Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
31 maja 2019

Strefa Centrum: Obiekt handlowy czy teren rekreacyjny?

Strefa Centrum: Obiekt handlowy czy teren rekreacyjny?
fot. pixabay

Co dalej ze strefa Centrum? Teren znajdujący się pomiędzy ulicami Sybiraków i Porozumienia Jastrzębskiego jest własnością prywatnego inwestora. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, aby miał on charakter rekreacyjny.  

Właściciel, do którego należy Strefa Centrum, nie podejmuje działań związanych z budową wielkopowierzchniowego obiektu handlowo-usługowego, co było pierwotnie planowane. Kwestią sporną była decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji - konkretnie chodziło o wycinkę drzew. Prezydent Miasta Żory miał wydać decyzję w tej sprawie, ale nie doszło do tego, ponieważ inwestor złożył wniosek o zawieszenie tego postępowania. Sprawa stanęła więc w miejscu.

W dyskusji nad zmianą Planu Zagospodarowania Przestrzennego tej części miasta pojawiły się wnioski o zmianę przeznaczenia tego obszaru na tereny zielone. Natomiast właściciel terenu nadal chce utrzymać zapisy o jego charakterze handlowo-usługowym.

- Pod petycją o zlokalizowanie terenów zielonych w Strefie Centrum podpisało się 35 tys. osób. Walczmy o to, abyśmy mieli centrum miasta , takie które byłoby wizytówką, miejscem spotkań, przestrzenią na rozwój kultury, miejscem wypoczynku, rekreacji. Brakuje w Jastrzębiu właśnie takiej przestrzeni publicznej. Duże sklepy i centra handlowe już są. Poza tym,  pamiętajmy, że nie da się zrekompensować utraty takiej ilości drzew. Proszę wziąć pod uwagę przede wszystkim głos mieszkańców - mówiła Agnieszka Korbel, inicjatorka petycji w sprawie Strefy Centrum.

Gdyby miasto chciało przychylić się do tej koncepcji konieczne byłoby odkupienie tego terenu od właściciela.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak ma wyglądać Strefa Centrum? Powiedzą mieszkańcy Jak ma wyglądać Strefa Centrum? Powiedzą mieszkańcy

Wakacje w Strefie Centrum dla bezdomnych Wakacje w Strefie Centrum dla bezdomnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
Alek02.06.2019 23:49

Poza tym katowicka jest na wzgórzu i naturalne jest to że smog tam nie dotrze. Gdybyś znał historię swojego miasta to wiedzialbys że od początku planowano w tym miejscu centrum kulturalno - usługowe, a nie jakieś chaszcze z menelami.

Alek02.06.2019 23:46

Twoją mentalność skwituje krótko - wsi spokojna, wsi wesoła.

Alek02.06.2019 23:43

Mam dość meneli w krzakach, a drzewo podatku nie zapłaci.

do Alek02.06.2019 21:21

Akurat mieszkam na Katowickiej i widzę jak się ten dym z Górnego zatrzymuje się tam. Zdaję sobie sprawę, że jesteś wsiowego pochodzenia i gdy twój ojciec tu przyjechał furmanką i zobczył kilka sklepów to rechotał ze szczęścia przez dwa miesiące, a potem się upił, to nic dziwnego, że dla ciebie market to symbol szczęścia

only man02.06.2019 21:16

A o, lepsze markety, mało masz tego?

Gość02.06.2019 16:33

Centrum w tym miejscu to centrum handlowe naszego miasta

Alek02.06.2019 15:19

Większych bzdur nie slyszalem. Jakie filtrowanie powietrza w zimie? Górnicza sypialnia...

Pokaż wszystkie opinie (55)