Zamknij

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°
7 sierpnia 2019

JSW stawia na nowoczesne technologie

JSW stawia na nowoczesne technologie
fot. JSW S.A.

Jeden z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów ścianowych firmy Becker Warkop będzie pracował w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej KWK Budryk. To najgłębsza kopalnia w Europie, w której wydobywany jest węgiel koksowy.

Zanim kompleks ścianowy trafi do kopalni Budryk, firma Becker Warkop zaprezentowała jego możliwości zarządowi i kierownictwu JSW. 

  - Kompleks ścianowy, który przekazujemy Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest jednym z najnowocześniejszym kompleksów tego typu w naszym kraju. Zostały w nim zastosowane nowatorskie rozwiązania techniczne. Kompleks zapewnia bezpieczną pracę  i gwarantuje wysoką wydajność - mówi Tomasz Budniok, prezes zarządu firmy Becker Warkop.

 Nowy kompleks będzie pracował w ścianie Cz-2 w pokładzie 405/1 na poziomie 1290 metrów, która jest pierwszą ścianą udostępnioną w ramach inwestycji „Budowa poziomu 1290”. Uruchomienie ściany zapoczątkuje eksploatację pokładów 405/1 oraz 405/2, których  zasoby operatywne wynoszą 68,5 mln ton wysokiej jakości węgla koksowego typu 35.  Rozpoczęcie eksploatacji ściany Cz-2 zaplanowano na przełomie roku.

- Do końca roku zakład przeróbczy kopalni Budryk zostanie zmodernizowany i przygotowany do produkcji wysokiej jakości węgla koksowego. W tym samym czasie pod ziemią rozpoczniemy eksploatację złóż bogatych w dobrej jakości węgiel koksowy. Zgodnie z aktualną strategią udział węgla koksowego w kopalni Budryk w produkcji w 2020 roku ma wynieść ponad 50% , w tym węgla typu hard około 30% i ma wzrastać w kolejnych latach do około 65%. Przy okazji uruchamiania nowych ścian wprowadzamy nowe technologie, bez tego rozwój JSW jest niemożliwy - powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 Ściana Cz-2 ma 205 metrów długości, a jej wybieg ma prawie 900 metrów. Średnia miąższość w ścianie wynosi 3,1 metra, a jej zasoby wnoszą ponad 750 000 ton węgla typu hard . Kompleks ścianowy, który zostanie zastosowany w ścianie Cz-2, składa się ze 118 sekcji produkcji Becker Warkop o szerokości 1,75 m. Kombajn ścianowy typu 7LS22 oraz przenośnik ścianowy są produkcji firmy Joy.  Oprócz wszystkich niezbędnych urządzeń w kompleksie ścianowym dodatkowo zastosowano układ klimatyzacji, by poprawić warunki pracy górników.  Konstruktorzy Becker Warkop zadbali o bezpieczeństwo górników pracujących w ścianie, projektując między innymi - przejście dla załogi przed i za stojakami sekcji.  Zgodnie z wymaganiami kopalni zapewniono również bezpieczeństwo pracownikom, którzy będą zajmować się serwisem kombajnu. W tym celu 24 sekcje wyposażono w specjalnie skonstruowane teleskopowe osłony czoła ściany, które zabezpieczają pracowników przed kawałkami opadających skał.  Jedną z kilku nowinek będzie system kontroli geometrii sekcji. 

Zakupiony przez JSW kompleks ścianowy zostanie wykorzystany w siedmiu kolejnych ścianach.   

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy z JSW protestują w Krakowie. Nadchodzi kryzys?  Górnicy z JSW protestują w Krakowie. Nadchodzi kryzys?

W kopalni JSW ruszyła ściana na pilota W kopalni JSW ruszyła ściana na pilota

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
jola13.08.2019 13:29

Pytanie... da czego JSW nie kupuje, tylko dzierżawi. Od dawna wiemy że dzierżawa pochłania olbrzymie koszta
Kiedyś kopalnie posiadły soje kombajny przenośniki i..... a teraz dzierżawi. A oddając musi pokryć koszt naprawy i ..... szkoda gadać. Czy ktoś z was dzierżawi piecyk kuchenny lub noże kuchenne???
Pokarzcie mi takiego gospodarza co tak robi....

Inżynier Bolek12.08.2019 22:41

Hej Jastrzębskie lemingi już widzę ujadacie.

Gość12.08.2019 10:37

Jedyne korzyści jsw to miejsca pracy pisiorow. Zagarnianie pieniędzy. Poza tym niszczą środowisko naturalne, szkody górnicze idą w miliardy, zatruwaja środowisko ludzie umierają.

Marek09.08.2019 13:48

Niech przestaną niszczyć środowisko, to wystarczy. Cholerna rylownia. Dewastuje wszystko na około. A1 jak tralka, miasto się rozpada. Sa jak wrzód na upie. Jak pasożyt żerują na żywicielu aż padnie, potem na kolejnego.

byk09.08.2019 11:19

Nowoczesne technologie to powinny być w biurach, gdzie przełądowane sa nadmiernie stanowiska administracji. Rozbudowlai ta administracę do wielkich rozmiarów. Połowę zwolnić a nie my bakamy na tych pierdzacych w stołki biurowych

Achim08.08.2019 21:48

Kopalnie JasMos, ściana na gł. 1260 metrów fedruje od zimy i o tym nic nie pisali. A tu wielkie hallo ...

Emeryt 08.08.2019 16:44

I bardzo dobrze że kupują nowoczesne kompleksy. A nie ten szajs z famur. Powiem więcej powinni iść jeszcze wyżej i wyposarzac w kompleksy CATERPILLAR

Pokaż wszystkie opinie (15)