Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
26 lipca 2019

Trawa będzie koszona z mniejszą częstotliwością

Trawa będzie koszona z mniejszą częstotliwością
fot. pixabay

Tam, gdzie nie będzie powodowało to zagrożenia w ruchu drogowym trawa będzie koszona z mniejszą częstotliwością, niż dotychczas. Magistrat  chce w ten sposób stworzyć przyjazne miejsce dla człowieka oraz owadów. Planuje się wysiewanie łąk kwietnych, a także nasadzenia krzewów.

W I kwartale 2020 roku miasto będzie ogłaszało przetargi na koszenie traw, w którym uwzględnione zostaną zmiany jego częstotliwości.

- Nie chcemy przechodzić obojętnie wobec wyzwań ekologicznych. Proponuję nowe podejście do utrzymania tego typu terenów. Jeszcze w tym roku i na początku przyszłego realizujemy umowę wieloletnią z firmami wyłonionymi w przetargu. Jednocześnie jednak, pracujemy już nad tym, by uwzględnić nowe trendy i potrzeby w tym zakresie - zapowiada prezydent Anna Hetman.

W ramach nowych umów, trawa w tych miejscach, w których nie będzie to powodowało zagrożenia w ruchu drogowym i pieszym, będzie koszona z mniejszą częstotliwością. Dzięki temu, jastrzębskie trawniki nie będą wysychały. Naturalne łąki staną się przyjaznym środowiskiem dla miejskich owadów. Zwiększy się również wilgotność gleb. Zmiany czekają nas również w okresie zimowym. Chodniki będą posypywane wyłącznie piaskiem, zapewniającym wysoką szorstkość powierzchni. Nawet tak niewielkie zmiany przyczynią się do poprawy sytuacji przyrodniczej w naszym mieście. Będzie to odczuwalne również dla mieszkańców.

- Zależy nam bardzo na tym, by jastrzębianie mieli do dyspozycji  miejsca ustronne, naturalne, które sprawiają, że człowiek chętnie tam przebywa i odpoczywa. Pamiętajmy o tym, że im więcej traw wysokich, tym więcej bioróżnorodności. W ramach naszej nowej polityki planujemy również wysiewanie łąk kwietnych, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów - podkreśla prezydent.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W mieście powstanie pole pełne słoneczników W mieście powstanie pole pełne słoneczników

Jastrzębie rozkwitło kolorami Jastrzębie rozkwitło kolorami

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (31)
Gość29.07.2019 13:42

Powinni natychmiast albo jeszcze szybciej utworzyć w tych chaszczach Jastrzębski Park Narodowy, a do zarządzania nim powołać spółkę miejską z prezesem, radą nadzorczą, zarządem i dyrektorami. Nie za darmo!

Gość29.07.2019 6:01

@tik tak
"Proponuję, żeby pani prezydent wystartowała w wyborach do sejmu."

TYLKO?

To ja zaproponuję, żeby pani prezydent wystartowała w wyborach do auroparlamentu. Alleluja i do przodu! Amen.

mk28.07.2019 15:34

Powinno się objąć ochroną na rożne sposoby wszystkie tereny podmokle, opuszczone stawy, wpisać w plan zagospodarowania przestrzennego zakaz budowy na terenach leśnych, jarow, zagajnikow, a nawet wykupić Strefę Centrum i zrobić park - drzewa trzymają wodę, woda jest potrzebna nam wszystkich,poprawia wilgotność powietrza w czasie upałów, a zabetonowane przestrzenie nawet po ulewach odparowują w kilka chwil. W Jastrzębiu, mimo, ze zielonym ciężko jest wytrzymać w czasie upałów.

je28.07.2019 12:09

a bagienko przy Podhalańskiej, gdzie były żaby i jaszczurki pan B w najlepsze zasypuje odpadami, a stare dęby przy Północnej w najlepsze wycięte (na terenie miejskim), ale będą za to łąki w mieście, bo "nie chcemy przechodzić obojętnie wobec wyzwań ekologicznych"

Smolka28.07.2019 0:00

Kleszcze bada miały POpis w trawie.

aga27.07.2019 14:10

To tylko w Jastrzebiu idzie wymyślić......,,Bioróżnorodnoś,,KLESZCZE ,plaga Mrowek i chwasty brawo zatrudnić specjaliste ....i doradce ....

w podróży27.07.2019 13:07

Nareszcie ktoś pomyślał. Tylko, znów nie "tik tak". PiS niszczy a "tik tak" się złośliwie cieszy. Czy wśród zwolenników PiS niema ludzi rozumnych, myślących. Czy ktoś zna zwolennika PiS, który potrafi samodzielnie myśleć? Jeżdżę po Polsce i Europie i nie znajduję takich ludzi. Dziwnie rozumują zwolennicy PiS. Mówią, że nie podoba im się wiele z tego co robi rząd, ale nie łączą tego z PiS. Czy to świadczy o ich mądrości.

Pokaż wszystkie opinie (31)