Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 21°13°
8 sierpnia 2019

Dlaczego doświadczony górnik zginął w szybie?

Dlaczego doświadczony górnik zginął w szybie?

Przyczyną śmierci 39-letniego górnika w kopalni „Pniówek” zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy. Tymczasem pojawia się pytania, dlaczego doświadczony pracownik wpadł do szybu? Dlaczego zawiodły mechanizmy zabezpieczające?

Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach podał, że do tragedii doszło podczas „rewizji szybu”. Co to takiego? Szyb służy do transportu ludzi i urobku oraz wentylowania dołu. Rewizja szybu to kontrole wszystkich urządzeń znajdujących się w nim aż do jego dna, czyli do rząpia. Takie rewizje wykonuje się codziennie, co tydzień, co 6 tygodni, raz na kwartał i raz do roku. Na przykład: codziennie kontroluje się linę nośną szoli (windy). Badania magnetyczne lin przeprowadza się okresowo.

Wszystkie roboty w szybie, w tym rewizje, choć są wykonywane pod ziemią, zaliczane są robót wysokościowych. Każdy, kto chce zostać rewidentem szybowym musi mieć nie tylko co najmniej 16 miesięcy stażu pracy w pod ziemią, ale również ukończone kursy specjalistyczne. Kontrole szybu wykonują pracownicy, którzy są zabezpieczeni upadkiem na dno szybu, kilkoma niezależnymi zabezpieczeniami.

Nie wiadomo, co nie zadziałało w przypadku 39-letniego górnika na „Pniówku”. Niestety, w przyczyną 90 proc. wypadków w zakładach górniczych jest błąd ludzki. Wszystkie okoliczności wtorkowego wypadku bada Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

W środę, kiedy wydarzył się wypadek, górnicy mieli za zadanie przetransportować ze sztucznego dna szybu (na głębokości 860 m) części rusztowania typu tzw. "warszawskiego" (są to używane w budownictwie ramy stalowe jednakowych rozmiarów, które łączy się czopowo, ustawiając kilkupiętrową konstrukcję ścian, wewnątrz której poziomo kładzione są pomosty dla robotników; standardowo rama ma 162 cm w najdłuższym wymiarze). Stalowe elementy miały dotrzeć 30 m wyżej na podszybie poziomu 830 m. Podnoszono je przy pomocy wielkogabarytowej klatki wyciągu.

- Podczas transportu przodowy brygady szybowej znajdował się na głowicy przeciwciężaru górniczego wyciągu szybowego i został dociśnięty przez przemieszczającą się klatkę do dźwigara konstrukcji krzesła szybowego, doznając śmiertelnych obrażeń głowy - opisał WUG w komunikacie o wypadku śmiertelnym w kopalni JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Pierwsze półrocze - zysk mniejszy o połowę JSW: Pierwsze półrocze - zysk mniejszy o połowę

JSW wstrzymuje wypłatę pieniędzy JSW wstrzymuje wypłatę pieniędzy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Gość 12.08.2019 15:25

A miał aktualne badania???

Koń 09.08.2019 20:37

Banda idiotów oczywiście wielce komentuje czyjąś tragedię choć raz kurwa odrobinę pokory i współczucie dla rodziny i znajomych zmarłego

Dno szybu09.08.2019 11:24

Po co ten artykuł? Pytam się? Jakie wpadł do szybu? Rutyna i kilka innych czynników i gotowa śmierć, przestroga dla szybowców. Waldi nigdy Cię nie zapomnimy

byk09.08.2019 11:18

Karać tych co nie przestrzagają zasad BHP. Sztygarów i nadsztygarów też!

Jozost08.08.2019 16:37

Pokoj jego Duszy i wspolczucie Rodzinie.

Gość08.08.2019 13:31

Większych bzdur w życiu nie czytałem. A akcjom JSW też głowę zmiażdżyło bo spadają na szyję? Ale bez łba.

Gość08.08.2019 12:04

Nie spadł tylko wystawił głowę i mu zmiazdzylo. W taki sposób pracują zgodnie z bhp kopalnie powinni zamknąć bo nie spełniają norm pod żadnym względem.

Pokaż wszystkie opinie (16)