Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
9 sierpnia 2019

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie w Jastrzębiu

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie w Jastrzębiu
fot. pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Także jastrzębianie są sprawdzani pod względem tego, czy nie wyłudzają zwolnień. Niektórzy z nich muszą zwracać niesłusznie pobrane zasiłki chorobowe.

- Rybnicki oddział ZUS, który swoim zasięgiem obejmuje tereny m.in. Pszczyny, Tychów, Mikołowa, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Raciborza, w pierwszym półroczu tego w wyniku kontroli zwolnień lekarskich 558 osób zostało pozbawionych prawa do zasiłku na kwotę ponad 608 tys. zł - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować zarówno prawidłowość orzekania  niezdolności do pracy, jak i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić. Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega natomiast na sprawdzeniu czy osoba korzystająca ze zwolnienia, a tym samym świadczenia chorobowego, nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kobiety mogą dostać 20 tys. zł Kobiety mogą dostać 20 tys. zł

Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie  Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (22)
Inspektor Pracy 12.08.2019 14:42

A ja się pytam wprost (ponieważ na innych forach blokują wypowiedzi) ,czy Poseł Gadowski zdaje sobie sprawę z tego ,ze wielu robotników na Śląsku zatrudnianych za komuny i później w szkodliwych i nieb warunkach pracy z sobotami i świętami (przez wstecznie działajacą a okradającą ludzi Ustawę Pomostową), nie dożywa obecnego wieku emerytalnego lub dożywszy żyją na emeryturze zazwyczaj rok, lub tylko kilka lat.? ...Czy sprawcy tej POdłości widzą iż w całej Polsce są cotygodnio kondukty rodzin po tak zamarłych.On opłakuje rodzinny kondukt po koledze Adamowiczu a co z konduktami po tak zmarłych..? Czy wiedzą, że pozbawili Ich nie tylko emerytur ale ochrony przedemerytalnej dla takiej pracy w godnym wieku . Wszystko to w sytuacji "Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )?-- ?.Robotnicy tacy są też często także zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem ..Tusk szef PO ogłosił :że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS --a później obniżył Im jeszcze zasiłki POgrzebowe o 2000zl..-- Czym są Ci POsłowie lepsi od sprawcy morderstwa np Adamowicza --bo co , bo nie zabijali nożem? -skoro tylu tak zatrudnionym przez długie dziesięciolecia ukradli wstecznie wiek emerytalny ,ochronę przedemerytalną i przez to często reszte odpoczynku w życiu !.

Gość12.08.2019 13:52

@Pan ma racje

Drugi nawiedzony. Jeżeli masz żal do pana (p)osła to idź zgłoś to do biura poselskiego a nie tutaj na forum, ok?

Gość12.08.2019 12:27

Tylko najaktywniejszy poseł z naszego regionu wybawi nas od tej opresji.

On nie chodzi na L-4, to L-4 pójdzie oddać głos na pana posła Gadowskiego!

Pan ma racje12.08.2019 11:23

Ileż to pracowników którzy nie dostali zgody lekarskiej na dalszą prace na zajmowanym stanowisku a pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy zostało bez pracy ani emerytury. Za to wszystko należy" "podziękować PO".Sam byłem w sytuacji gdy lekarz w trakcie badań okresowych nie dopuścił mnie do dalszej pracy na moim stanowisku i zostałem w dramatycznej sytuacji. Nabyłem już kiedyś uprawnienia do emerytury z taką prace ale Tusk z POpaprańcami, cynicznie i bezprawnie za pomocą kolesiów z TK mi je ukradł. W Polsce nie ma prawa nabytego. Można było wszystkim powiedzieć ,udowodnijcie mi że te pieniądze dziedziczone z PPE są Wasze i je zabrać zostając królem europy. Kontrole l-4 Kogo mają dotyczyć? ,nie bierzcie obowiązkowo składki na tzw..L-4 a zebrane i niewykorzystane oddajcie w formie Urlopów Zdrowotnych . Czy obecnie nie jest tak że za niewykorzystane Prezesi w ZUSie mają premie.

Gość12.08.2019 5:56

@Inspektor Pracy

Chłopie, co ty ćpasz?

Kuba--Oszukać rzeczywistość-11.08.2019 21:43

Ma Pan racje Panie Inspektorze. POlityczni oszuści ogłaszają na płotach tej miejscowości :"POseł Gadowski najskuteczniejszym posłem regionu"..Niestety gdy ukazują sie jego wypowiedzi w gazetach dziwnym trafem pod nimi nie można dodawać komentarzy. To jest przykład samouwielbienia ale dla mnie to tchórzliwy POseł , bojący sie prowadzić ze społeczeństwem otwartą debatę. O wszystkich jego działaniach ,spotkaniach, dowiadujemy się po fakcie. Udaje że istnieje w społeczeństwie, pokazując swój gadowski sposób politykierstwa licząc na to że frajerzy co nie cierpią PiSu dalej Go będą wybierać a on im za to zorganizuje co najwyżej dyktando i poklepie po ramieniu kradnąc innym spracowanym wiek emerytalny aby swoim kolesiom mieć z czego dawać....jednak o likwidacji abonamentu RTV już ani slowa. Ludzie pamiętają komorników wynoszących ich telewizory bo uwierzyli PO.Pan Łukasz Dwornik w felietonie Oszukać rzeczywistość pisze: Świadoma manipulacja przekazem, zawartym we współczesnej reklamie, dziwić już raczej nie powinna, paleta psychologicznych "chwytów" pozwala na pobudzanie nas do oczekiwanego zachowania. Współcześnie to norma i główny do osiągnięcia cel " i na taką wiarę liczy Gadowski.

Inspektor Pracy11.08.2019 12:29

A wszystkiemu wtórował Gadowski. ....: ?,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )?-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-:-najbardziej spracowanym w niebezp i szkodli warunkach jak rteć i jej opary ,jak obsł źródeł promieniotwórczych- , jak praca przy bardzo wysokich ciśni i temp ,,,przy gazach i pyłach wyb i truj, jak przy niebezp napięci ,hałasie ,drganiach wysok często itp itp ----,przez PO i nie tylko, nie dożywają w Polsce nowego ustanowionego wstecznie Ustawą POmostową z 2009 na rok 1998 art 4 pkt4 nowego wieku emeryt a ewentualnie dożywszy,, żyją może rok ,dwa na emeryturach. ...W czym Ci oszuści co codziennie nie chcą "widzieć" konduktów takich rodzin -ofiar tej pracy ...są lepsi od .......? -to tylko w Polsce jest możliwe aby życiowy nierób, pijak i ćpunek , słowem chłystek parający się od czasu do czasu jakimś zajęciem ,....gdy został Premierem (bo obiecał frajerom likwidacje abonamentu RTV) mógł publicznie ogłosić a reszta nierobów sejmowych go poprzeć i pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszał do 52 lat pracy (Pis 50 lat) ...nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ?Cieszcie się że mieliście prace ?-on nic nie umiał -to jej nie miał. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS. natomiast na odmiane ogłosił też..? Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " Powiedział robotnikom "nikt za Was do ZUS nie placił dodatkowych składek, po czym rozpoczął jak Ćpun wyprzedawać "rodowe srebra" czyli zakłady pracy budowane wlłśnie przez tak zatrudnianych nie zwracając do ZUS ani grosza z uzyskanych tak sum.A wszystkiemu wtórował Gadowski.

Pokaż wszystkie opinie (22)