Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 lipca 2019

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie
fot. pixabay

Emeryci i renciści Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy odeszli z pracy po 1 stycznia 2015 roku nie otrzymali prawa do rekompensaty z tytułu utraconego deputatu węglowego. O ich prawa do tych środków upomniała się w piątek w Sejmie grupa posłów.

Na wniosek dwunastu posłów zwołano posiedzenie sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa. Celem zebrania było omówienie sprawy rekompensaty dla emerytów górniczych nie objętych ustawą z 2017 i 2018 roku. Posłowie pytali, jakie działania podjął rząd w tym temacie. Podkreślali, że problem dotyczy kilkunastu tysięcy emerytów i rencistów górniczych.

- Deputat węglowy został zawieszony w spółkach górniczych z powodu ich trudnej sytuacji finansowej. Później nastąpiła likwidacja tego świadczenia. W 2017 roku uchwalono ustawę o rekompensacie za utracony deputat węglowy. Jednak nie objęła ona wszystkich, którzy utracili to świadczenie - emerytów i rencistów (odchodzili z pracy w 2015 roku). Co rząd robi, aby wypłacić im te środki? - pytał podczas posiedzenia poseł Krzysztof Gadowski.

Reprezentujący rząd wiceminister energii Adam Gawęda uzasadniał, że nie ma możliwości prawnej objęcia ustawą o rekompensacie za utracone prawo z tytułu deputatu węglowego emerytów i rencistów, którzy zakończyli pracę w 2015 roku i później, ponieważ przedsiębiorstwa górnicze skutecznie wypowiedziały zakładowe układy zbiorowe pracy i inne regulacje, jakie obowiązywały w tym zakresie. Wiceminister powołał się też na wyrok sądu, który oddalił roszczenia jednego z górników w tej kwestii, stosując podobne uzasadnienie.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość wypłaty pieniędzy za węgiel dla byłych górników?

- Uregulowanie kwestii uprawnienia do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów lub rekompensaty z tytułu utarty tego prawa pozostaje w gestii przedsiębiorstw górniczych oraz funkcjonujących w nich organizacji związków zawodowych, reprezentujących stronę społeczną - mówił wiceminister Adam Gawęda.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Czy JSW straci miliony złotych? Czy JSW straci miliony złotych?

"Nie oczerniaj górnika". Apelują włodarze miast  [video] "Nie oczerniaj górnika". Apelują włodarze miast [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Gość24.07.2019 5:58

A co z 15 milionami emerytow górniczych, którym haniebnie odebrano deputat, przywileje i paszport Polsatu?

Słońce Peru mistrz bajeru 23.07.2019 19:56

KAZ to tak jak narcyz Nowak z PO

Zagórowski pamietemy !!23.07.2019 17:35

Żaden górnik nie straci na wejsciu JSW na giełdę. Ani zatrudnienia ani zarobków.

dodo23.07.2019 15:06

dac wegiel bo pracuja im ich dzieciom dozywotnio a jak wegla nie bedzie to dalej dawac idiotom.

grzegorz23.07.2019 13:30

Kolejarze do tej pory dostaja za wegiel. Jest to deputant wypłacany przez ZUS a nigdy nie pracowali na kopalni !

Inspektor23.07.2019 10:13

Nie rozumiem tego pytania.Mam szwagierkę Która sama będąc na emeryturze kopalnianej jest za podniesieniem wieku emerytalnego.Dlaczego miała by dostać węgiel?...a odebrać Jej ta emeryturę i do roboty do 67r życia niech dopracuje jak życzył sobie Gadowski i ferajna.

Gość23.07.2019 10:00

Panie Gadowski.

Wez pan lepiej jakies dyktando zorganizuj albo miejski festyn. Slowem cos, co przyniesie miastu mniejszy wstyd.

inzynier BOLEK23.07.2019 4:01

Gadowski aktywny bo wybory tuz tuz.

KAZ22.07.2019 23:54

Wielu zagłosuje na niego. Popatrzy na plakat i powie: ładny pan zagłosuje na niego. Chłopiec z plakatu.

Ktos22.07.2019 23:27

A piekarz dostaje pieczywo na emeryturze? Masaż mięso? Farmaceuta leki? Pracownik stacji benzynowej paliwo? Albo wszyscy albo nikt.

Pokaż wszystkie opinie (28)