Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°11°
4 czerwca 2019

Mama z naszego regionu pobiera 39 tys. zł zasiłku

Mama z naszego regionu pobiera 39 tys. zł zasiłku

Klientka rybnickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli naszego rejonu, otrzymuje drugi pod względem wysokości najwyższy zasiłek macierzyński, wynosi on 39 tys. zł miesięcznie.

Z czego wynika wysokość zasiłku macierzyńskiego?

- Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców maluszków. Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma nasze średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W przypadku kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku. Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi miesięcznie kwoty 11 912,5 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Ile wynosi zasiłek?  Zasada jest taka: za okres urlopu macierzyńskiego 20 tyg. (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego ( przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie ) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Za pozostałe 26 tyg. urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oszuści internetowi w natarciu. Wykradają dane! Oszuści internetowi w natarciu. Wykradają dane!

"Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina" "Niecały tysiąc złotych emerytury. To jakaś kpina"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Do Gość 05.06.2019 22:5306.06.2019 11:08

Mylisz się. Kobieta z regionu ZUS Rybnika ale mieszkanka naszego miasta. I wcale nie ma jakiegoś biznesu. Ma swój profil na mediach społecznościowych i wszystko tam opisała jak działa prawo i jak na nim zarobić legalnie.

Gość05.06.2019 22:53

Kobieta jest z rejonu a nie z Jastrzębia tempa dzido z godziny 0.02

be05.06.2019 20:02

Nic co się dzieje w naszym rejonie, nie może być nam obce. Wszystko dotyczy nas, choć często pośrednio. Chcemy być informowani a nie oszukiwani choćby przez UM. Ktoś pisał o zabawie zorganizowanej przez JSW za zgodą UM na stadionie do 23:30. Prezydent, lub jej przedstawiciel powinien odpowiedzieć o się wytłumaczyć z tego. Prezydent tak nie uważa i ma nas w ... . Czy my też ją mamy mieć w tym samym miejscu. UM nie podlega władzy PiS. To władza samorządowa, ale metody działania czysto pisowskie.

mysz05.06.2019 15:15

super ,gratulacje dla młodej mamy.

Do Andrzej K. 05.06.2019 10:52

Nie płacz górniczku. Gdybyś miał łeb na karku mógł byś zarabiać więcej. Wolisz być fizolem to nie pakusiaj :)

Prawdomowny05.06.2019 10:22

Zajmijcie się swoimi sprawami i życiem.

josef05.06.2019 8:07

"...wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie miesięcznego przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem..." !!!
Przez rok wykazujesz wysokie zarobki i..... rodzisz. Trza mieć łeb na karku :))))

Pokaż wszystkie opinie (18)