Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
TEB
7 sierpnia 2019

Za nieuzasadnione wezwanie karetki mandat

Za nieuzasadnione wezwanie karetki mandat
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Każdy, którego życie lub zdrowie jest poważnie zagrożone wzywa ratownictwo medyczne. Może jednak wiedza o tym, że za nieuzasadnione wezwanie karetki można zapłacić mandat nie jest już tak znana. Warto wiedzieć na co się narażamy w takich sytuacjach.

Za nieuzasadnione wezwanie pogotowia ratunkowego możemy zapłacić mandat w wysokości do 1500 zł.  Zgodnie z Ustawą o państwowym ratownictwie medycznym każdy, kto uważa, że życie lub zdrowie jego lub innej osoby jest zagrożone ma prawo, a nawet obowiązek wezwać pomoc. Jeśli jednak dyspozytor zostanie wprowadzony w błąd i mimo braku nagłej potrzeby pogotowie przyjedzie, to osoba zgłaszająca może zostać ukarana. Artykuł 66 par. 1 Kodeksu wykroczeń określa, że kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Odnosi się do sytuacji, w których wprowadzenie w błąd jest celowe.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Dostała mandat za handel przed bankiem Dostała mandat za handel przed bankiem

Jastrzębie będzie mieć nową karetkę Jastrzębie będzie mieć nową karetkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (32)
Gość08.08.2019 19:47

Ja też nigdy nie miałem problemów z wzywaniem karetki. Może dlatego, że jej bez sensu nie wzywałem?

Racjonalista08.08.2019 19:02

Wszyscy są mądrzy. Ratowników niema. Ciemna masa wzywa zrm do dupereli, bo nie chce się iść do POZ. Wszystkie te bzdury co piszecie są wyssaną z palca mitologią hejter?w.

do Racjonalista08.08.2019 15:18

Chcesz dowody - moje zeznania, mojego brata, mojego sąsiada, tyle czekaliśmy na karetkę na katowickiej, ok. 40-50 minut, zeby przyjechała do faceta z zawałem

eee08.08.2019 15:11

nie kpijcie sobie, moi znajomi wzywali karetkę do chorego dziecka w nocy - pogotowie ich zbywało, gdy już przyjechali po ktorymś wezwaniu było za poźno, dziecko zmarło.

Lucki08.08.2019 12:33

Do Racjonalista - papier to wszystko przyjmie. Tak jak pomiary metanu w 2001 na kopalni Jas-mos gdzie zginęło 10 górników. Fałszerstwa wyszły po długich latach.

Magda08.08.2019 12:12

Do Gość wystarczy poszukać artykułu który był opisany na jastrzębie online kilka tygodni temu na katowickiej. Ponad 30 minut czekania z zatrzymanym krążeniem. Daleko gościu nie trzeba szukać. Pisało że dzieciak reanimował ponad 30 minut gościa do przyjazdu pogotowia.

Gość08.08.2019 12:05

Wpisuje ie to co pasuje wystarczy posłuchać dyspozytorka i sprawdzić godzinę przyjazdu. Papier wszystko przyjmie

Pokaż wszystkie opinie (32)