Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
1 sierpnia 2019

"Wydłużyć czas pracy kopalń do 6 dni"

"Wydłużyć czas pracy kopalń do 6 dni"
fot. pixabay

Dyskusja o tym, jak podnieść efektywność polskiego górnictwa trwa od dawna. Jednym z postulatów, jaki pojawia się w tej kwestii jest wydłużenie czasu pracy kopalń do 6 dni w tygodniu, przy zachowaniu 5-dniowego czasu pracy górników.

W jaki sposób można konkurować z kopalniami z Australii czy Chin? Wiadomo, że kosztów uzyskania węgla, kiedy schodzi się po niego coraz głębiej, oraz osobowych nie można w nieskończoność redukować. Od pewnego czasu pojawia się postulat wydłużenia czasu pracy kopalń do 6 dni w tygodniu. Przed laty mówił o nim prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Pomysł ten został jednak oprotestowany przez górnicze związki zawodowe.

Zwolennikiem tego typu rozwiązania jest Janusz Steinchoff, były wicepremier i minister gospodarki. W rozmowie dla portalu wnp.pl wskazuje, że tylko tego typu zmiany organizacyjne w polskim górnictwie umożliwią mu w przyszłości skuteczne konkurowanie z zagranicznymi dostawcami węgla. Według wicepremiera już  teraz należy rozpocząć dyskusje nad ich zmianą.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie

Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (51)
wiesiek07.08.2019 20:24

Kwk borynia ok mogę pracować 6 dni ale bez zostawania w ciepłocie i tak wyjdę do przodu bo w skali tygodnia przybieram na nadgodzinach 1 dniówkę więcej a złotych ówki nawet nie dostanę

Ryl07.08.2019 1:17

Według mnie zacznijcie walczyć z pociotkami w skupach. W nie tak ma być żeby węgiel kupowali od 10tych rąk a nie bezpośrednio od kopalni, będzie dużo taniej... A poza tym głupia nakrętka czy śruba i wszystkie rzeczy które mogą być na dole strony to ogromna kasa na dla wykonawców bo muszą mieć specjalny certyfikat. To co na powierzchni kosztuje grosze to na dole krocie... Jeżeli będzie taka polityka to węgiel od nas będzie drogi bo jak inaczej jeżeli w Chinach czy gdzie indziej liczy się tylko wydobycie a nie czy majtki czy głupia śruba w ma certyfikat za grube pieniądze... A czy nie idzie bez takiej kasy zrobić, aby jest zdatne czy nie.? Wydobycie tony węgla w Polsce to te koszty a potem tempi ludzie się dziwią?! A węgiel nasz jest lepszej jakości, a potrzeba go nie tylko do ogrzewania jak Warszawa myśli, jest potrzebna do hit, stal farmacja itp.

Strzalowy06.08.2019 2:30

Mój dziadek walczył o wol e soboty i dużo jego kolegów zginęło... A zarobki górników teraz są niskie znam zakłady co zarabiają więcej

ja05.08.2019 14:29

Do- nierozumiejąca pazerności górników

nie wiesz co piszesz, w każdym zakładzie pracy tak jest. A nauczyciele ?? Oj ci to są najbiedniejsi - wielka szlachta - myślą, że wszystko im się należy. W sumie nie muszą myśleć bo tak jest. Osoby na emeryturze dostają "karpika" a ja pracując w innym zakładzie pracy mogę liczyć tylko na życzenia świąteczne. Uważam, że każdy powinien patrzeć na swój czubek nosa. Jak to mówią "każdy jest kowalem swojego losu"

osadnik 05.08.2019 13:47

Już teraz napastowanie jest takie przez dozór by pracować najlepiej na okrągło

Gość05.08.2019 10:35

@Do- nierozumiejąca pazerności górników

Owszem, racja.

Ale komu jest tak źle w tym górnictwie i ciągle narzeka, żeby mu dać więcej, to niech się zwolni i poszuka lepiej płatnej pracy, a nie tylko ciągnąć dopłaty do tego reliktu komunizmu. Chyba, że nic więcej nie potrafi od kopania.

Do- nierozumiejąca pazerności górników05.08.2019 9:42

dopłata we wrześniu do książek-- płaci to socjalny który jest w każdym zakładzie pracy
dopłaty do wczasów dla dzieci-- albo dopłata do dzieci albo wczasy pod gruszą płaci socjalny nie kwk
darmowe szczepionki itp-- to jest z moich składem płacę mam to tak jak auto casco płacę wiec naprawią. Tylko nikt nie patrzy że ja sam to opłacam.
Zapraszam do pracy w kopalni proszę złozyć CV i pracować. W ciepłocie, w atmosferze w której brak tlenu w hałasie i zapyleniu, takim że nie widać na 2m. no i w pozycji zgiętej przez 4 godziny bo strop jest niski.
I po miesiącu takiej pracy możemy wrócić do dyskusji.
Wszędzie dobrze gdzie nas niema.

Pokaż wszystkie opinie (51)