Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
18 lipca 2019

Ulgi w przejazdach komunikacją miejską

Ulgi w przejazdach komunikacją miejską
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Komunikacją miejską bezpłatnie jeżdżą najmłodsi mieszkańcy Jastrzębia. Jednak nie są to jedyne ulgi, które przysługują pasażerom. Również seniorzy mają w tym względzie pewne przywileje.

Pasażerowie, których metryka wskazuje osiągnięcie 70. roku życia korzystają z komunikacji miejskiej bezpłatnie. Nieco młodsi, w przedziale wieku 65-70, mogą korzystać z biletów ulgowych.  Co należy zrobić, by ewentualna kontrola przebiegała spokojnie i bez przeszkód?

Jak informuje MZK, najstarsi pasażerowie, a więc 70-latkowie i starsi, powinni posiadać spersonalizowany e-bilet wydany w MZK po potwierdzeniu wieku konkretnej osoby. Po przyłożeniu karty do czytnika (czynność ta jest obowiązkowa) opłata nie zostanie pobrana. Przejazd jest bezpłatny. 

Identyczny e-bilet powinni posiadać pasażerowie w wieku 65-70 lat. W ich przypadku ulga automatycznie zostanie uwzględniona po „skasowaniu” biletu w autobusie. Drugi wariant zakłada posługiwanie się e-portmonetką, która nie zawiera danych personalnych (jest zakupiona na okaziciela). W tym przypadku, przy korzystaniu z ulgi, konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentu potwierdzającego swoją tożsamość i wiek. Należy to zrobić także w przypadku posługiwania się biletem ulgowym zakupionym u kierowcy.   

- Przypomnijmy, że zgodnie z taryfą Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, obowiązującą od 1 września 2018 roku, nie wszyscy emeryci są uprawnieni do ulgi. Samo posiadanie legitymacji emeryta nie uprawnia do korzystania ze zniżki. Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest ukończenie 65 roku życia. Tak więc, młodsi emeryci zobowiązani są do zakupu biletu normalnego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku rencistów, którzy nie są zdolni do pracy i jej nie podejmują. Oni za bilet płacą połowę. Rencista pracujący zobowiązany jest posiadać bilet normalny -  chyba, że ukończył 65 rok życia - informuje Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

CBA sprawdzi Międzygminny Związek Komunikacyjny? CBA sprawdzi Międzygminny Związek Komunikacyjny?

Autobus PKM wycofany z ruchu przez drogówkę Autobus PKM wycofany z ruchu przez drogówkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
byk22.07.2019 19:59

Dlaczego nie dadzą Honorowym dawcom krwi. W innych miastach mają takie przywileje. A w tym dziadowskim mieście i rządząca P. Prezydent co ciagle obiecuje nic nie daje. Wstyd mi za takie obietnice. Nic nie dajecie tym krwiodawcom. Ale krwe jak jest potzrebna to każdy chce.

Gość21.07.2019 7:37

ZHDK też powinni mieć prawo do darmowych przejazdów! W wielu miastach tak jest !

Gość20.07.2019 13:00

A kto jest odpowiedzialny za komunikacyjny chaos w Jastrzebiu

KAZ18.07.2019 23:54

@Jo-han--ys.
Bo darmowa komunikacja w Żorach jest finansowana przez mzk z pieniędzy jastrzębskiego magistratu. Jastrzębianie płacą by żorzanie jeździli za darmo. PKM jeżdzi za 5 zł za km. U was dostają 9 zł za km. Fajnie to zorganizowała ta nasza Pani Prezydent. Prezydent Jastrzębia na prezydenta Polski ba na Papierzyce.

KAZ18.07.2019 23:48

@Radio Teheran
Jesteś jedyny który komentuje z sensem. Zawsze podzielam twoją opinię. Dziękuję.

Lubią Gdy Boli Tyłek18.07.2019 21:34

A niepełnosprawni umysłowo, jak np. seboc z Teheranu, tez będą mieli zniżki?

wąs18.07.2019 15:32

miała być komunikacja w Jastrzębiu darmowa dla wszystkich! !!!

Pokaż wszystkie opinie (13)