Explozja Tańca

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
10 czerwca 2019

Górnikom nie warto dawać odprawy?

Górnikom nie warto dawać odprawy?
fot. UM Jastrzębie

Górnikom odchodzącym z kopalń nie warto dawać odpraw finansowych, bo odprawy powodują u nich małą motywację do nabywania nowych umiejętności – to wniosek z raportu pt. „Sprawiedliwa transformacja węglowa w regionie śląskim. Implikacje dla rynku pracy”.

- Do klasycznych w Polsce instrumentów kierowanych do pracowników w kontekście transformacji niskoemisyjnej zalicza się urlopy oraz odprawy górnicze. Stosowane w różnych wariantach od połowy lat 90., stanowiły one istotny element łagodzenia społecznych skutków zamykania kopalń. Chociaż były w niektórych okresach jednym z najistotniejszych elementów programów restrukturyzacji, miały również swoje negatywne konsekwencje. Przede wszystkim przyczyniały się do skrócenia aktywności zawodowej pracowników (w szczególności odprawy górnicze) oraz obniżały motywację do podjęcia pracy poza sektorem górnictwa (jednorazowe odprawy), co niejednokrotnie prowadziło do powstawania problemów społecznych (Szpor, Ziółkowska, 2018). Choć polityki transferowe w zakresie rynku pracy są uznawane za mniej efektywne niż polityki aktywne, to oba rodzaje instrumentów mają swoje uzasadnienie przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Były i nadal są wykorzystywane w gospodarkach odchodzących od węgla, np. w Czechach, Hiszpanii, Holandii” - czytamy w raporcie dla IBS.

Autorzy raportu postawili kontrowersyjną tezę, że znaczenie węgla kamiennego w gospodarce śląska od 30 lat systematycznie się zmniejsza. Region powinien na nowo określić swoje miejsce, opierając się na innych branżach i sektorach. Zmiany, z którymi należy się liczyć dotkną przede wszystkim górników oraz ludność, której praca powiązana jest z tym sektorem.

-Społeczne i ekonomiczne wyzwania związane z wygaszaniem górnictwa są jednak mniejsze niż w latach 1990 i 2000. Pracownicy odchodzący z górnictwa węgla kamiennego będą mogli znaleźć pracę w rozwijających się sektorach przetwórstwa przemysłowego, transportu czy budownictwa. Każdy z tych sektorów charakteryzuje się podobną do górnictwa strukturą wykształcenia i wieku pracowników. Są też relatywnie duże, więc liczba miejsc pracy, które mogą zaoferować, będzie znacząca. Dla tej części górników, którzy posiadają niższe wykształcenie, sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana. W ich przypadku zdobycie dodatkowych kwalifikacji może okazać się niezbędne, aby znaleźć atrakcyjną pracę poza górnictwem - czytamy w raporcie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa Górnicy oddają krew i ratują chorych na wirusa

Ponad 3 tys. górników wyzdrowiało w JSW Ponad 3 tys. górników wyzdrowiało w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Gość10.06.2019 20:11

Górnikom n8c nie dawać za wielką dostali i skakajom

Ryl10.06.2019 18:21

Teraz to gość z 13:54 kowboj

Gość zołza z zofiówki 10.06.2019 18:02

Dajcie spokój,tyle jadu i nienawiści dla osób ciężko pracujących na dole.
Każdy jest mądry pisząc gryzmoły na forach.
Żal mi ludzi,którzy innym zazdroszczą,to nie choroba to stan chorego umysłu !!!

Gość10.06.2019 13:54

Kowboy je na Kanarach i ma wszystko w du... dużym poważaniu. Po co mieć potem wrzody na żołądku? Po co?

Ryl10.06.2019 13:17

Kaj je kowboy?

Gość10.06.2019 13:09

No jasne 200 lat historii i co dalej. Czy węgiel odrasta po wydobyciu jak jabłka na drzewie? Złoża się kończą a brednie PAD'a o zasobach węgla na 200 lat nic tu nie pomogą.

Górnik10.06.2019 12:39

I co jeszcze wymyślą może wogóle za darmoche mamy pracować, znów szukają pieniędzy dla rządu, oooooo nie Warszawa precz ręce od ŚLĄSKA gdyby nie my Warszawa biedna pozdrawiam

Radio Teheran10.06.2019 12:17

"A jak to jest w Mongolii"

Pewnie podobnie jak w Bolandzie.

Gość10.06.2019 10:34

@Radio Teheran A jak to jest w Mongolii, nie wiesz przypadkiem?

G410.06.2019 9:38

Nie warto im dawać odpraw renty odszkodowania za zniszczone zdrowie itp. A dajmy odprawy cwaniaczkom, prezesom i innym którzy nic nie robią. A portal jak zwykle w kieszeni górników gratulacje nie ma o czym pisać to się zarabia poprzez artykuły wspierające hajt który zaraz się wyleje . Żenada

Pokaż wszystkie opinie (18)