Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
31 lipca 2019

Uwaga! Dzisiaj policjanci pilnują przejść

Uwaga! Dzisiaj policjanci pilnują przejść
fot. Policja.pl

Dzisiaj policja baczniej niż zwykle przygląda się ruchowi na przejściach dla pieszych. Kierowcy będą sprawdzani czy przepuszczają pieszych i jak zachowują się wobec rowerzystów. Uwaga! Mundurowi nie będą pobłażliwi.

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia.  Jak informuje Policja, tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - mówi asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zderzenie czterech samochodów Zderzenie czterech samochodów

64-latka wjechała w rowerzystę 64-latka wjechała w rowerzystę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Gość01.08.2019 8:21

I jak, pilnowali?

Seboc31.07.2019 18:29

Ludzie z Gagarina zrobili już akcje krowa 500+

Lucek bez plucek31.07.2019 14:53

W tej osadzie górniczej wszystko odbywa sie akcyjne ... akcja pasy , akcja wiadukt , akcja goni akcje a reakcji nie ma

Ja31.07.2019 12:25

Kiedy zaczną łapać rowerzystów którzy jadą drogą a obok zrobiona ścieżka lub przejeżdżających przez pasy gdzie można tylko przechodzić. Jak ja bym jechał autem chodnikiem to bym miał po prawku. Widać że nie ma równości w tym kraju.

Gość31.07.2019 11:43

Jak są na przejściach, jak widziałem, że się czają z radarem na Ruptawie ul. Cieszyńska za skrzyżowaniem z Ul Wyzwolenia ;)

Gość31.07.2019 10:52

Po co stawać na drodze selekcji naturalnej?

Kiedy widzę takiego bezbronnego uczestnika ruchu w kapturze i słuchawkach na uszach, który wręcz wbiega na przejście dla pieszych, albo niejednokrotnie przejście tylko i wyłacznie w jego mniemaniu, bo nieoznakowane przecież ale to szczegół, to mam ochote depnąć gaz. Taki jeden z drugim stwarza zagrożenie dla siebie i innych.

Gość31.07.2019 10:49

Najbezpieczniejsze są przejścia dla pieszych, na których zaparkowano samochody. Tym przejściom policja nawet się nie przygląda.