Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
7 sierpnia 2019

Jastrzębie mniej zamożne niż sąsiedzi

Jastrzębie mniej zamożne niż sąsiedzi
fot. pixabay

Najnowszy ranking pisma „Wspólnota” dotyczy zamożności polskich samorządów. Kluczowym kryterium są tutaj dochody uzyskiwane przez poszczególne jednostki terytorialne. Na tym tle Jastrzębie plasuje się w końcowej części zestawienia.

Obliczając zamożność samorządów wzięto pod uwagę dochody własne oraz z otrzymywanych subwencji. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) - tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej).

Jak w kategorii miast na prawach powiatu wypadło Jastrzębie-Zdrój? Miasto osiągnęło wskaźnik zamożności na poziomie 3968,79 zł, co daje 40. lokatę w rankingu na 48 sklasyfikowanych samorządów. Rok temu nasze miasto zajęło 34., a dwa lata temu 29. miejsce. Dla przykładu nasi sąsiedzi z Rybnika uplasowali się na 22. miejscu ze wskaźnikiem 4450,89 zł, a Żory -  38. miejscu - 3987,56 zł.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zdobyć osiedla! Zdobyć osiedla!

Samorządne Jastrzębie ma nową prezeskę Samorządne Jastrzębie ma nową prezeskę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
Gość08.08.2019 19:49

Jednym słowem brak w Jastrzębiu człowieka z ikrą, jak w Słupsku.

Do Gość Dziś o 7:5808.08.2019 15:37

A dlaczego tak wyborcy głosują?
Z jednego powodu. Ta panienka jeszcze się do czegoś nadawała w przeciwieństwie do reszty kandydatów które to reprezentowało kompletne dno. A Janeckiego i poparcia dla bzia ludzie mieli już kompletnie dosyć.
Pamiętasz co sie robiło przez pierwsze 3 lata od wyboru kogo innego niż cara bzia? Bzioki się obudziły i o wszystko miały pretensje bo nagle zostały odsunięte od pęka miasta.

Gość08.08.2019 12:01

@Jo-han--ys.

"pracują u Koreańczyków i zarabiają około 5 300 netto"

Sekonix? Jak na polskie warunki to calkiem niezle. Sam tez pracuje u Koreanczykow ale w Czechach i za stawke 9700zl netto miesiecznie. Szkolenie dwutygodniowe w Korei odbylem. Pracuje w Hyundaiu Nosovice. Polecam!

Jo-han--ys.08.08.2019 8:54

Gdyby miał wyliczyć ile jest inwestycji w Żorach ,to Wam Jastrzębianom głowa by spuchła.Dla przykładu podam że moi synowie pracują u Koreańczyków i zarabiają około 5 300 netto.Jeden syn w ramach szkolenia był dwa tygodnie w Korei .Także Żory są miastem z przyszłością.Wspominałem o nowym wybudowanym osiedlu dla 856 mieszkań.Każdy kto ma pieniądze może zamieszkać.Czynsz na trzy pokojowego mieszkania 800 zł
+ media.Trochę drogo .Ale w porównaniu z Jastrzebiem ,Żory są miastem atrakcyjnym. Prosze wejśc na portal TU ŻORY ,to dużo sie dowiecie.

Gość08.08.2019 8:36

Za to żadne miasto w galaktyce nie ma tylu festynów, zlotów fast food-ów i przemarszy, co ta upadająca osada górnicza pod patronatem pani nauczyciel. Czego innego sie spodziewać po prezydencie z przypadku? Rzekomi inwestorzy w liczbie sześciu podobno byli przed wyborami i okazuje się, że jedynie jako obietnica wyborcza. Teraz się przyczaili i czekają na ruch nowopowstałego wydziału do obsługi inwestorów. Podobno na najbliższym Międzynarodowym Forum Gospodarczym organizowanym w hotelu Dąbrówka pani prezydent ma przedstawić leksykon tych inwestorów, ponieważ podobno jest ich bez liku. Szkoda, że tylko w wyobraźni pani prezydent.

Gość08.08.2019 7:58

"Nie mamy szczęścia do prezydentów."

Ja to widzę inaczej. Problem tkwi raczej w mentalności jastrzębskich wyborców i to do nich szczęścia nie mamy.

Gościu08.08.2019 7:55

Fakt, że nie mamy poważnego długu, ale też nie ma w Jastrzębiu-Zdroju poważnych inwestycji. Prezydent, urzędnicy nie przygotowują koncepcji rozwoju, nie przygotowują terenów pod przyszłe inwestycje. POlityka jest taka : Jak się zjawi inwestor to powie czego chce i będziemy z nim rozmawiać. W praktyce przejeżdża inwestor pokazuje się mu szczere pole bez uzbrojenia w media, nie skomunikowane. Urzędnicy obiecują, że jak się zgodzi to ono za dwa, trzy lata to zrobią. Inwestor jedzie np. do Żor a prezydent mu pokazuje nieruchomość przygotowaną, ten podejmuje decyzje i podchodzi do inwestycji. Tak było za J. Ogiegło, M. Janeckiego i tak jest za Anny Hetman. Nie mamy szczęścia do prezydentów. Żaden nie miał i nie ma wizji.

Pokaż wszystkie opinie (30)