Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
9 lipca 2019

Można odbierać pieniądze za węgiel

Można odbierać pieniądze za węgiel
fot. pixabay

Są już pieniądze, które nalezą się uprawnionym z tytułu utraconego prawa do deputatu węglowego. Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformowała, że środki te są dostępne od dnia 10 lipca w oddziałach Banku PKO BP, dla tych osób, które zadeklarowały odbiór 10 tys. zł w formie przekazu pocztowego.

O rekompensatę wypłacaną jednorazowo w kwocie 10 tys. zł mogły ubiegać się osoby, którym przedsiębiorstwa górnicze zaprzestały wydawać bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym. 

W 2019 roku świadczenie będą mogły otrzymać osoby, których nie objęła poprzednia ustawa z października 2017 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla, a zatem między innymi wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli, jako czynni pracownicy kopalń, a także osoby na świadczeniach przedemerytalnych. 

Z rozwiązań zawartych w ustawie mogą także skorzystać osoby, które spóźniły się z wnioskami składanymi w ubiegłym roku oraz te, których wnioski nie zostały zweryfikowane przed zakończeniem okresu wypłat poprzedniej ustawy. Budżet państwa ma przeznaczyć na te świadczenia 240,8 mln zł. 

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Debry Śląska: Pomarańczowi pokonują GKS Katowice Debry Śląska: Pomarańczowi pokonują GKS Katowice

Odejść od węgla czy nie? Jak ratować klimat w Jastrzębiu? Odejść od węgla czy nie? Jak ratować klimat w Jastrzębiu?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Żona 10.07.2019 23:05

A co z tymi co nic nie dostali po 2015 roku wszyscy dostali a my zostaliśmy oszukani w chamski sposób my nie musimy w zimie grzaac kogo to obchodzi normalnie mafia szkoda gadać żeby dostać odmowę to jest szczyt całe życie na kopalni i nie ma

Ja09.07.2019 14:44

Górników węgiel to Kierowcom po Ciężarówce

Żona emeryta09.07.2019 12:09

Do Ona -chodzi o to że nic nie podpisali .

Gość09.07.2019 11:51

A co z górnikami którzy odeszli po2015 r na emeryturę?

piotr k.nadsztygar09.07.2019 11:11

Znowu państwo sponsoruje ryli, za nasze podatki

Ona 09.07.2019 10:27

Nic. Dostaliscie to na raty . Podpisaliscie ? To czego oczekujecie.

Żona emeryta09.07.2019 9:16

A co z emerytami którzy przeszli na emeryturę w 2015 roku ,oni się nie zrzekli prawa do deputatu a go nie mają .Gdzie tu sprawiedliwość.