Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°13°
8 sierpnia 2019

"Górnicy dostali po kieszeni"

"Górnicy dostali po kieszeni"
fot. pixabay

"Górnicy dostali po kieszeni. Szczególnie ci ze Śląska" - tak wynika z analizy, zamieszczonej w publikacji pt. "Mapa zarobków w Polsce", opublikowanej na portalu money.pl.

"Komu i gdzie ubyło najbardziej?" - pytają autorzy i pokazują na mieszkańców województwa śląskiego. Zarobki prawie się tam nie zmieniły, chociaż przeciętnie w czerwcu wzrosły w polskich firmach o 5,3 proc. rok do roku, czyli o ok. 256 zł brutto miesięcznie.

"Takie dane muszą przyprawiać o wściekłość mieszkańców Śląska. (...) To wszystko oczywiście wpływ górnictwa" - ocenia portal money.pl, wyjaśniające, że taniejący na rynkach węgiel powstrzymuje pracodawców od "ewentualnych szaleństw płacowych".

Portal wskazuje jednak, że "nadal na średnią płac w gospodarce duży wpływ ma górnictwo. 83 tys. pracowników to wciąż bardzo duża grupa, choć nie aż tak duża jak w 1990 roku, gdy przy węglu pracowało 390 tys. osób. Zarobki należą tam wciąż do najwyższych w Polsce - wskazują dane GUS. Konkretnie są drugie najwyższe po branży paliwowej. W górnictwie płaci się średnio ponad 8 tys. zł brutto miesięcznie".

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Pierwsze półrocze - zysk mniejszy o połowę JSW: Pierwsze półrocze - zysk mniejszy o połowę

JSW wstrzymuje wypłatę pieniędzy JSW wstrzymuje wypłatę pieniędzy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (30)
byk12.08.2019 22:13

Do John. Widać że twój mały móżdek nie pracuje. Do brutto wlicza się kartki i te wasze dodatki. czy górnik musi byc tak "mądry" inaczej. Myśleć, myśleć to nie bol,.

byk12.08.2019 22:11

Lenie 4 godz pracuja na takie duże pensje/

Gość12.08.2019 6:06

@John

To zatrudnij się na produkcję do Czech. 8 tysięcy zł brutto zobaczysz na pasku już po trzech tygodniach pracy.

Gość zołza z zofiówki 11.08.2019 7:26

Do Nowak:10/10
Mój tato strajkował w latach 80 tych,godne pensje i wolne soboty .Niestety wprowadzili kapitalizm rodem z Ekwadoru,jak nie robisz całe 7 dni w tygodniu to masz licho na wypłacie ,a i jeszcze podatek ci wezmą za przerobione ,,weekendy,,bo masz za dużo.
Cześć pracy,fizyczni zawsze mają pod górkę :}

John10.08.2019 13:01

Pracuje na kopalni i w zyciu nie widziałem na pasku 8 tyś. Brutto, no chyba ze za 2 miesiące

jergut10.08.2019 7:37

Gościu, ty jest chyba troll partii PiS, bo ze nic nie wiesz to jeszcze kłamiesz, deputat węglowy zabrał Tchórzewski, minister tego rzadu, a o zarobkach nie mów , ja nie jestem za rzada partia ale tak jak górnicy zarabiali za PO to nawet za Gierka nie było

Annap6kf10.08.2019 5:05

8tysiecy srednia chyba przesada ktos policzyl razem z prezesami którzy biora po 150 tys za miesiąc. Niech zjedzie ten, który o tym pisze i się przekona jaki to kawałek chleba.

Pokaż wszystkie opinie (30)