką, miejscem spotkań, przestrzenią na rozwój kultury, miejscem wypoczynku, rekreacji. Brakuje w Jastrzębiu właśnie takiej przestrzeni publicznej. Duże sklepy i centra handlowe już są. Poza tym,  pamiętajmy, że nie da się zrekompensować utraty takiej ilości drzew. Proszę wziąć pod uwagę przede wszystkim głos mieszkańców - mówiła Agnieszka Korbel, inicjatorka petycji w sprawie Strefy Centrum.

Gdyby miasto chciało przychylić się do tej koncepcji konieczne byłoby odkupienie tego terenu od właściciela.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Strefa Centrum w martwym punkcie Strefa Centrum w martwym punkcie

Co dalej ze Strefą Centrum? Wygląda na to, że nic Co dalej ze Strefą Centrum? Wygląda na to, że nic

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
Alek02.06.2019 23:49

Poza tym katowicka jest na wzgórzu i naturalne jest to że smog tam nie dotrze. Gdybyś znał historię swojego miasta to wiedzialbys że od początku planowano w tym miejscu centrum kulturalno - usługowe, a nie jakieś chaszcze z menelami.

Alek02.06.2019 23:46

Twoją mentalność skwituje krótko - wsi spokojna, wsi wesoła.

Alek02.06.2019 23:43

Mam dość meneli w krzakach, a drzewo podatku nie zapłaci.

do Alek02.06.2019 21:21

Akurat mieszkam na Katowickiej i widzę jak się ten dym z Górnego zatrzymuje się tam. Zdaję sobie sprawę, że jesteś wsiowego pochodzenia i gdy twój ojciec tu przyjechał furmanką i zobczył kilka sklepów to rechotał ze szczęścia przez dwa miesiące, a potem się upił, to nic dziwnego, że dla ciebie market to symbol szczęścia

only man02.06.2019 21:16

A o, lepsze markety, mało masz tego?

Gość02.06.2019 16:33

Centrum w tym miejscu to centrum handlowe naszego miasta

Alek02.06.2019 15:19

Większych bzdur nie slyszalem. Jakie filtrowanie powietrza w zimie? Górnicza sypialnia...

Pokaż wszystkie opinie (55)